Obľúbené trblietky budú oficiálne zakázané: Európska únia podnikla v boji proti mikroplastom rázny krok

Obľúbené trblietky budú ešte tento mesiac oficiálne zakázané Európskou úniou (Unsplash/Jack Van Hel)

#O tom, že mikroplasty škodia našej planéte, sa hovorí už niekoľko rokov. Európska únia už dlhšie pracuje na stratégiách, ktorými by sa mohla znížiť ich produkcia. Jej najnovší krok však môže viacerých ľudí nemilo prekvapiť. Glitre, ktoré väčšina aj tak pozná skôr ako „trblietky“, sa už za pár dní prestanú oficiálne vyrábať.

Pohroma pre životné prostredie

Kusy plastu, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov, sa nazývajú mikroplasty. Hoci mnohí z nás recyklujú plastové tašky, fľaše a iné výrobky z plastu, no proti mikroplastom, ktoré sú prítomné takmer všade a ktoré „produkujeme“ aj keď nechceme, sme často bezmocní. Patria medzi ne aj glitre známe tiež ako trblietky. Tie sú zvyčajne tvorené tenkou vrstvou umeliny rôznej farby a odrážajúcej vrstvy, ktorá je často vyrobená z alumínia.

Tieto mikroplasty už v minulosti tvorili takmer 93 percent všetkých mikroplastov plávajúcich v oceánoch. Od 17. októbra teda bude výroba umelých trblietok zastavená. Podobný osud budú mať okrem trblietok aj exfoliačná kozmetika, niektoré pracie prostriedky, hnojivá, produkty na ochranu rastlín, hračky, lieky či lekárske zariadenia. Plánom je, aby sa znížilo množstvo týchto častíc, ktoré sa dostanú do prírody, o pol milióna ton.

Obľúbené glitre dnes nenájdeš len na oslavách, ale aj v oceánoch (Zdroj: Unsplash/Tim Mossholder)

Po niekoľkoročných snahách rázny krok

Snaha eliminovať množstvo mikroplastov trvá už niekoľko rokov, pričom často boli spomínané práve glitre. Podľa doktorky Trisie Farrelly z New Zealand’s Massey University by mali byť všetky výrobky obsahujúce glitre zakázané, keďže sa jedná o mikroplasty.

„Výrobcovia by nemali mať zisk z výroby jednorázových umelín, pričom za vzniknuté škody prijímajú len malú zodpovednosť,“ vyjadrila sa už v roku 2017.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Trpia moria vplyvom kozmetiky? Vlna clean „blue beauty“ sa zameriava na čistotu morí a oceánov!

Glitre dlho boli súčasťou mnohých obľúbených produktov rôzneho využitia. Mnohí by si bez nich nevedeli predstaviť akúkoľvek oslavu. Dnes ale majú významný negatívny vplyv na znečisťovanie vody a tiež pevniny, narušenie ekosystému a potravinového reťazca. V konečnom dôsledku tak škodia nielen prírode a zvieratám, ale aj ľuďom.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, highxtar.com, dailymail.co.uk, esgtoday.com
Odporúčame