VÝBER: Toto sú najsledovanejšie skladby, na ktorých je Rytmus. Koľko z nich poznáš?

Pokračujeme v našej novej rubrike, ktorú ľudovo voláme VÝBER, pričom podstatou je, že sa zameriame na najsledovanejšie skladby konkrétneho interpreta. Po úspechu s Kalim a Egom sme si nemohli vybrať nikoho iného ako Rytmusa, krstného otca slovenského rapu. Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, aké jeho skladby, respektíve tracky, na ktorých s niekým spolupracoval, sú k dnešnému dátumu najsledovanejšie. Verte či nie, možno budete v konečnom dôsledku zľahka prekvapení. 

Rytmus je na scéne tretiu dekádu a jeho tvorba sa mení v závislosti od toho ako sa mení jeho život. Zrejme nikto nebude namietať, keď napíšeme, že je autorom viacerých slovenských rapových hymien, ktoré vám hrajú v ušiach už niekoľko rokov a aj keď možno nie ste vyslovene priaznivcami tohto piešťanského rapera, prípadne si nejdete Kontrafakt, tak je veľmi pravdepodobné, že ich text viete z hlavy, ako sa hovorí, aj o polnoci. Poďme teda priamo k veci.

U Ega je to po Žijeme len raz „až“ číslo dva, u Rytmusa je to jednotka. Najsledovanejšia skladba, na ktorej sa objavuje Rytmus je Deti Stratenej Generácie a na YouTube má viac ako 23 miliónov pozretí. Vyšla v roku 2012, obsahuje nadčasové myšlienky a aj samotný videoklip má takpovediac americký šmrnc, pretože pred ôsmymi rokmi takéto veci u nás nerobil nikto. A málokto to robí aj teraz.

Takmer 21,5 milióna pozretí. Číslo dva v Rytmusovom prípade pochádza taktiež z roku 2012 a je to track, ktorý hrá prakticky na každej party, kde pôjdete. Ona Má Štýl, kde sa objavujú aj Igor Kmeťo a Anita Soul. Pieseň, kde sa stretáva niekoľko štýlov a sprevádza ju vyslovene pohodový videoklip.

Túto skladbu sme u nás mali vo výbere trackov o negatívnych vlastnostiach žien, pričom musíme povedať, že track Zlatokopky je nadčasový, respektíve sa dá napísať aj večný, pretože zástupkyne nežného pohlavia s podobnými charakterovými črtami sa jednoducho budú objavovať vždy. Písal sa rok 2010, skladba má takmer dekádu a videlo ju viac ako 18 miliónov ľudí, čo sú neuveriteľné štatistiky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Puerto vie, čo povedať tým, ktoré sa zmenili. Inšpiruješ sa?

Ono, vzhľadom na najsledovanejšie Rytmusove skladby môžeme pekne čítať, kedy bol Patrik na absolútnom bezkonkurenčnom vrchole. Bolo to niekde v období roku 2012, pretože aj ďalší track v našom výbere pochádza z tohto roku. AKM určite poznáte a ak nie, tak to bežte rýchlo zmeniť. Približne 17,3 milióna pozretí a vyslovene uletený videoklip aj text. Možno preto to slávilo a slávi taký úspech, ktovie.

Necelých 17 miliónov vzhliadnutí a ak sme písali, že AKM malo uletený videoklip a text, tak JBMNT je ešte niekde úplne inde. Track z dielne Kontrafaktu, z legendárneho albumu Navždy, je tak špecifický až zľudovel. Nebudeme si klamať, Ego, Rytmus, Maiky Beatz či Rosaldo. Legendárna spolupráca, akých veľa v histórii nášho rapu nie je. Preto ju treba oceniť.

Približne o stotisíc pozretí menej má mierne depresívna pieseň, Všetko Má Svoj Koniec, kde Rytmus spolupracuje s Tinou a s Egom. Okej, možno slovo depresívna je prisilné, ale je to emočne veľmi silný song, v ktorom je povedaný zaujímavý príbeh. Keď si niekto prechádza nie práve najpozitívnejším životným obdobím, táto skladba mu príde vhod. Veď viete ako to býva, keď ste smutní, pustíte si niečo, čo vás urobí ešte smutnejšími.

Rok 2011, track Sám a približne 16,4 milióna pozretí. V tejto skladbe Rytmus obrazne povedané vyleje svoje srdce a pojednáva o tom, ako sedí na vrchu sveta úplne sám. Je pekné si to pustiť v roku 2020 s vedomím, že tento piešťanský raper má manželku a dieťa, pričom stále aktívne tvorí a vzhliadajú k nemu ako k legende. Vidíte, všetko má svoj čas, len treba byť trpezlivý.

Toto je poriadne ofenzívny náklad, ktorý videlo viac ako 14 miliónov ľudí. Rytmus sa spojil s Momom a Separom, písal sa rok 2013. Škola Rapu otvorila oči mnohým, pričom viacero raperov táto skladba prinajmenšom zľahka pochovala. Rytmus sa v nej obúva predovšetkým do Rakbyho, na ktorého mal ťažké srdce. Stojí to za vypočutie, ofenzívne a trefné bars vás donútia zamyslieť sa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Bitman ako najväčšia boxerská hrozba medzi rappermi. Prečo sa ho boja?

Necelých 13 miliónov pozretí má skladba Peníze z Ektorovho albumu Detektor. Vyšla v roku 2015 a zaujímavosťou napríklad je, že hudobne sa o ňu postaral Konex, ktorý sa vtedy výhradne venoval len beatom a dnes tvorí sólové albumy. Kombinácia Ektora s Rytmusom bola a vlastne aj je prakticky odsúdená na úspech. Ich pozícia v slovenskom, respektíve v českom rape, je vzhľadom na konzistenciu a úspechy porovnateľná.

Na záver táto bomba. Približne 12,5 milióna vzhliadnutí a skladba, ktorou si Rytmus pohneval veľa tvárí, ktoré poznáte zo Smotánky. Nuž, nie, že by mu to vadilo, ale track, kde sa o hudbu postaral Sukowach skutočne dvíhal, a vlastne aj stále dvíha, ľudí zo sedadiel. Rytmus bez servítky „pochoval“ niekoľko zástupcov a zástupkyň šoubiznisu, pričom to bolo spravené takou formou, že nikto na to nemohol povedať nič. Ani Jadranka.

Na záver dva bangre z albumu Navždy – Keď Jazdíme My a Stokujeme Vonku. K nim ani nič písať nejdeme, všetci, čo to čítate, ich viete i tak naspamäť. Nebudeme si klamať. Dodajme, že majú približne 18 miliónov pozretí a stali sa z nich hymny. A tie videoklipy? Nadčasové.

Ako môžeme vidieť, Rytmus je na scéne naozaj dlho a sledované sú jeho tracky z rôznych kútov hudobnej tvorby. Momentálne sa píše rok 2020 a Rytmus pokračuje ďalej vo svojej tvorbe, pretože sa objavuje na viacerých zaujímavých spoluprácach a sám chystá nový album.

Foto: Rytmus, Archív

Odporúčame