Maroko ako eso pre cestovateľov: Spísali sme pre teba 10 vecí, ktoré musíš vidieť

Maroko

Maroko ťa ohúri architektúrou aj kultúrou (Zdroj: GettyImages)

#Momentálne sa nachádzame v letnom období, keď väčšina ľudí cestuje viac ako počas zvyšku roka. Jednou z destinácií, ktoré sa tešia veľkej obľube, je aj Maroko. Prečo práve táto africká krajina, čím je špecifická a čo tam oplatí vidieť?

#1 Navštív mešitu 

Ak nie si Moslim, môžeš si pozrieť iba interiér jednej z nich. Je to mešita Hassana II. v Casablance. Tento chrám je najväčšou fungujúcou mešitou na africkom kontinente a je skutočne zázrakom na prvý pohľad. Pochopíš to najlepšie, keď tam vstúpiš, je to naozaj majestátne miesto.

Na jej návštevu budeš potrebovať vstupenku, ale dostaneš ju na mieste. Stačí sa pozrieť na webovú stránku mešity, kde nájdeš aktuálne otváracie hodiny. Predstav si, že počas ramadánu sa na tomto mieste denne modlí viac ako 100-tisíc Maročanov. 

#2 Absolvuj kurz varenia

Na miestach ako Marrákeš sa môžeš zúčastniť mnohých kurzov varenia. Praktický poldenný kurz varenia zahŕňa zvyčajne hlboký ponor do marockej čajovej kultúry, korenín, taginov a prehliadku ich krásnej organickej zeleninovej záhrady. Je zakončený, ako inak, vynikajúcim jedlom.

Dá sa konštatovať, že takto vyzerá udržateľný cestovný ruch v tej najlepšej podobe. Odchádzaš odtiaľ s pocitom, že si sa niečo nové naučil, zažil a že si svoje financie minul správnym spôsobom.

#3 Daj si tajine

Tajin alebo tažín je marocké národné jedlo a najznámejší pokrm. Nájdeš ho tam všade. Podáva sa s jahňacím alebo kuracím mäsom a zeleninou, ako cuketa či mrkva, a kuskusom. Nechýbajú ani vegetariánske varianty. Toto jedlo je pomenované podľa hlineného hrnca, v ktorom sa pripravuje a ktorý má tvar kužeľa pripomínajúceho slávne marocké pohorie Atlas.

Autentické verzie sa pripravujú na ohni z dreveného uhlia. V kaviarňach a reštauráciách však zvyčajne nájdeš tažín nižšej kategórie. Pre turistov sa nevyrába tradičným spôsobom a tomu zodpovedá aj jeho chuť. Preto skús nájsť lokálne miesto, kde naplno precítiš túto pochúťku v jej originálnej verzii.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Z druhej najväčšej budovy v Budapešti je schátraná stavba: Neuveriteľné, koľko toho ešte ukrýva!

#4 Uži si Hamam

Ak si pri pobyte v Maroku nemôžeš nechať ujsť nejaký zážitok, je to dozaista hamam. Tento parný kúpeľ je neoddeliteľnou súčasťou islamskej kultúry. Maročania sa zvyčajne raz týždenne kúpu v hamame, aby sa očistili. Je to tiež skvelé miesto pre komunitu, na strávenie niekoľkých hodín s priateľmi.

Musíme ťa však upozorniť, že lacné verejné kúpele, ktoré mnohí Maročania navštevujú každý týždeň, sa od luxusného zážitku dosť líšia. Skutočne nádherný hamam sa začína veľkorysým oblievaním množstvom teplej vody, nasleduje penenie čiernym mydlom, parný kúpeľ a potom hodinová masáž s množstvom arganového oleja. 

#5 Vychutnaj si mätový čaj

Mätový čaj sa žartovne nazýva „berberská whisky, Maročania ho pijú ako vodu počas celého dňa. Je znakom pohostinnosti, štedrosti a prijatia a v Maroku je doslova súčasťou každodenného života. Pravdepodobne ťa pohostia tradičným marockým čajovým obradom aj pri príchode do hotela.

V minulosti v Maroku varili horký čierny čaj, ktorý ochucovali množstvom cukru. Kráľ následne objavil rafinovanejšiu chuť zeleného čaju dovážaného z Číny. Zvyčajne ti ho naservírujú s voliteľným a mimoriadne veľkým kúskom cukru na boku.

Osoba, ktorá čaj servíruje, ho často nalieva z kanvičky vysoko nad malými pohármi, aby sa cukor premiešal a čaj prevzdušnil. Pre tento efekt je typické, že čaj sa pred podávaním trikrát zaleje a vráti do kanvice. Tento úžasný zelený čaj sa varí s čerstvou mätou, ale aj s najrôznejšími inými aromatickými bylinkami, vrátane verbeny, pelargónie a dokonca absintu.

#6 Obdivuj umenie vo Fese

Všade, kam sa v Maroku vyberieš, ťa ohromia zložité vzory dlaždíc, v riádach, na starobylých pamiatkach UNESCO, a vlastne takmer všade, kam sa pozrieš. Nepoužíva sa tam takmer žiadna malta. Každá dlaždica dokonale zapadá vedľa ďalšej.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Mníchov plný zážitkov: Osviež sa v legendárnom pivovare a zisti, prečo loď kotví na moste

Ale až keď sme navštíviš družstvo vo Fese a na vlastné oči sleduješ, ako sa vyrába keramika a dlaždice Zellij, naplno oceníš umenie a zručnosť remeselníkov, ktorí celú túto krásu vytvorili. Dnes používajú tie isté zručnosti a techniky ako ich predkovia po stáročia. Počas pobytu vo Fése určite budeš chcieť navštíviť aj garbiareň Chouara. Kožu tu farbia a ošetrujú už od 12. storočia.

#7 Osedlaj ťavu

Jazda na ťave v saharskej púšti je magickým zážitkom. Niektoré zážitky si treba vychutnať v danom momente. Započúvaj sa do nadčasového šepotu vetra a sleduj vlniaci sa piesok. Pred rezerváciou sa určite opýtaj, ako sa zaobchádza s ťavami, na ktorých budeš jazdiť.

Etické zaobchádzanie so zvieratami sú dôležité. Aj keď sa v blízkosti Marrákeša môžeš povoziť na ťave, nie je tam piesok. Ťavy sa dovážajú pre turistov. Za skutočnými ťavami, žijúcimi vo voľnej prírode, sa musíš vydať na vyše 8-hodinový výlet do Merzougy na juhu Maroka.

#8 Navštív nezabudnuteľnú Saharu

Ak sa chystáš na Saharu v zime, obleč si veľa vrstiev, je tam chladno, aj keď je to púšť. Budeš to cítiť najmä vtedy, keď zapadne slnko. V lete sa však mení na peklo na zemi, často s piesočnými búrkami, ktoré umocňujú celý zážitok z tohto nehostinného, no predsa fascinujúceho prostredia. I napriek tomu sa množstvo odvážnych ľudí vyberie na Saharu uprostred leta a spia pod hviezdami. Ideálnym obdobím na návštevu Sahary sú jar a jeseň. 

#9 Neobíď Amazigh

Zatiaľ čo svet ich pozná ako Berberov, pôvodní obyvatelia Maroka sa radšej nazývajú „Amazigh“, aby identifikovali kmeň, z ktorého pochádzajú. Slovo „Berber“ pochádza z rímskych čias, keď sa nelatincom hovorilo „Barbaros“, čiže barbari.

Amazighovia majú v severnej Afrike dlhú a starobylú históriu, v Maroku ich dodnes žije 19 až 30 miliónov. Pre mnohých je ich hlavným jazykom tamazitčina, a nie arabčina alebo francúzština, ktoré sa inak v krajine bežne používajú. Amazighovia sú kočovný národ a stále žijú v dočasných stanových prístreškoch na odľahlých miestach po celom Maroku, vrátane okolia Merzougy v saharskej púšti. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
David navštívil každé slovenské mesto: Ktoré sú tie naj a kde dostaneš do nosa?

#10 Preskúmaj marocké mestá

Schválne sme počas celého článku volili turistické možnosti, ktoré nie sú práve „mestské“. Ak si však práve tento typ cestovateľa, určite si prídeš na svoje najmä v hlavnom meste Rabat. Pravdepodobne najznámejšími v krajine sú však Casablanca či Marakéš, ktorý je veľkým lákadlom pre milióny turistov ročne. V meste si užiješ doslova „organizovaný chaos“, divokú jazdu miestnych šoférov, jedlo na trhoch či nákup suvenírov. 

Odporúčame ti však, aby si zjednával, pretože miestni na tebe budú chcieť zarobiť. Nebuď prekvapený, ak počas piatka budú niektoré prevádzky zavreté. V islamskom náboženstve je totiž piatok svätým dňom. Na záver ti ešte dáme cennú radu – nepi vodu z kohútikov, mohla by ti spôsobiť žalúdočné problémy.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, Twitter, lonelyplanet.com, visitmorroco.com, marocmama.com
Odporúčame