TOP 10: Najlepšie československé Hot 16 Challenges

Posledné týždne patrili v našich dvoch krajinách jednoznačne hudobnej výzve s cieľom pomáhať, do ktorej sa zapojila až na pár výnimiek celá rapová elita.

O čom je #hot16challenge2 už určite písať nemusíme, keďže túto dobročinnú myšlienku realizovanú cez 16 barov zaregistroval každý z vás. V samotných začiatkoch sa nám ani nesnívalo, že by sa do tejto veci mohlo zapojiť toľko skvelých raperov. Čo sa týka slovenskej strany, šestnástky sme nedočkali od chalanov z Kontrafaktu a ani od Pil C-iho, ktorého nominovala česká speváčka/raperka Annet X.

Pomyselnú uzávierku týchto výziev bude pre nás predstavovať tento článok, v ktorom sme sa rozhodli vytvoriť rebríček desiatich najlepších československých šestnástok, ktoré vyšli počas uplynulých týždňov. Ako pri každej sumarizácii, aj teraz bola pred nami ťažká úloha a vyberanie z mnohých kvalitných počinov.

Ešte pred začiatkom chceme upozorniť, že sa jedná o subjektívny výber našej redakcie. V komentároch radi uvidíme, ktoré skladby najviac upútali práve vás.

10. LUISA

Desiatku otvárame s jedinou ženskou predstaviteľkou v tomto rebríčku. Luisa z labelu Comebackgang obdržala nominácie od AstralKida22 a Viktora Sheena. O tom, že Luisa patrí medzi najviac fresh interpretov na scéne, nie je pochýb a svojej výzvy sa chopila naozaj obstojne. Až tak, že sme ju zaradili na desiate miesto. Príťažlivý hlas a neopočúvané bary sú hlavnou devízou aktuálne pravdepodobne najlepšej ženskej rapovej interpretky v našich končinách. V nomináciách sme dúfali v Pil C-iho, no Luisa to poňala skôr recesiou a poslala to smerom k ženským kolegyniam – Aless, Sime a Sharlote.

9. IDEA

Výborné šestnástky vyprodukoval aj label TyNikdy, no do našej TOP 10 sa dostala iba jediná. Ťažko povedať, koľko z vás mladších poslucháčov ste fanúšikmi tohto rapera, no faktom ostáva, že jedinečná flow, zaujímavé skladanie viet a vyhýbanie sa prvoplánovým plytkým myšlienkam robí z Ideu hudobníka, ktorého si my radi pustíme kedykoľvek. Práve jeho poňatie do minimalistickej hudby so zaujímavými myšlienkami nás presvedčilo, že si táto challenge zaslúži umiestnenie v najlepšej československej desiatke.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Flexking a Radikal chystajú banger. Toto bude masakerrrr (VIDEO)

8. SMACK

Miesto číslo osem a na ňom Smack One, ktorý svojou výzvou ovládol české trendy a pre mnohých to bolo to najlepšie, čo vyprodukovali naši susedia. Smack si už dlhé roky drží svoj štýl a zvuk, aký v Česku budete hľadať len márne. Koniec koncov, potvrdil to aj v tomto prípade, jeho egotripové poňatie nás baví a výborne sadla aj produkcia od slovenského producenta Norberta Ronina.

7. VIKTOR SHEEN

Aj siedme miesto ide k našim susedom do Česka. Pre nás aktuálne najviac hot interpret v Česku Viktor Sheen nesklamal ani v horúcej šestnástke. Pri tomto interpretovi sme si už zvykli na to, že každá jeho novinka je hit. Sheen ma fresh zvuk a v neposlednom rade hlas, ktorý sa dá počúvať celé hodiny. Z celého Česka ho podľa nás v tejto challenge preskočil len jediný interpret, ktorému patrí šieste miesto.

6. YZOMANDIAS

Áno, to ste pravdepodobne už vedeli. Yzomandias je v Česku definícia novej školy ako v hudbe a zvuku, tak aj v obliekaní a štýle. My a určite aj mnoho skalných fanúšikov v tejto šestnástke cítime starého Logica, čo v nás určite vyvolalo príjemné pocity a nenahnevali by sme sa, keby prišlo niečo podobné aj v plnohodnotných trackoch. Každopádne platí, že Yzo nie je pre každého a ak nie si jeho poslucháč, nenájdeš sa ani v tomto. Jakub je zároveň akýmsi uzatvorením rebríčka pre našich susedov, v ktorom do tohto momentu jasne kraľovali, no prvých päť miest obsadili naši raperi. Nič v zlom Česko, takto sme to cítili 🙂

5. NERIEŠ A DANO KAPITÁN

Dame, ďakujeme ti za túto nomináciu. Nerieš len prednedávnom vydali album OK, s ktorým sa chystali aj koncertovať. My chalanov nemáme dosť a sme veľmi radi, že niečo takéto vyšlo. Maťo s Gabom majú stále čo povedať, hudba ich veľmi baví, čo je v konečnom dôsledku aj vidieť a cítiť. Dano Kapitán je budúcnosť a do kolaborácie sadol skvele, čoho výsledkom je stála prítomnosť tejto výzvy medzi špičkou slovenských YouTube trendov. Čo dodať, tešíme sa na turné a ďalšiu tvorbu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Konex ťa na koniec leta osvieži a pobaví songom „TAM KAM TY"

4. GLEB

Medzi najkvalitnejších slovenských MC´s patrí už dlhší čas aj rider zo stajne FCK THEM Gleb. Rozhodne jedna z najočakávanejších Hot 16 dopadla presne tak, ako mnohí predpovedali a Glebova nálož do skvelej hudby od Komandera určite nekorešponduje s názvom tracku. Výzva je stále na treťom mieste v slovenských trendoch a za našu redakciu to napokon bude štvrté miesto.

3. RADIKAL CHEF

Chef púšťa banger za bangrom, výnimkou nie je ani horúca šestnástka a my sa dostávame na pomyselné medailové pozície. Ďalší reprezentant labelu FCK THEM neostal svojej povesti nič dlžný a doručil naozaj horúce bary so skvelými metaforami a prirovnaniami presne tak, ako sme zvyknutí. Ružomberský komín pobavil, Arthur Shelby nás ako fanúšikov Peaky Blinders potešil a my sa už nevieme dočkať, kedy Chefa uvidíme v takejto forme aj na stagei.

2. SEPAR & DAME

Nevedeli sme sa rozhodnúť, ani to konečné poradie nejak skombinovať, tak sme vymysleli toto. DMS patrí momentálne medzi absolútnu špičku našej scény a chalani to potvrdili aj vo svojich horúcich šestnástkach. Fakt nemá zmysel porovnávať, kto je lepší, obaja sú najlepší, aj keď v rámci týchto výziev nás zaujala ešte jedna trocha viac, ale o tom trocha neskôr. Separ už medzičasom vypočul želania fanúšikov a zo svojej Hot 16 urobil plnohodnotný track. Dame odkazuje na pripravovaný album, o ktorom sme písali len prednedávnom a my sa už nevieme dočkať. Chalanom teda posielame za fantastické výtvory strieborné medaily a môžme ísť na prvé miesto.

1. STRAPO

Tak a konečne tu máme prvé miesto, ktoré ste asi aj mnohí čakali. Každý umelec poňal túto výzvu po svojom a inak to nebolo ani pri Strapovi. Ten je známy v tom, že si servítku pred ústa nikdy nedával, čo potvrdil aj v Hot 16. Viac-menej nepriame odkazy adresoval Kontrafaktu a nezabudol ani na Moma a jeho medializovaný konflikt v podzemnej garáži. Samozrejme, prvé miesto to nie je kvôli narážkam, ale vďaka výbornej technike, spracovaniu, skladaniu viet a myšlienok, ktoré ma Jano veľmi silné. Na mnohých miestach vznikala polemika, no na to prvé sme sa všetci zhodli „na šupu“.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
LucaBrassi10x v drillovej bombe ako z UK: Je v TOP forme?

Ďakujeme za váš čas a za prečítanie článku. Vaše postrehy si radi prečítame v komentároch.

Ak máš záujem vydávať pod Rap Generation, respektíve chceš propagovať tvoju tvorbu, ozvi sa nám na e-mail generaciarapu@gmail.com

 

 

Odporúčame