Mikroplasty sa nachádzajú zrejme všade okolo nás: Pozorované boli dokonca aj v pavučinových sieťach

pavučina na strome

Pavučiny podľa najnovších zistení obsahujú mikroplasty (Zdroj: Unsplash/Ashley Groom)

#Mikroplasty sú jednou z mnohých hrozieb, ktoré môžu vážne ohrozovať kvalitu života. Zdá sa, že tento mikroskopický odpad nachádzame všade, kam sa pozrieme, od dna oceánu až po najvyšší vrch Zeme. Najnovšie sa dokonca zistilo, že môžu byť aj v pavučinách. Vedci sa preto postupne snažia prísť na to, prečo je to tak.

novej štúdii vedci použili dômyselnú metódu na sledovanie tohto zákerného fenoménu znečistenia ovzdušia vďaka niečomu, čo je úplne prirodzené a tiež dosť všadeprítomné – pavučinám. „Pavúky sa vyskytujú po celom svete, vrátane veľkých miest,“ hovorí organická geochemička Barbara Scholz-Böttcher z Univerzity Carla von Ossietzkého v Oldenburgu v Nemecku. „Ich lepkavé siete sú ideálnou pascou na čokoľvek, čo sa vznáša vzduchom.“

Kontaminované pavučiny

Lepkavé pavučiny sa môžu zdať ako nočná mora, keď sa do nej náhodou zachytíš, no ukázalo sa, že táto vlastnosť vytvára skvelú organickú komoditu na monitorovanie kontaminácie časticami v mestskej atmosfére. V experimente študentská výskumníčka Rebecca Süßmuth zozbierala pavučiny pripevnené k autobusovým zastávkam na uliciach v meste Oldenburg v severozápadnom Nemecku (s pavučinami umiestnenými asi 2 metre nad zemou).


Klimatické zmeny nie sú žiadna novinka našej generácie: Dažďové pralesy ničili už pred desiatkami rokov


Pri analýze vzoriek sietí v laboratóriu výskumníci skontrolovali vlákna na niekoľko rôznych druhov plastových polymérnych formácií. A testy skutočne odhalili, že mikroplasty priľnuli k sieťovine. „Všetky pavučiny boli kontaminované mikroplastmi,“ hovorí spoluautorka Isabel Goßmannová, ktorá na výskume pracovala v rámci svojej dizertačnej práce.

Najčastejšie mikroplasty

Podľa zistení môže mikroplastická kontaminácia zachytená v pavučinách tvoriť až 10 percent hmotnosti celej siete a je tvorená množstvom rôznych druhov mikroplastov. Asi 90 percent detritu boli variácie PET (polyetyléntereftalátu), pričom celkovo dominantným polymérom bol C-PET, pravdepodobne odvodený z textilných vlákien, hovorí tím.


Klimatické zmeny ovplyvňujú aj šampanské: Jeho chuť by si si mal navždy zapamätať, pretože môže úplne zmiznúť


Ďalším zdrojom mikroplastov boli jemne mleté ​​častice opotrebenia pneumatík (TWP), ktoré sa odlamujú z vonkajšej časti pneumatík pri brzdení a akcelerácii a ktorých objem sa očakával vzhľadom na umiestnenie zberu pásu pri ceste. Aj keď kaučuky TWP nie sú technicky plasty, čoraz častejšie sú zahrnuté do definícií znečistenia mikroplastami kvôli ich syntetickej povahe, tvrdia výskumníci.

Nie sú použité prvýkrát

Hoci zistenia predstavujú ďalšiu skľučujúcu pripomienku všadeprítomnosti mikroplastického znečistenia, aspoň tu sme našli šikovný a lacný spôsob, ako pomôcť monitorovať problém – aj keď odber vzoriek z pavučiny nie je taký inovatívny, ako si možno myslíte.

Ako tím zdôrazňuje, pavučiny sa v skutočnosti používali na účely testovania životného prostredia, ako je tento , už najmenej 30 rokov , ale vedci tvrdia, že je to prvýkrát, čo boli skúmané na mikroplasty, a tieto prirodzene sa vyskytujúce pasce opäť nesklamali.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame