Teleskop Jamesa Webba prichádza s ďalším objavom: Zachytil exoplantétu vo veľkosti Zeme

Teleskop Jamesa Webba

Najnovšie sa teleskopu po prvýkrát podarilo zachytiť exoplanétu - teda planétu, ktorá obieha okolo inej hviezdy, než je Slnko (Zdroj: NASA/ESA/CSA/L. Hustak (STScI)

#Webbov teleskop bol spustený pred viac ako rokom. Za ten čas nám priniesol mnoho jedinečných záberov a objavov. Najnovšie sa teleskopu po prvýkrát podarilo zachytiť exoplanétu – teda planétu, ktorá obieha okolo inej hviezdy, než je Slnko. Ako uvádza Science alert, jej priemer je takmer rovnaký, ako priemer Zeme.

Exoplanéta veľkosti Zeme

O existencii spomínanej exoplanéty nasvedčovali už pozorovania teleskopu NASA s názvom Transiting Exoplanet Survey Satellite. Astronómom sa ju teraz podarilo definitívne potvrdiť, a to vďaka záberom z Webbovho teleskopu.

Novoobjavená planéta sa nachádza v súhvezdí Octans, vo vzdialenosti približne 41 svetelných rokov od nás. Dostala označenie LHS475 b a vedci na základe pozorovaní odhadujú, že jej priemer je rovný približne 99 % priemeru Zeme.  Hoci svojou veľkosťou je exoplanéta podobná Zemi, podľa astronómov je omnoho horúcejšia. Hviezda, okolo ktorej obieha, je červeným trpaslíkom a planéta sa k nemu nachádza tak blízko, že ho obehne za dva dni.

Spozorovaná vďaka tieňu, ktorý vrhá

Exoplanéta LHS475 b bola tak, ako aj iné exoplanéty, prvýkrát spozorovaná vďaka tieňu, ktorý vrhá, keď prechádza popred svoju hviezdu. Webbov teleskop však dokáže zistiť viac než len to, kde sa planéta nachádza. Dokáže zaznamenať aj rozloženie a dĺžku svetelných lúčov, ktoré popri nej prechádzajú a teda zistiť viac o jej atmosfére.

Astronómovia zatiaľ vylúčili možnosť, že by novoobjavená planéta mala hustú atmosféru bohatú na metán, ako má napríklad mesiac Jupitera, Titan. Na to, aby sa dozvedeli viac, však budú potrebovať zozbierať väčšie množstvo dát.

Výnimočný objav

Na novom objave je výnimočné už to, že teleskop Jamesa Webba vôbec dokáže zaznamenať planétu takejto veľkosti. Za bežných okolností totiž teleskopy zachytávajú exoplanéty, ktoré dosahujú prinajmenšom veľkosť Jupitera. Identifikovať planétu i niektoré jej vlastnosti sa mu navyše podarilo veľmi rýchlo. Vedci veria, že v budúcnosti sa im toho podarí zistiť ešte viac.

„Prvé výsledky pozorovaní kamennej planéty o veľkosti Zeme nám odvárajú dvere k ďalším možnostiam výskumu atmosfér takýchto planét pomocou Webbovho teleskopu,“ uviedol riaditeľ oddelenia astrofyziky NASA Mark Clampin.

„Webbov teleskop nás posúva bližšie a bližšie k porozumeniu Zemi podobných svetov mimo našej sústavy a misia sa len začala,“ doplnil.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame