Kúsok od Brna leží vzácna luxusná vila, ktorej steny splynú so zemou: Pozrieť sa do nej môžeš aj ty

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat (zdroj: Wikipedia/Daniel Fišer)

#Kto by si nechcel aspoň na pár skvostných minút vyskúšať ten jedinečný pocit blahobytu. Každý si čas od času predstavujeme, čo by sme urobili, keby sme raz vyhrali veľký obnos peňazí. Ako by sa nás život zmenil, komu by sme (ne)dali a ako by sme si postavili náš dom snov.

VIDEO Kúpeľná história pochovaná v ruinách: Pár kilometrov od Trenčína nájdeš opustené stredisko, ktoré vyráža dych

Zrejme podobné myšlienky behali v hlave aj manželskému páru, ktorý si toto dielo nechal navrhnúť a postaviť. Rozhodne si však nepredstavovali, že skvost v podobe vily Tugendhat sa v roku 2002 stane súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Pozri sa, čím je celý objekt výnimočný a možno doň toto leto nakukneš aj ty sám.

Začiatok českej stavby siaha do Berlína

Vila Tugendhat sa nachádza neďaleko Brna, konkrétne na území Černé pole. Postaviť si ju dali manželia Fritz a Greta Tugendhatoví, ktorí si skutočne dali záležať. Vyhľadali odborníka, ktorý navrhoval aj Barcelonský pavilón či jednoizbový víkendový byt Farnsworth House v Illinois. Architekt bol na svoje diela rozhodne pyšný, pretože podobnosť vily v štýle funkcionalizmu je nezameniteľná.

Jednoizbový víkendový byt Farnsworth House v Illinois.
Farnsworth House v Illinois (zdroj: Wikipedia/Victor Grigas)

Architektom majestátnej budovy je Ludwig Miese van der Rohe. Ten sa v roku 1928 s manželmi stretol v Berlíne, aby mu mohli predložiť svoju víziu. Hoci sa neschválil hneď prvý návrh a ešte musel prejsť menšími úpravami, ktoré sa okrem iného týkali aj nábytku, vo svojej podstate zostal nezmenený. Dva roky po historickom stretnutí bola vila postavená a pripravená na bývanie.

Každý centimeter poschodia je unikátny

Miesto pre vilu bolo vopred dané, pretože tento pozemok dostala Greta od svojho otca ako svadobný dar. Celý dom sa skladá z troch poschodí. Zaujímavosťou je, že každé má iný pôdorys a priečelie. Unikátne je už len prízemie, ktoré okrem vybavenia pre technické a hospodárske fungovanie domácnosti obsahuje aj fotolaboratórium, do ktorého je možné dostať sa rovno dvomi cestami.

Obývacia izby vily Tugendhat.
Obývacia izby vily Tugendhat (zdroj: Wikipedia/Simonma)

Ďalšie poschodie má tri hlavné časti, ktoré sú členené na ďalšie priestory, ako napríklad miesto na posedenie pre hostí, hudobná časť, pracovňa s knižnicou či posedenie pri panoramatickom výhľade na Brno.

Zomrel velikán Slovenskej architektúry: Navrhol Inchebu, nitrianske UFO aj dostavbu národnej galérie

Juhozápadná časť domu obsahuje sklenené panely, ktoré je možné pomocou elektromotora úplne zasunúť do suterénu a krásne splynú s podlahou. Každý kus nábytku, ktorý sa tu nachádza, je unikátny a navrhovaný špeciálne pre vilu Tugendhat.

Terasa vily Tugendhat.
Terasa vily Tugendhat (zdroj: Wikipedia/Karelj)

Tretie, a zároveň posledné poschodie, sa začína polkruhovým skleneným schodiskom, ktoré privedie návštevu do uvítacej haly. Tá sa potom rozvetvuje na detské izby a spálňu, no a samozrejme nesmie chýbať ani osobitná izba pre vychovávateľku/opatrovateľku. Na tomto poschodí sa nachádza taktiež vstup na obrovskú terasu. V severozápadnej časti sú taktiež garáže a rovnako aj byt domovníka.

Dovoliť si ju môže každý

Hoci sme sa snažili opísať každé jedno poschodie, jedinečný unikát treba rozhodne vidieť na vlastné oči. Poprechádzať sa v záhrade, posedieť si na terase či sa na chvíľu zasnívať pri pohľade na Brno.

Možno to znie ako krásny sen, no od roku 2012, kedy prešla vila veľkou rekonštrukciou, je pre návštevníkov pravidelne otvorená a ponúka miesto pre rôzne výstavy, hudobné koncerty či premietanie filmov. Za pár drobných si teda môžeš aj ty zamachrovať pred kamošmi a vyskúšať si, aké je to byť milionárom.

Má však aj svoje tajomstvá: Prečítaj si knihu Sklenená izba, ktorá je inšpirovaná skutočným osudom vily Tugendhat

Zdroj: wikipedia.org
Odporúčame