Zabudni na Mozarta! Salzburg prináša pivné legendy, surferov aj gurmánske kuriozity

Námestie v Salzburgu

Námestie Kapitelplatz v Salzburgu (Zdroj: Salzburg tourism/Günter Breitegger)

#Mozartovo mesto, barokové mesto, UNESCO mesto – Salzburg má mnoho prívlastkov, no ešte viac prekvapení. V jednom z najkrajších miest Rakúska sa veľkolepá architektúra vlieva do mestských kopcov a historických záhrad. A vďaka 25 múzeám, 50 galériám a nespočetným kultúrnym udalostiam na nudu nezostáva čas.

Salzburg však nie je len o odvekých tradíciách a rozprávkových zákutiach. Pozbierali sme pre teba tipy na netradičné potulky týmto tradične krásnym mestom.

Salzburgská pivná kultúra

Salzburg má prezývku „rakúske hlavné mesto piva“, zlatý mok sa tu varí vyše 600 rokov. Dva najstaršie komerčné pivovary Stiegl-Brauerei (z roku 1492) a Augustiner Bräu Kloster Mülln (z roku 1621) fungujú dodnes. Platia v nich „rituály“, pri ktorých si krígeľ sám vezmeš z poličky, schladíš si ho vo vodnej fontáne a následne podáš výčapníkovi.

Pivovar Stiegl Brauerei Salzburg
Pivovar Stiegl-Brauerei píše svoju históriu od roku 1492 (Zdroj: Stieglkeller)

Obidva pivovary sa pýšia obrovskými vnútornými priestormi a pivnými záhradami, kde sa zmestí vyše 2500 hostí. Kedysi sa v celom Salzbursku pivo varilo až v 75 pivovaroch, chmeľ rástol na oboch stranách rieky Salzach a výroba piva patrila výlučne do ženských rúk.

V súčasnosti môžeš smäd uhasiť v 11 pivovaroch. K známym menám patrí aj Die Weisse – pivovar, ktorý sa v roku 1901 rozhodol ísť proti prúdu a namiesto piva Bock začal variť ľahšie pšeničné pivo, ktoré dnes ponúka aj v bezlepkovej verzii. Pivovar Sternbräu na Getreidegasse je tiež jednou z mestských legiend. Veľké bludisko má okrem pivnej záhrady aj reštauráciu a drobné múzeum. Nájdeš v ňom napríklad Mozartov list, v ktorom sa pivovaru s priloženou bankovkou po rokoch ospravedlnil za nesplatené účty.

Tip: Súčasťou Sternbräu je aj tzv. lounge. Práve tu servírujú salzburgské tapas – typické jedlá ako klobásky s kyslou kapustou, pečené syrové knedle, sivoňa alpského a ďalšie dobroty v mini verzii na španielsky spôsob, ktoré umožňujú ochutnať z každého rožku trošku.

Salzburg Mozart
List, ktorým sa W. A. Mozart ospravedlnil pivovaru Sternbräu za svoje dlhy (Zdroj: Zuzana Z)

Zelená zelenej

Nájsť v Salzburgu kus zelene nie je vôbec náročné. Vrchy Mönchsberg, Kapuzinerberg  a Gaisberg sú ako stvorené na potulky v tieni stromov, navyše ležia priamo v centre mesta. Obľúbená trasa sa kľukatí z pevnosti Hohensalzburg k Múzeu moderného umenia po chrbte pohoria Mönchsberg.

Jedna zo spletitých cestičiek vedie aj do útrob interaktívneho múzea vody WasserSpiegel, kde sa nielenže schladíš pri teplote 12 °C, ale zároveň sa dozvieš, čím je voda v Salzburgu taká výnimočná, že do nej nemusia pridávať žiadne prísady. Obzrieš si tiež vodnú nádrž, do ktorej by sa zmestilo až 150 autobusov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš mať pleť ako supermodelky? Tajné triky starostlivosti o pokožku, ktoré ti pomôžu!
Mönchsbergu Salzburg
Prechádza kopcami Mönchsbergu (Zdroj: Salzburg tourism)

Ďalšia nenáročná túra v mestskej zeleni vedie cez Kapuzinerberg na opačnej strany rieky Salzach. Chodníček ťa zavedie k niekdajšej vile spisovateľa Stefana Zweiga, z vyhliadky sa otvára pohľad na dominanty Starého mesta. Na okraji mesta zasa leží vrch Untersberg, po ktorom sa dostaneš až do Nemecka.

