Komplikácie pri lietaní: Toto sú veci, ktoré by si mal vedieť v prípade, že musíš prespať na letisku!

Základom je nájsť si dobré miestečko (Zdroj: Freepik/lenblr)

#Skoré ranné lety, nechceš platiť noc navyše v hoteli, či ušetriť peniaze za predražené letiskové ubytovanie. Poznáme to všetci. V takejto situácií sa radšej zmieriš s tým, že prespíš na nie príliš pohodlných letiskových stoličkách. Riziká sú rôzne – môžeš prechladnúť, byť okradnutý či kvôli hluku vôbec nezaspíš.

Mysli dopredu!

Predtým, než sa na takýto „druh campingu“ odhodláš, over si, či to je vôbec možné. Veľké letiská sú na nocľažníkov zvyknuté, no pri malých to môže byť problém.

Ak si zvolíš takýto nocľah v menšom letisku, ktoré síce zostáva v noci otvorené, no nepočíta s nocľažníkmi, môže sa ti prihodiť situácia, kedy sa ťa ochranka alebo iný zamestnanec letiska bude pýtať, kam cestuješ. Nepanikár, ale maj po ruke pripravenú letenku, aby si sa mohol preukázať.

Kde si ustlať?

Základom je nájsť si dobré miestečko. Nočnou morou budú pre teba stoličky s rúčkami, pretože nie každé letisko má stoličky prispôsobené na ležanie. Ak také nájdeš, vyhral si, a môžeš sa pohodlne uložiť na stoličkách.

V prípade komplikácií so stoličkami či zostáva len spánok na podlahe. Výhodou môže byť to, že si vieš vystrieť nohy, no dávaj pozor na chlad. Ak máš so sebou tenkú prikrývku či deku, využi ju, a daj ju pod seba. Vyhni sa miestam pri dverách, tie sa celú noc otvárajú, a prievan by ti mohol spôsobiť nepríjemnosti.

Teplé oblečenie

Letiskové noci bývajú naozaj chladné. Aj keď počas dňa zažívaš nádherné počasie, mysli na to, že v noci to bude inak. Nachystaj si pár teplých ponožiek a hrubšie oblečenie – inak sa ti môže stať, že sa ráno zobudíš chorý. Ideálne je zvoliť pohodlné oblečenie, v ktorom sa ti bude príjemne spať, a ešte ťa aj zahreje.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Neplánuj a rob spontánne rozhodnutia: Tipy ako ušetriť pri výbere dovolenky na poslednú chvíľu!

Odhlučni sa!

Tvojimi parťákmi budú štuple do uší a maska na oči. V kufri ti nezaberú veľa miesta, a je dobré ich mať so sebou. Pomocou nich sa odizoluješ od vonkajších ruchov, a v rámci možnosti sa dobre vyspíš. Pretože letisko žije aj počas noci – zamestnanci pracujú, cestujúci prichádzajú a odchádzajú…

Batoh pod hlavu

Isto sa bojíš, že budeš okradnutý. Hoci v súčasnosti si už na väčšine letísk môžeš za poplatok odložiť cennosti do uzamykateľného boxu.

Ak sa chceš vyhnúť riziku okradnutia a letisko takúto službu neponúka, ulož si cennosti na spodok batoha a použi ho ako vankúš. Ak ťa bude chcieť niekto okradnúť, prebudíš sa.

Výborným tipom je (ak je to možné) ustlať si niekde v blízkosti bezpečnostných kamier alebo skupinky iných cestovateľov.

Zbaľ si niečo dobré pod zub

Väčšina prevádzok na letisku sa na noc zatvára. Aj tie, kde by si mohol v prípade núdze zohnať niečo pod zub. Preto sa priprav vopred, a vezmi si niečo malé na jedenie a pitie.

I keď vo väčšine krajín je pitná voda aj z kohútika, mysli na to, že nemusí byť. Preto maj so sebou dostatočnú zásobu tekutín, ak by si bol smädný.

Nezmeškaj let!

Nastav si budík, aby si neprespal svoj let! Povieš si, že si dáš len krátkeho šlofíka, alebo že ty pri tom ruchu nezaspíš… A bum, stane sa.

Pri troch šťastia ťa ráno prebudí zamestnanec pri pravidelnej kontrole. Na to sa spoliehať nedá, a preto si nastav budík, nech sa dostaneš do lietadla včas!

 

Bol si už nútený prespať na letisku?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame