FOTO Košice sú plné pamiatok, ktoré by ste si nemali nechať ujsť: Skúste to s tipmi od Nie je túra bez Štúra

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

#Vedeli ste, že v Košiciach nemajú hlavné námestie, ale Hlavnú ulicu? Druhé najväčšie mesto Slovenska je známe hneď viacerými jedinečnými pamiatkami, ktoré robia toto miesto špeciálnym. Vybral som 6 pamiatok, ktoré sú považované za synonymá tejto metropole východu a nájsť ich môžete priamo v centre mesta.

Dóm sv. Alžbety

Historické centrum Košíc je známe aj tým, že ide o najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu u nás. A jeho hlavnou dominantou je bez pochyby Dóm sv. Alžbety. Táto katedrála je najväčšou na Slovensku a začala sa stavať už v 14. storočí. Podľa mňa ide o jednu z tých budov, pri ktorej sa musí človek jednoducho zastaviť, aj keď sa ponáhľa.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

A ako správny turista som si nemohol odpustiť selfie pred touto katedrálou. Myslím, že to patrí už k Instagramovým povinnostiam pri výlete v Košiciach.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Žigmundova veža a výhľad z nej

Veža je súčasťou katedrály a známa je aj ako Severná veža. Je vysoká 60 metrov, a zdolať je potrebné 160 schodov. Na dverách veže je síce napísané, že ak zoberiete schody po dvoch, tak je to len 80, len neverím, že niekto takto aj na vežu vyjde. Schody sú dosť úzke a točivé a tak sa musí človek sústrediť na každý jeden krok. Ale za 2 eurá sa určite oplatí neobísť ani túto vežu.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Urbanova veža

Ďalšou známou vežou v centre mesta je Urbanova veža, ktorá sa nachádza hneď vedľa katedrály. Bola postavená ako zvonica v 15. storočí v gotickom slohu. O dve storočia neskôr bola prestavaná v renesančnom slohu. Vo veži sa nachádza v súčasnosti aj Múzeum voskových figurín.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Ďalšie blogy od Nie je túra bez Štúra
Levoča # Nitra # Bardejov # Trnava

Kostol sv. Michala

V parku neďaleko katedrály sa nachádza kostol sv. Michala. Ide taktiež o gotickú stavbu, ktorá bola postavená v 14. storočí ako cintorínska kaplnka. V centre Košíc nájdete hneď viacero parkov, kde sa oplatí len tak posedieť a vychutnať si atmošku tohto mesta.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Budova Štátneho divadla

Ide o divadlo, ktoré vzniklo na mieste stredovekej radnice, ktorá sa od 16. storočia nevyužívala. Niekedy v 18. storočí v nej bola zriadená kaviareň, ktorá sa stala spoločenským centrom. Oficiálny názov pre toto divadlo je Štátne divadlo Košice, ale veľa ľudí ho pozná aj ako Divadlo Janka Borodáča.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Spievajúca fontána

Aj táto fontána je jednou z najväčších atrakcií Košíc. Strapcovitá zvonkohra s 22 zvonmi je jej súčasťou už od roku 1997 a spoločne sa počas letných dní rozozvučí každú hodinu. Všimol som si aj to, že si túto fontánu fotilo a natáčalo veľa ľudí. Veľa z nich bolo pármi. Takže miesto ako stvorené na romantické stretko. No romantická duša u mňa nehrozí a vo mne vyvolala táto fontána predovšetkým pocit, že si musím odbehnúť na vécko.

Rado Hoppej / Nie je túra bez Štúra

Do komentárov nám môžete napísať, či ste v Košiciach už niekedy boli a ak áno, tak čo sa tam páčilo najviac vám. Budeme sa tešiť.

Ak sa vám páčil autorov článok a jeho fotky, tak si môžete pozrieť aj jeho cestovateľský blog Nie je túra bez Štúra na www.hoppeyr.com, alebo počkajte na ďalšie pokračovanie jeho fotoblogov na Hashtag.sk.

Odporúčame