Nestíhaš kvôli pozeraniu videí na TikToku dôležitejšie veci? Možno si na sociálnej sieti závislý

TikTok závislosť

Pokiaľ mnoho vecí nestíhaš kvôli pozeraniu videí na TikToku, môže za tým byť aj závislosť (Zdroj: Pixabay/Luisella Planeta)

#Podľa psychologičky z univerzity v Bangore môže personalizovaný algoritmus na TikToku viesť k tomu, že sa mladí ľudia stanú na tejto platforme závislí. Viacerí študenti si uvedomujú, že na sociálnej sieti trávia priveľa času a aspoň počas skúškového obdobia si niektorí aplikáciu dokonca odinštalujú.

Nenápadná závislosť

Medzi nich patrí aj dvadsaťdvaročná študentka Eleanor Crabbe. Tá si TikTok vymazala v máji. Uvedomila si totiž, že príliš veľa času venuje pozeraniu videí namiesto toho, aby sa učila na skúšky.

„Z času na čas si TikTok zmažem a potom nanovo nainštalujem. Všimla som si, že tam trávim priveľa času a stávam sa závislou,“ povedala Eleanor pre BBC.„Keď si ho nanovo stiahnem, snažím sa, aby mi algoritmus odporúčal len vtipné príspevky. Aj tak sa ale vždy dostanem k obsahu o fitness alebo móde. To ma síce baví, ale zároveň si uvedomujem, že by som sa chcela viac podobať ľuďom z tých videí.“

Eleanor ďalej vysvetlila, že hoci TikTok zbožňuje a často na ňom nájde tie najzábavnejšie veci, aké kedy videla, kvôli niektorým príspevkom sa cíti pod tlakom. Ten by mal byť dôsledkom neustále meniacim sa módnym trendom a požiadavkám na výzor.

Nie každý si ho znovu nainštaluje

Zatiaľ čo Eleanor sa po skúškach k TikToku vrátila, nie každý má potrebu sa na sociálnu sieť vrátiť. Aj Ed Barnes si aplikáciu vymazal kvôli skúškam, no stiahnuť si ju znova ho už nelákalo.

„Spomedzi všetkých sociálnych sietí mi vždy prišlo, že najťažšie je odtrhnúť sa práve od TikToku. Človek veľmi ľahko stratí pojem o čase, keďže ide o videá. Každé je iné a je veľmi ľahké pozrieť si ďalšie a ďalšie,“ povedal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nový virálny trend na TikToku: Záhadný Owen Gray očaril mnohých, no kto to vlastne je?

Psychologička Nia Williams vysvetlila, prečo je práve TikTok taký chytľavý. Krátke videá podľa nej ľahko dokážu udržať pozornosť a človek sa pri ich sledovaní zvyčajne cíti príjemne. V mozgu sa uvoľňuje dopamín a nás to potom láka v pozeraní pokračovať.

„TikTokové videá sa nám môžu zdať vtipné a chceme si ich pozrieť, lebo sa pri nich cítime dobre. Presne to je jadrom väčšiny závislostí.“

žena pozerajúca do iphonu
Pri pozeraní TikTok videí sa v mozgu u mnohých uvoľňuje dopanín (Zdroj: Unsplash/bruce mars)

Si závislý aj ty?

Teraz ťa možno zaujíma jediné: Ako zistíš, či si na TikToku závislý? Podľa doktorky Williams je hlavným znakom tejto závislosti to, že kvôli aplikácii zanedbávaš svoje každodenné povinnosti. Ak ťa stále láka si znova a znova zobrať do ruky mobil a pozrieť si ďalšie video, treba sa zamyslieť nad tým, koľko času na sociálnej sieti vlastne tráviš. Ak kvôli tomu zanedbávaš školu či prácu, je vhodné čas tento čas obmedziť. Môžeš si napríklad stanoviť maximálnu dobu, ktorú denne TikToku venuješ. Ak ju ale nedokážeš dodržať, možnosťou je aj to, že si aplikáciu na nejaký čas naozaj odinštaluješ.

Obmedziť čas online považuje za vhodné riešenie aj Catherine Keenan, ktorú na TikToku sleduje 2,3 milióna ľudí. Podľa nej nie je potrebné, aby si študenti aplikáciu vymazávali.

„TikTok môže byť viacerými spôsobmi prospešný. Dokonca sa tu dajú nájsť aj tipy na to, ako ľahšie zvládnuť skúšky či stres,“ prezradila.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, bbc.com
Odporúčame