Pastvou pre oči sú Mirabellské záhrady s priľahlým palácom, ktoré nechal postaviť arcibiskup Wolf Dietrich z Raitenau z čírej lásky k dáme menom Salome Alt. Tá mu (zjavne tiež z čírej lásky) porodila 15 detí, s ktorými sa často prechádzala v úžasných kvetinových záhonoch, vínnych labyrintoch, záhrade ruží i v oranžérii. Mirabellské záhrady patria k 2,5 m² zelených plôch pod správou mesta, o ktorých plánovanie a údržbu sa stará vyše 180 ľudí.

Mirabellské záhrady Salzburg
Mirabellské záhrady (Zdroj: Salzburg tourism/Günter Breitegger)

Tip: V Salzburgu vyviera 27 pitných fontán s vodou, ktorú tu vďaka jej vysokej kvalite prezývajú „untersbergské šampanské“. Vodu z Untersbergu používa aj pivovar Stiegl, ktorý má v hore vlastný prameň.

Surferi, vily a zámky zo sedla bicykla

Keď teploty stúpnu, vietor do vlasov ti vdýchne jazda na bicykli so zaujímavými zastávkami. Najkrajšia vedie zo Starého mesta k zámku Hellbrunn a späť, počas ktorej sa ti naskytnú skvelé výhľady na horu Untersberg ponad žlté pšeničné polia, ale aj na aleje historických stromov.

Zastav sa vo Gwandaus – bývalom zámku, kde dnes sídli obchod Gössl na výrobu tradičných krojov s malým múzeom a výhľadom do šijacej dielne. Tu môžeš nerušene sledovať zrod „dirndlov“ a „lederhosen“ (typických miestnych krojov) v priamom prenose.

Po prehliadke Hellbrunnu odporúčame pokračovať späť do mesta popri úzkom kanáli Almkanal s vodou z jazera Königsee, ktorý ťa dovedie k skrytému pokladu – umelej surferskej vlne.

Surferi na Almkanal Salzburg
Surferská vlna na Almkanal (Zdroj: Zuzana Z)

Cesta pokračuje popri vilkách s rebríkmi ponorenými do vôd Almkanalu a ďalej k jazernému zámku Leopoldskron z 18. storočia. Kedysi v ňom býval jeden zo zakladateľov slávneho Salzburgského festivalu, divadelný režisér Max Rheinhard, dnes zámok slúži ako hotel. Posledný úsek cesty vedie popri tyrkysových vodách rieky Salzach naspäť do centra mesta.

Hellbrunn a vodné výstrelky

Kniežací arcibiskupi s naškrobenými goliermi zväčša budia seriózny dojem, Markus Sittikus bol však zjavne z iného cesta. Scestovaný panovník mal dušu vizionára, pôžitkára, estéta i zabávača, ktorý si neváhal vystreliť zo seba aj z druhých. V roku 1612 svojmu dvornému architektovi Santinovi Solarimu prikázal, aby mu na okraji Salzburgu namiesto rezidencie postavil letohrádok – sídlo bez jedinej spálne, ktoré malo slúžiť na denné rozveselenie ducha.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
10 Otázok pre Mateja Zavackého: Už prvé reelsko so sučkou Pampi malo 200-tisíc videní!
Zámok Leopoldskron Salzburg
Zámok Leopoldskron (Zdroj: Salzburg tourism/Günter Breitegger)

O tri roky neskôr sa návrh premenil na realitu, ktorá neprestáva zabávať dodnes. Najväčšej popularite sa teší záhradná časť s názvom Vodné hry, kde sa to hemží tajomnými jaskyňami, „neviditeľnými“ fontánami a vodou poháňanými figúrkami. Kto sa vody bojí, nech si do Hellbrunnu vezme pršiplášť, lebo je možné, že na ňom nezostane nitka suchá.

