10 Otázok pre Mateja Zavackého: Už prvé reelsko so sučkou Pampi malo 200-tisíc videní!

Matej Zavacký

Matej Zavacký sa okrem natáčania videí s fenkou Pampi venuje aj dočasnej starostlivosti o psov z útulkov (Archív M. Z.)

#Matej Zavacký žije v dedine pri Bardejove, kde sa profesionálne venuje dočasnej starostlivosti o psov z útulku. Má aj vlastný psí „hotel“, kam prijíma miláčikov iných ľudí na krátkodobé stráženie. Na sociálnych sieťach je však známy vďaka podarenej fenke Pampi, ktorú po východniarsky dabuje vo svojich videách.

Matejova tvorba našla obľubu u širokých vrstiev obyvateľstva – sledujú ho deti, dospelí aj dôchodcovia. To, ako sa mu to podarilo, ako musel zmeniť životný štýl a prispôsobiť sa svojmu poslaniu a najmä to, čo všetko stojí za takouto starostlivosťou o štvornohých priateľov človeka, nám porozprával v našej sérii #10otazok

Tvoje príspevky na sociálnych sieťach sú mimoriadne úspešné, a to nielen v komunite psičkárov. Ako a kedy si začali tvoriť tento content?
Sociálnym sieťam a ich nástrahám som odolával pomerne dlho. Účet na Instagrame som si založil, aby mi slúžil ako motivácia k bežeckým tréningom, myslel som si, že keď budem pod kontrolou followerov, nebudem toľko flákať tréningy. Naivná predstava! (smiech)

Potom sa v našej domácnosti objavilo šteniatko fenky Pampi, ktoré našli známi niekde v okolí Bardejova pri ceste. A content východniarčinou rozprávajúceho psa uzrel svetlo sveta. Prvé video s ňou bolo uverejnené 8. septembra 2022. Vtedy som mal na účte 99 fanúšikov. Pampi v ňom však zahviezdila a sledovatelia začali pribúdať nadzvukovou rýchlosťou. 

Námety na scénky čerpáš najmä zo svojho života. Kde okrem toho zbieraš inšpiráciu na tvorbu? Máš skôr spontánne nápady, alebo radšej premýšľaš o tom, čo by sa ľuďom mohlo páčiť?
Keď sa ti v domácnosti prestriedavajú psíci v dočaskách, nie je o námety núdza. Videá často vznikajú spôsobom, že jednoducho natáčam psíkov a mačku Murku pri ich hrách, šantení, neplechách a následne k nim vymyslím komentár. Väčšou výzvou sú videá, pri ktorých mám vopred pripravený scenár a potrebujem, aby so mnou štvornohí kamoši spolupracovali.

@matejos_zavackos

Takto to všetko začalo 🥰😍. #pampi #steniatka #pes #pejsek #slovakia #czech #vychodnare #summer #nekupujadoptuj #bestfriends #funnydogs #fyi

♬ original sound – Pampi

Naše fenky – Pampi a dôchodkyňa Maša – už vedia, že keď na nich zamierim objektívom, je čas pózovať a že potom príde pamlsková odmena. Pri nových psoch to má jeden háčik: Nevedia, čo od nich chcem. A keďže do práce ich nechcem nútiť, býva často ťažké udržať ich napríklad na gauči, v pelechu alebo od nich očakávať, nech posedia pred foťákom. Je však neuveriteľné, ako rýchlo sa naučia byť hercami. 

Sleduje vás čoraz viac followerov. Čakal by si, že sa s Pampi stanete takto známymi?
Pampi je sebavedomá mladá fena – žena, verím, že keby sa k tomu mohla vyjadriť ona, tak by povedala, že neexistovala iná možnosť ako to, že ju začnú ľudia milovať.

Ja som nečakal od videa malého, šarištinou rozprávajúceho psa nič, okrem toho, že zabaví maximálne niekoľko desiatok ľudí. A bum, jej prvé reelsko malo 200-tisíc videní a druhé cez 500-tisíc za veľmi krátky čas. Asi sme sa trafili do algoritmu. 

Tvoj obsah na sociálnych sieťach sa točí prevažne okolo starostlivosti o psíkov a takzvané „dočaskovanie“. Čo považuješ za dôležité pri jeho tvorbe? 
V prvom rade musia byť zvieratá pri natáčaní vždy na prvom mieste. Čiže, keď sa psom očividne nechce, nenahrávame. Aj keď má Pampi ostrý jazyk, nepoužíva veľmi neslušné slová. Naše videá púštajú rodičia deťom, pozerajú ich ľudia v práci, dôchodcovia v sociálnych zariadeniach.

Preto sa snažím, aby ich obsah bol zaujímavý pre rôzne vekové kategórie, nezameriavam sa na konkrétnu vekovú skupinu, snažím sa udržať čo najširšie spektrum publika. Mojou osobnou podmienkou je, že videá musia prinášať pozitívnu emóciu aj pri ťažkých témach, akými sú psie adopcie, problém kastrácie a pod.

Matej chce videami so psíkmi poukázať aj na ťažké témy (Zdroj: Súkromný archív M. Z.)

Myslím si, že takýmto spôsobom dokážem spolu s Pampi osloviť väčšie masy. Nenásilnou formou sa snažím ľuďom ukázať, že svet je gombička a ťažkým si ho robíme len my sami. Pampi a jej povaha je k tomu ideálnym prostriedkom. Niektoré videá sú natáčané vyslovene iba na pobavenie followerov, nenápadne však medzi nich šupneme sem-tam aj poučné videjko.

Prečo by podľa teba mali ľudia v dnešnej dobe venovať pozornosť práve obsahu, ktorý tvoríš?
Na Slovensku v podstate všetky útulky bojujú s extrémne preplneným stavom. Mnoho z nich živorí a len tak tak prežíva. Aj vďaka našim videám sa mnoho ľudí dozvedelo, že útulkom vedia pomôcť nielen finančnými darmi, ale aj napríklad aj ponukou dočasného domova pre psíkov. Napísali mi desiatky ľudí, že začali dočaskovať, alebo si psíka adoptovali, aj keď doteraz o tom neuvažovali.

Je to krásny pocit, avšak nemám ružové okuliare, problém nechcených, opustených a týraných psov na Slovensku bude vypuklý ešte dlho a Pampi ho nevyrieši, možno len zopár ľuďom otvorí oči. Každá zachránená duša sa však ráta a tomu konkrétnemu zachránenému jedincovi sa zmení celý svet. Srdce plesá, keď si aj vďaka videu s Pampi psík nájde novú rodinu, novú svorku a spozná nepoznané.

Nepôsobíš len na sieťach, kedysi si bol aj profesionálnym hráčom pokru. Čo ťa priviedlo k štýlu života, ktorým žiješ dnes?
Áno, profesionálne som poker hrával viac ako 10 rokov. Zmena prišla celkom vynútene, keď parlament schválil zákon, ktorý v podstate zakázal online poker na Slovensku a ja som sa mu venoval. Bola možnosť odsťahovať sa s rodinou za pokrom, reálne k tomu skoro aj došlo, no napokon sme po zrelej úvahe s manželkou usúdili, že babky a dedkov sa nám nechce opustiť.

Psíci boli súčasťou našej domácnosti odjakživa, popri dočaskovaní a psom influencerstve sme priamo v našom rodinnom dome otvorili aj mini hotel pre psíkov, takže momentálne sa môj život točí len okolo chlpáčov.

Ako ste sa vlastne s Pampi „našli“? Čo tomu predchádzalo?
Dočaskovali sme už aj pred Pampi. Prišla k nám ako viacero psíkov predtým. Zavolala kamoška z ozetka, že sa našlo šteniatko pri Bardejove a či ho vezmeme dočasne k nám, kým si nenájde domov. Taká ponuka sa neodmieta. Prišla k nám malá sebavedomá fenka, psík do dlane.

Zaľúbili sme sa do nej, no neplánovali sme si ju nechať. Bola dokonca aj adoptovaná, no pani ju hneď ďalší deň vrátila. To bol moment, keď som buchol po stole a rozhodol, že takto sa s touto princeznou nebude narábať a ostáva natrvalo u nás. Dobré rozhodnutie som spravil (smiech). 

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pampi – Zabijacká princezna (@matejos_zavackos)

 

Je dôležité v dnešnej dobe šíriť posolstvo o adopcii a starostlivosti o psov. Čo podľa teba najviac bráni ľuďom v tom, aby nekupovali, ale adoptovali?
Och, toto je veľmi komplikovaná téma, že by to chcelo samostatný článok alebo knihu. Často im v tom bráni strach, že psíci z útulkov majú zlú minulosť a zlozvyky. Často neznalosť problematiky o množiarňach a množiteľoch, keď si myslia, že kupujú čistokrvného psa bez preukazu pôvodu.

Niekedy je to zlá skúsenosť s útulkom a s komunikáciou medzi OZ a záujemcami. Inokedy je to jednoducho nepriznanie skutočnosti, že nie som vhodný, aby som sa stal majiteľom psa. Útulok ma odmietne, tak si ho kúpim od množiteľa, lebo tomu je väčšinou jedno, ku komu havko pôjde.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Ako si dopraješ oddych, keď máš voľno?
Bežný pracovný deň je nabitý. Toto, čo robím, nie je klasické influencerstvo, kde točíš videá a dohaduješ spolupráce, čítaš maily a prezentuješ sa na sociálnych sieťach. Áno, všetko toto robím aj ja, no navyše k tomu nám v dome behá svorka našich a cudzích psov, ktorí často nemajú hygienické návyky, alebo si prinesú so sebou traumy z minulosti.

O týchto psíkov sa treba starať a venovať sa im v podstate nepretržite. Sú dni a týždne, keď sa z domu prakticky nedostanem a ak áno, tak len vtedy, keď manželka zostane a psíkov postráži.

Matej sa snaží svoje aktivity spojiť aj so starostlivosťou o psíkov (Zdroj: Archív M. Z.)

Spolu ako rodina si niekam vyjdeme len výnimočne, napríklad ak sa podarí adoptovať psíka a máme medziobdobie, že žiaden nie je v dočaske, alebo je prázdny hotel. Oddychujem hlavne horským behaním, to spájam znova so psami, ktorých na svoje bežecké tréningy beriem.

Ako už bolo spomenuté, stíhaš množstvo plnohodnotných aktivít. Kam by si sa ešte chcel v rámci tvojej tvorby, prípadne aktivít posunúť? Aké máte s Pampinkou plány do budúcna?
Zatiaľ plánujem ostať pri podobnej tvorbe ako doteraz, máme pozitívne ohlasy, minimum hate-ov, či kritikov. Budem však musieť vytvoriť Pampi merch, keďže si to množstvo fanúšikov pýta. Plány do vzdialenej budúcnosti sú rozdelené na dve kategórie – z ríše snov (ktoré neprezradím) a reálne, ktoré sa však netýkajú ani tak influencerstva ako bežného života, takže ich vlastne neprezradím tiež.

Ale hlavne chcem tráviť čo najviac plnohodnotného času so synom a manželkou, popritom veľa behávať a hľadať dobré rodiny pre psov v dočaskách. Žiť spokojný, skromný život. Mne fakt veľa netreba. Úplne by mi stačilo, keby deň mal 48 hodín. 

Sleduj náš Instagram!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame