Noru živí interiérový dizajn aj keramika: Hrnčiarsky kruh sa naučila používať sama

keramika Nora Daňo

Nora Daňo je interiérová dizajnérka so záľubou v keramike (Zdroj: archív Nora Daňo)

#Nora Daňo je žena, ktorá sa takmer nikdy nezastaví. Ak momentálne neplánuje interiér, tak tvorí keramiku. A práve o tejto jej záľube sa budeme s Norou rozprávať. Keramikárka ti prezradí, ako sa dostala k tejto záľube, prečo jej keramika cestuje po svete, ale aj to, ako si veriť! Ak sa ti Norine výrobky páčia, klikaj na robene.sk a poteš seba či svojich blízkych!

Tvoríš skutočne charakteristické a krásne keramické kúsky. Ako si sa k tejto záľube a vlastne aj
práci dostala?
Už dávno som snívala o keramike, viackrát som si prezerala kurzy a školy, ale celé som to mala uložené len niekde v myšlienkach. Na moje okrúhle narodeniny mi chceli kamošky niečo spoločne kúpiť a pýtali sa, čo by som chcela. Moja odpoveď znela jasne – keramický kurz! Myslela som si, že mi kúpia jednorazový kurz a aspoň si to vyskúšam, no dostala som polročný kurz u nás na miestnej umeleckej škole. A tak moja cesta začala…

Keramika Nora Daňo
Ku keramike sa dostala vďaka kurzu od priateliek (Zdroj: archív Nora Daňo)

Ako by si opísala svoj vlastný štýl?
To asi neviem presne definovať, tá hlina ma ťahá sama so sebou a myšlienky sa rodia práve vtedy, keď tvorím. Možno by som to nazvala intuíciou.

Prvotne nás zaujali práve tvoje nádherne vyrezávané ornamenty na výrobkoch. Akým
spôsobom ich vytváraš?
Náš svet je neskutočne bohatý. Človek musí len pozerať okolo seba a už má vzory, pečiatky, šablóny… Trh je tiež obrovský, a tak jediné, čo nás ohraničuje, je naša vlastná fantázia. Veľmi rada používam čipky od mojej babky, ktorá ich sama vyrábala. Hoci už nie je medzi nami, prostredníctvom mojej tvorby je stále so mnou.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Košičanka Andrea vyrába dych berúce šperky: Nosia ich vo Fínsku, Kanade aj na Maldivách
Keramika Nora Daňo
Inšpirácia je všade okolo nás (Zdroj: archív Nora Daňo)

Koľko času týždenne zvyčajne stráviš pri tejto umeleckej výrobe?
Koľko len môžem, podľa času a objednávok. Pred sviatkami vyrábam každý deň, od rána do večera. Aj deti mi pomôžu, alebo sa pridajú a vyrábajú svoje nápady. Ak nemôžem (lebo, samozrejme, je tu aj rodina, domácnosť a podobne), tak rozmýšľam, čo budem robiť, ako si to naplánujem, kedy príde na rad pálenie a glazúra. Alebo pozerám videá, hľadám materiál či kreslím nápady.

Používaš aj nejaké netradičné hmoty, farby či techniky?
V poslednom čase rada používam carving techniku, týmto spôsobom sa dajú jednoducho ozdobiť taniere, misy, vázy. Ďalej by som rada vyskúšala aj techniku sgraffito.

Keramika Nora Daňo
Nora využíva aj techniku carving (Zdroj: archív Nora Daňo)

Na ktorý zo svojich výrobkov si najviac hrdá?
Naša špeciálna škola objednala nádobky na pitie vody pre vtáčikov. Pani riaditeľka miestnej školy sa dôsledne stará o chod školy, či už sú to prerobené priestory, záhony, pestovanie ovocia a zeleniny. Celé prostredie školy je krásne a obklopené prírodou a ja som rada, že práve tu sa nachádzajú moje keramické misy pre vtáčikov, vďaka čomu mohli aj deti pozorovať vtáčiky či hmyz.

Vyrábaš všeličo, od zdobených tanierov, zvončekov či anjelikov, až po nádherné ozdobné kvety do
záhrady. Po čom z tvojich výrobkov je však najvyšší dopyt?
Anjelikov majú na Slovensku veľmi radi. Bola to náhoda, že som minulého roku vyrobila jedného, vďaka čomu je dnes veľký dopyt po anjelikoch. Kvety sú tiež favoritmi, tie odporúčam vždy ako darček na narodeniny či meniny. Často sa tiež predávajú praktické veci do domácnosti ako taniere, misy či šálky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dorota vyrába roztomilé doplnky pre psíkov: Ako model jej pózuje vlastný chlpáč
Anjelici Nora Daňo
Slováci milujú anjelov (Zdroj: archív Nora Daňo)

Medzi tvojimi výrobkami sme našli aj nádherné vtáčie hniezdo. Používaš pri takomto type
výrobkov aj hrnčiarky kruh alebo je postup pri tvorbe odlišný?
Keď som bola na kurze v umeleckej škole, kruh tam žiaľ nemali, napriek tomu som sa ho naučila používať sama a doplnila to o ďalšie techniky (úsmev).

Keramika Nora Daňo
Nádherná vtáčia búdka (Zdroj: archív Nora Daňo)

Máš klientelu aj mimo Slovenska?
Áno, mám. Som pôvodom z Maďarska, kde žije moja rodina i kamaráti. Takisto mám známych aj vo Švédsku, a tak moja keramika často cestuje do sveta.

Čo robí Nora, ak momentálne nevytvára keramiku?
Nora je interiérová dizajnérka, čo vlastne krásne ladí s mojou záľubou v keramike (úsmev).

Keramika Nora Daňo
Nádherné keramické kvety ozvláštnia exteriér (Zdroj: archív Nora Daňo)

Aký moment z tvojej tvorby ťa presvedčil o tom, že môžeš byť skutočne hrdá na to, čo robíš?
Prihlásila som na jeden projekt, aby som mohla vybudovať môj ateliér a vyrábať tak keramiku aj doma. Veľmi som sa obávala, že nemám žiadnu šancu, keďže nie som Slovenka a môj prejav v slovenčine tiež nie je bezchybný.

Myslela som si, že môj projekt na získanie dotácie neuspeje. Na konci som ho však napriek všetkému vyhrala. Vraveli, že ide o najlepšiu prácu a pochválili mi aj fotky projektu (úsmev). Táto výhra pre mňa znamenala, že som v keramike doma.

Ak by si Noru Daňo chcel podporiť aj inak ako prostredníctvom stránky robene.sk, nájdeš ju aj na jej Instagrame s názvom dawn.noradano. Aj na tejto platforme si tak vieš objednať kúsky nádhernej keramiky, a to aj podľa vlastného výberu!

Sleduj náš Instagram

Odporúčame