Bola by však škoda nevidieť, s akou vynaliezavosťou si pred štyrmi storočiami dokázali poradiť aj bez moderných technológií. V rozľahlom parku s fontánami plnými rýb sa dá blúdiť celý deň. Nevynechaj ani Mesačný zámok na úpätí kopcov, ktorý bol postavený presne za jeden mesiac (z nem. der Monat – mesiac) a dnes v ňom sídli národopisné múzeum.

Hellbrunn vodné hry Salzburg
Arcibiskub Markus Sittikus si v Hellbrunne rád vystrelil zo svojich návštev prostredníctvom skrytých fontán (Zdroj: Zuzana Z)

Tip: Sú miesta, kde sa mestské turistické karty jednoznačne vyplatia a Salzburg je jedným z nich. S kartou Salzbug Card získaš vstup do všetkých múzeí zdarma a tiež bezplatné cestovanie MHD. Prístup k top pamiatkam ako pevnosť Hohensalzburg vrátane jazdy lanovkou, zámok Hellbrunn, Mozartov rodný dom, múzeum DomQuartier, ale aj vstup do múzea pivovaru Stiegl – Brauwelt, plavbu po rieke Salzach či jazdu lanovkou na vrch Untersberg vo výške 1853 metrov. Mnohé ďalšie zážitky si tak vychutnáš za výhodné ceny.

Salzburg karta
Fontána na námestí Rathausplatz (Zdroj: Zuzana Z)

Tajné zákutia pevnosti Hohensalzburg

Niet hádam krajšieho výhľadu na Salzburg ako práve z kniežacej pevnosti Hohensalzburg – vôbec najväčšieho a najstaršieho zachovaného hradného komplexu v strednej Európe. Stojí na strmom skalnatom pahorku Festungsberg. Komu sa k pevnosti nechce kráčať peši, môže naskočiť na najstaršiu rakúsku zubačku.

Hohensalzburg vychádzka
K pevnosti Hohensalzburg vedie aj najstaršia rakúska zubačka (Zdroj: Zuzana Z)

Najväčším klenotom pevnosti je prepychovo vyzdobená Goldene Stube (Zlatá komnata), v ktorej sa pravidelne konajú renomované koncerty vážnej hudby. Netradičný zážitok ponúka prehliadka do bežne neprístupných zákutí pevnosti odhaľujúca výšiny i hlbiny tohto komplexu, ktorý stavali 600 rokov. Vedie napríklad do pekárne z roku 1503, kde v dodnes funkčnej peci dokážu vykúzliť naraz až 16 kg chleba a koláčov, ale aj do bašty, vínnych pivníc, chodieb Schlangengang.

Takto sa dostaneš aj do Starostovej veže, ktorá na hrade pribudla po tom, ako naň nespokojní mešťania zaútočili. Práve z nej sa naskytá výhľad na mesto, na ktorý sa len tak nezabúda. Ak budeš mať šťastie, pevnosťou ťa prevedie Ferdinand, mladý muž, ktorý už takmer osem rokov býva na hrade a v repertoári má historky o jeho zákulisí z prvej ruky.

Tip: Dopraj si večeru, kávu či koktail na strešnej terase Steinterrasse hotela Stein oproti Hohensalzburgu. Na siedmom poschodí budeš vďaka nezabudnuteľnému výhľadu prinajmenšom v siedmom nebi. A keď je reč o káve, nenechaj si ujsť tú v kaviarni Cafe Tomaselli, ktorá je najstaršou kaviarňou v celom Rakúsku. Kaviarne boli kedysi určené len pre mužské pokolenie, v roku 1874 tu však Elise Tomaselli s mužskou dominanciou skoncovala a na prvom poschodí otvorila elegantný dámsky salón.

Mozartove gule Salzburg
Pravé Mozartove gule pochádzajú zo Salzburgu, podľa rodinného receptu ich vyrába kaviareň Fürst (Zdroj: Zuzana Z)

Mozartove gule aj oxymel

Ako lepšie spoznať mesto než cez žalúdok? Vychýrený trh Shranne neďaleko Mirabellských záhrad každý štvrtok už od piatej ráno rozvoniava čerstvým pečivom, ovocím, zeleninou, syrmi, šunkami a ďalšími špecialitami tej najvyššej kvality. Farebná smršť produktov, úžasné vône a prepletajúci sa domáci, ktorí si nikdy nenechajú ujsť príležitosť doplniť kuchynské zásoby, korzujú popri takmer dvesto stánkoch.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Poznáš najväčšie plážové unikáty? Piesok ani kamene nečakaj, tieto ponúkajú iný level zážitku!

O tom, že ide o skutočne prestížne miesto, svedčí aj skutočnosť, že na povolenie na predaj sa tu čaká vyše desať rokov. Jedinečným zážitkom je aj kulinárska prehliadka Salzburgu s Astrid a jej kolegami z Kulinarische Abenteuer, s ktorými objavíš tajné uličky mesta spolu s tými najlepšími delikatesami.

V startupe Bienenlieb sa dozvieš, aké čary s tvojím žalúdkom a pleťou urobí oxymel – mix miestneho medu a octu, v najstaršej pekárni Salzburgu – Holztrattner ochutnáš praclíky v tvare husľového kľúča a dozvieš sa, ako praclíky získali svoj tvar (kráľ od pekárov žiadal, aby cez svoje pečivo videl slnko trikrát), v Zuckerl Werkstatt si obzrieš ručnú výrobu cukríkov a vo vínotéke deGustibus sa osviežiš výberom najlepších rakúskych vín.

Prehliadky sa líšia, môžu viesť k výrobcovi slávnych originálnych Mozartových gúľ Fürst, ale aj do tradičnej kaviarne na marhuľovú štrúdľu – jedno je však isté, misia „prejesť a prepiť sa mestom“, zatiaľ čo spoznáš jeho dejiny a gurmánske kuriozity, bude na konci určite splnená.

Tip: Ak sa chceš konečne naučiť piecť vynikajúcu štrúdľu z ťahaného cesta alebo miestnu špecialitu Salzburger Nockerl – suflé v tvare troch salzburgských kopcov, vyber sa do kuchárskej školy Edelweiss, ktorá sídli v jaskynných priestoroch Festungsbergu. Do dvoch hodín sa staneš majstrom remesla a čo si navaríš, to si (v príjemnej spoločnosti) aj zješ.

Suflé Salzburg
Salzburger Nockerl je suflé, ktoré znázorňuje tri salzburgské kopce (Zdroj: Zuzana Z)

Príbehy na šnúrkach

O láske k svojmu povolaniu môžu dlhé príbehy rozprávať zamestnanci bábkového divadla Salzburger Marionettentheater. Táto najstaršia kultúrna inštitúcia v Salzburgu sa začala ako rodinná zábavka, keď Anton Aicher zatúžil priniesť opery z pera slávneho Mozarta aj tým, ktorí na ne nemali peniaze.

Dnes divadlo píše históriu už 110 rokov, najobľúbenejším dielom však zostáva klasika – Čarovná flauta. Vyber sa na bábkovú operu, rozprávku či divadelnú hru na mieste, kde ju hrajú v špičkovej kvalite, alebo nazri do zákulisia bábkového divadla, kde sa dozvieš mnoho zaujímavostí.

Bábkové divadlo Salzburg
Bábkové divadlo Salzburger Marionettentheater prináša ľuďom radosť už 110 rokov (Zdroj: Zuzana Z)

Pomyslel by si si napríklad, že doba výroby jednej bábky spolu s jej kostýmom trvá aj 500 hodín, alebo že na správne zvládnutie remesla v tejto inštitúcii potrebuješ šesť až osem rokov usilovného učenia? Prehliadky sa organizujú len pre skupiny a je potrebné si ich vopred objednať.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame