Turisti strávili tento rok na Slovensku už 10 miliónov nocí: Toto je 5 destinácií, ktoré ich najviac lákajú

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry (Zdroj: Unsplash/Štefan Štefančík)

#10 miliónov nocí. Toľko strávilo 3,7 milióna návštevníkov na Slovensku nocí počas prvých 8 mesiacov tohto roku. Celkovo bolo počas letnej sezóny na Slovensku ubytovaných 1,75 milióna hostí. Väčšina z nich boli Slováci počas dovolenky v rodnej krajine. Tieto údaje vyplývajokoú zo štatistík Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktoré poskytli agentúre ČTK.

Podľa ministra dopravy Arpáda Érseka zamestnáva turizmus na Slovensku viac ako 300-tisíc ľudí. Zároveň sa záujem o dovolenku na Slovnesku počas letných mesiacov v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 8,2 percenta. Z celkového množstva turistov je takmer 44% zo zahraničia, najviac z Českej republiky. Okrem toho k nám cestujú aj Poliaci, Nemci, Maďari a Rakúšania.

Ministerstvo zároveň informovalo, ktoré regióny Slovenska sú pre turistov najzaujímavejšie. Dosť bolo teda čísel a pozrieme sa na to, kde turisti chodia najčastejšie a najradšej.

1. Bratislava

Hlavné mesto je podľa ministerstva najčastejším cieľom turistov. Bratislava sa, čo sa týka služieb pre návštevníkov, z roku na rok zlepšuje. Hovorí o tom aj fakt, že kým v minulosti bola často vynechávaná z odporúčaných európskych trás známych turistických sprievodcov, dnes ju nájdete takmer v každej z nich. Blízkosť Prahy, Viedne, Krakova či Budapešti robí z Bratislavy dobrú destináciu pre cudzincov – dá sa sem doletieť nízkonákladovou spoločnosťou, stráviť tu pár dní v príjemnom malom centre a potom sa vybrať ďalej.

>> 5 netradičných a strašidelných miest Bratislavy: Objavte netypickú históriu zákutí hlavného mesta <<

2. Vysoké Tatry/Poprad

Pre mnohých najkrajšia oblasť Slovenska a to právom. Vysoké Tatry a okolie Popradu sú podľa ministerstva druhou najnavštevovanejšou časťou našej krajiny. Majestátne hory, krásne výhľady, plesá, jaskyne a možnosť pre pešiu turistiku v rôznych stupňoch obtiaže robí z Vysokých Tatier skvelý cieľ a to nielen pre zahraničných turistov, ale aj pre domácich. Tí totiž často cestujú za hranice, no domáce destinácie nepoznajú.

>> Magické výhľady aj úžasná história: Týchto 5 tatranských chát by ste mali navštíviť aspoň raz za život <<

3. Liptovský Mikuláš/Nízke Tatry

Okolie Liptovského Mikuláša má podobné tromfy, ako Poprad. Na skok je to do Vysokých i Nízkych Tatier, zároveň je tu možnosť termálnych kúpalísk a blízkosť Liptovskej Mary či výletov smerom na Oravu. Navyše, s blížiacou sa zimnou sezónou tu sú skvelé možnosti na lyžovanie.

4. Žilina a okolie

Žilina je obklopená zaujímavou prírodou. Ako 4. najväčšie mesto Slovenska je zaujímavé aj pre mestských turistov, či už vďaka kultúre alebo pre podniky a gastronómiu. Blízkosť Malej Fatry, množstvo hradov, aktuálny cyklistický boom a pešie trasy vedúce do kopcov tak robia z okolia Žiliny logický dovolenkový cieľ.

5. Termálne kúpaliská a akvaparky

Slovensko je obdarené množstvom termálnych prameňov a to po celom území. Preto ministerstvo nevyzdvihuje vo svojej správe iba jeden región, ale rovno termálne kúpaliská ako turistickú kategóriu a cieľ pre domácich aj zahraničných turistov. V tomto smere sú významné mestá ako Nové Zámky, Dunajská Streda, Senec či Piešťany, ktoré normálne nedisponujú takými prírodnými krásami, ako napríklad Tatry. Aj tie však profitujú z termálnych kúpalísk, ako napríklad AquaCity v Poprade alebo Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Skrátka, aj keď nemáme more, voda ľudí na Slovensko láka.

>> KVÍZ: Poznáte najkrajšie a najznámejšie slovenské jazerá a vodné nádrže? Otestujte sa! <<

Najnavštevovanejšie mestá podľa ministerstva dopravy:
Bratislava
Trenčín
Nitra
Bardejov
Košice
Banská Štiavnica
Banská Bystrica

Odporúčame