Zomrel velikán Slovenskej architektúry: Navrhol Inchebu, nitrianske UFO aj dostavbu národnej galérie

Wikimedia

#Mnohé budovy v našich mestách sú súčasťou nášho každodenného života, bez toho, aby sme ich vnímali. Preto sme sa rozhodli v seriáli na Hashtag.sk laickým okom preskúmať tú najzaujímavejšiu architektúru Slovenska uplynulého storočia a zamerať sa na diela jednotlivých architektov. Po Emilovi Bellušovi a Dušanovi Jurkovičovi tak predstavujeme aj Vladimíra Dedečka.

Vladimír Dedeček sa narodil v Martine v roku 1929 a už v 50. rokoch získal uznanie, napríklad za odvážnu poštu v Tatranskej Lomnici. Len včera obletela Slovensko smutná správa, uznávaný architekt zomrel v stredu 29. apríla. Dožil sa však nádherného veku 90 rokov. Do tunajšej architektúry priniesol veľa, pozri sa spolu s nami na jeho najznámejšie diela.

Jeho najvýznamnejšie projekty pochádzajú z 60. až 80. rokov, kedy v spolupráci s Rudolfom Minovským vytvoril veľké množstvo školských projektov. Z nich vyčnieva napríklad projekt areálu Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre s typickou aulou v tvare UFO z roku 1965 alebo Vysoká škola lesnícka a drevárska vo Zvolene.

Okrem toho sa ako „školský“ architekt podieľal aj na internátoch v Mlynskej Doline a matematicko-fyzikálnej fakulte v Bratislave. Kontroverznou, no oceňovanou stavbou je aj premostenie Slovenskej národnej galérie, ktoré sa aktuálne rekonštruuje, Slovenský národný archív, ktorý sa týči nad Karlovou Vsou alebo areál výstaviska Incheba.

Vysoká škola poľnohospodárska, Nitra

Krajská politická škola v Modre-Harmónii

Slovenský národný archív, Bratislava

Najvyšší súd v Bratislave

Incheba, Bratislava

Vysoká škola lesnícka a drevárska, Zvolen

Premostenie Slovenskej národnej galérie

Odporúčame