Neplánuj a rob spontánne rozhodnutia: Tipy ako ušetriť pri výbere dovolenky na poslednú chvíľu!

Hlavné je, aby sa pre teba šetrenie neodzrkadlilo na úkor kvality zážitku (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Mnohí z nás si už dobre nepamätajú na dobu, kedy pri cestovaní platilo, že ak si nechcel za dovolenku minúť veľa peňazí, musel si si ju zarezervovať čo najskôr. Dnes je to presne naopak – mnoho cestovateľov siaha po výletoch na poslednú chvíľu. Prečo je to tak? A má to vôbec nejaké výhody?

Na poslednú chvíľu

Podľa prieskumu z appky Hopper, ktorý uverejnil Forbes, si cestovatelia prezerajú svoje cieľové destinácie iba cca 5 týždňov pred plánovaným odletom. V porovnaní s časmi pred pandémiou, je to posun až o 30 percent!

Záujemci si dokonca dávajú načas aj s rezerváciou a kúpou. Hotel a letenky si kupujú len približne 3 týždne pred plánovaným odletom.

Ako teda ušetriť?

Hlavné je, aby sa pre teba šetrenie neodzrkadlilo na úkor kvality zážitku. Určite nie je dobré, ak lakomo obraciaš každé euro. Cestovanie niečo stojí, a ak chceš mať zážitky na celý život, je to tou najlepšou investíciou! Nepoznáme človeka, ktorý by ľutoval financie minuté na cestovanie.

Prispôsob sa

Najzásadnejším bodom, ako pri cestovaní ušetriť, je flexibilita. Nejde len o tú časovú. Je dobré, ak si otvorený aj menej známym a málo turisticky vyhľadávaným destináciám. Ak máš časové možnosti na cestovanie uprostred týždňa alebo mimo sezóny, máš vyhraté!

Ekonómka z Hopperu pre Forbes uvádza, že pri medzinárodných letoch môžeš cestovaním uprostred týždňa ušetriť aj cez stovku eur, a to sa už oplatí!

Cestovanie uprostred týždňa sa stáva čoraz obľúbenejším, a najmä dostupnejším, hlavne vďaka možnosti hybridnej práce, či full time homeofficu pri niektorých profesiách.

Necestuj v sobotu

Nielen, že väčšina ľudí cestuje z dovolenky alebo na dovolenku, čo môže byť (najmä pri cestách autom) dosť otravné. Ušetríš aj vďaka tomu, že v hoteli v cieľovej destinácií neprespíš počas soboty. Môže ti to ušetriť až 25 percent z ceny.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ťažké témy nemá rád nikto: Ako riešiť zložité témy jednoducho a ustáť to vo veľkom štýle?

Podľa údajov z roku 2022 je známe, že výrazne narástol počet hotelov, ktoré boli rezervované na nedeľu, pondelok a utorok. Taktiež štvrtky a piatky sú považované za historicky najobľúbenejšie dni v týždni, vhodné na rezerváciu. Je to spôsobené najmä využívaním krátkych výletov počas predĺžených víkendov.

Spoznávaj pamiatky

Ušetriť nejaké to euro ti pomôže aj to, ak sa pri plánovaní dovolenky na poslednú chvíľu nerozhodneš pre slnečnú pláž, ktorá býva spravidla aj veľmi prepchatá, ale uprednostníš skôr väčšie mesto.

Rizikové však môžu byť víkendy v hlavnej sezóne alebo počas konania niektorých miestnych podujatí. Vtedy môžeš naraziť na problém s ubytkom – hotely a apartmány bývajú pri takýchto sezónnych udalostiach spravidla vypredané vo veľkom predstihu!

 

Vyberáš si dovolenku na poslednú chvíľu?

Zdroj: Forbes
Odporúčame