Budeme svedkami vzniku nových dimenzií? Mohli by nám pomôcť pri skúmaní 4D reality!

dimenzia

Je pravdepodobné, že naša generácia zažije vznik novej dimenzie (Zdroj: Unsplash/Aditya Chinchure)

#Časopriestor momentálne vnímame v štyroch známych dimenziách: troch priestorových (hĺbka, šírka a dĺžka) plus čas. Zatiaľ čo väčšina modelov vesmíru predpokladá, že všetka hmota existuje v rámci týchto parametrov, mnohé teórie špekulujú, že by mohli existovať rôzne vyššie dimenzie, ktoré sú skryté mimo naše chápanie.

Vedci momentálne začínajú so simuláciou extra dimenzií prostredníctvom vytvárania takzvaných „syntetických dimenzií“. Tieto experimentálne koncepty poskytujú spôsob, ako napodobniť fungovanie vyššej dimenzie v niektorých vzdialených modeloch prírody pomocou materiálov z nižšej dimenzie, ktoré existujú v reálnom svete, aký poznáme.

Nové modely sú na dosah

Vo vôbec prvom experimente svojho druhu, vedci pod vedením Armandasa Balčytisa, výskumného pracovníka z Royal Melbourne Institute of Technology, vytvorili syntetickú dimenziu. Ide o malé fotonické zariadenie známe ako kremíkový prstencový rezonátor.

„Matematici to majú jednoduché v tom, že môžu vytvárať predpoklady alebo konštruovať modely (buď viac alebo menej súvisiace s objektmi v reálnom svete) a rozširovať ich do vyšších dimenzií, pokiaľ im to predstavivosť dovoľuje,“ uviedol Balčytis pre webový portál VICE. „Experimentálna veda je však oveľa obmedzenejšia, pretože materiály, ktoré máme, alebo zariadenia, ktoré dokážeme vytvoriť, fungujú v rámci hraníc nášho trojrozmerného priestoru.“

O krok bližšie k prírode

Syntetické dimenzie sa stali populárnou oblasťou záumu v mnohých oblastiach fyziky, najmä pokiaľ ide o topológiu, oblasť geometrie, ktorá opisuje objekty v nepretržitých deformáciách. Syntetické dimenzie možno napríklad použiť na skúmanie správania svetla v exotických topologických kontextoch, čo môže pomôcť odpovedať na základné otázky v optike a fotonike.

„Takže, aj keď nie sú celkom skúmaním povahy reality v kozmickom meradle, tieto štúdie môžu pomôcť odpovedať na základné otázky o prírode prostredníctvom rastúcej úlohy, ktorú má topológia pri jej vysvetľovaní,“ povedal Balčytis. Výsledky z takýchto experimentov by mohli byť použité v rôznych oblastiach, napríklad aj na výrobu čipov.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, vice.com
Odporúčame