Čo je slam poetry? Zabudni na stand-up, mikrofón dnes patrí básnikom

vystúpenie slam poetry

Slam poetry na Slovensku si získava čoraz viac fanúšikov (Zdroj: foto Tibor Czitó)

#Zaregistroval si na sociálnych sieťach pretlak „slamerov“? Stretnúť sa s nimi môžeš aktuálne najmä na TikToku. Ide o žáner súťažnej poézie, ktorý sa teší čoraz väčšej obľube a záujmu verejnosti. Ak máš talent na písanie, môžeš byť slamerom aj ty – stačí byť originálny a mať v malíčku základné princípy slam poetry.

Pravidlá vôbec nie sú také náročné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pripravili sme pre teba krátky prehľad a dokonca sme vyspovedali aj niektorých profesionálov, ktorí v týchto vodách už nejakú dobu plávajú!

Čo je slam poetry? Slovenská slamová scéna  |  Rozhovor so slamermi

Čo je Slam poetry?

Ak si toto slovné spojenie už aj niekde zachytil, no netušíš, čo to znamená, radi ti to vysvetlíme. Ide o špecifický štýl básnického prednesu, ktorý sa zakladá hlavne na vlastnej tvorbe. Ak si si povedal, že to bude nuda, lebo nemáš rád literatúru, brzdi. Slam je naozaj zábava a my ťa o tom presvedčíme.

Slam poetry je performatívny žáner súťažnej poézie, ktorý má len tri pravidlá:

  1. Vytvoriť autorský text
  2. Nepoužívať žiadne kostýmy ani rekvizity
  3. Časový limit 4 minúty (striktne sa dodržiava najmä pri Majstrovstvách Slovenska v slame)

Slam vs stand-up

Príde ti to obsahovo podobné ako stand-up comedy? Obsahovo možno áno, formou rozhodne nie. Slam prepája básnické prvky (ako napríklad rytmus či rým) s pohybom a prednesom na javisku. Autori týchto vystúpení sa nazývajú slameri. Veľmi nadnesene by sa slam dal prirovnať k rapu bez hudby, avšak koncept je odlišný. 

Tak ako pri Stand-upe, ani pri Slame nejde o improvizáciu. Slameri si svoje texty pripravujú vopred. Samozrejme, celý proces tvorby príspevku je náročný. Od výmyslu témy, po správne slová, až k rýmom, ktoré budú mať nielen výpovednú hodnotu, ale aj potrebnú dávku humoru.

Medzinárodné pravidlá slam poetry hovoria, že slamer má 3 minúty a 15 sekúnd na to, aby predniesol svoju performance. Tá musí byť autorská a nesmú sa pri nej používať žiadne kostýmy či rekvizity. (Slam Poetry SK)

majstrovstvá slovenska slam poetry
Ak máš talent na písanie, môžeš byť slamerom aj ty (Zdroj: Instagram/slampoetry.sk/Soňa Bakajsová)

Slovenská slamová scéna

Slameri sú na Slovensku aktívni v desiatich mestách, napríklad v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Poprade, Rožňave či Martine. Momentálne u nás tvorí zhruba stovka slamerov. Tento žáner je populárny hlavne tým že jeho umelci sú zo všetkých vekových kategórií či subkultúr, majú rozličné vierovyznanie, sexualitu či rodovú identitu. Nezáleží teda na tom, kto si, aký si, alebo odkiaľ pochádzaš, slamerom sa môžeš pokojne stať aj ty. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Hero Fiennes Tiffin? Zbožňovaný Hardin zo série After má silné puto s filmovým Voldemortom

 

Text každého slamera hodnotí porota náhodne vybraná z publika, a to bodmi od 0 po 10. Víťaz večera môže ponúknuť ďalší text. Ak si myslíš, že je to iba taká voľnočasová zábavka pre pár ľudí, tiež si vedľa. Komunita slam poetry usporadúva každoročne majstrovstvá Slovenska. Slovenskí slameri boli úspešní aj na majstrovstvách Európy či sveta. My ti predstavíme päticu z tých najlepších.

Abby

Abigail žije v Košiciach, kde aj pracuje v IT. Slamu sa venuje od novembra 2022. Stala sa najvýraznejším hlasom slamovej queer scény a okrem mnohých iných víťazstiev má na konte aj niekoľko femislamov, čiže ženských slamových vystúpení. Bola účastníčkou siedmeho ročníka celoslovenskej SLAM POETRY TOUR s názvom Panslam.

Abby sa Slamu venuje už rok (Zdroj: Osobný archív SlamPoetrySK)

Klobušník

Andrej Klobušník je historik, hudobník, slamer a demokratický aktivista. Na konte má víťazstvá slamových exhibícií na rôznych festivaloch či titul Kráľ Vŕšku. Je výraznou tvárou východoslovenskej slamovej scény a finalistom Majstrovstiev Slovenska 2023.

Výrazná tvár Slamu nielen na východe (Zdroj: foto Juraj Majerský)

Svetozár Šomšák

Svetozár Šomšák alebo po latinsky Lucius Cornus. Na slovenskej slamovej scéne pôsobí už od roku 2018. Je vicemajster Slovenska za rok 2021 a účastník Panslam Tour 2022. Ako hovorí, tematicky sa pohybuje v intímno-sureálnych obrazoch obalených nihilistickou poetikou. Paralelne sa venuje pesničkárstvu a prezentuje sa aj ako organizátor komunitných umeleckých foriem (igricinakoberci.sk).

Svetozár je na scéne už od roku 2018 (Zdroj: foto Jan Černý)

Mara

Herečka, performerka, autorka, slamerka a absolventka bábkoherectva na VŠMU v Bratislave. V súčasnosti sa tiež venuje autorskému a experimentálnemu divadlu. V roku 2021 sa stala majsterkou Slovenska v slam poetry.

Orientuje sa aj na slamy s miernym feministickým podtónom (Zdroj: Osobný archív SlamPoetrySK)

Bedňa

Vyštudoval filmovú réžiu na VŠMU a teraz sa sústreďuje na multimediálnu kompozíciu na JAMU v Brne. Od roku 2013 sa venuje tiež stand-upu a hudobnej komédii, od roku 2022 aj slam poetry. V tomto roku sa stal majstrom Slovenska a z majstrovstiev Európy v Ríme postúpil na majstrovstvá sveta do Rio de Janeiro, kde prehral na plnej čiare 🙂

V slovenskom slame je úspešným nováčikom (Zdroj: Osobný archív SlamPoetrySK)

Rozhovor so slamermi

Prečo si sa začal venovať tomuto druhu tvorby?
Abby: Venujem sa slamu, lebo ma to veľmi baví, komunita slamerov je absolútne úžasná a prijímajúca a dáva mi možnosť vyjadriť sa aj širšiemu okruhu ľudí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Osviež si pamäť pred voľbami: Máš prehľad o všetkých doterajších premiéroch Slovenska?

Klobušník: Žánru som sa začal venovať po tom, čo som bol znechutený literárnymi klubmi a podobnými elitárskymi uzavretými kruhmi. Slam poetry mi ponúklo priateľskú komunitu a obrovský priestor pre umelecký rast a zlepšovanie sa.

Šomšák: V 90. rokoch som začal organizovať literárne večery, pretože som cítil priestorové vákuum príležitostí na prezentáciu autorskej tvorby. Neskôr som organizoval otvorené mikrofóny v čajovni. S takýmto nastavením bolo pre mňa úplne prirodzené, že som sa pridal aj k slamovej scéne, ktorú tu Tomáš Straka — reinkarnátor slovenského slamu — začal dávať dohromady v roku 2017. Od začiatku som bol pri tom, najprv ako divák a grafik, neskôr ako aktívny performer.

Mara: V pracovnom živote sa venujem divadlu. Po škole som hľadala priestor na experiment. Slam poetry bola dostatočná výzva, aby sa človek konfrontoval s divákom úplne iným spôsobom ako to poznáme v divadle.

Bedňa: Slam poetry som prvýkrat videl na Pohode 2013 a bol som ohúrený. Jednoznačne som vedel, že to chcem niekedy vyskúšať, hneď som aj začal písať svoj prvý text, ten však nakoniec dodnes nevznikol. V tom období som už začínal písať komediálne pesničky a stand-upy, ale k tomu slamu som sa stále nevedel dokopať, až ma doň nakoniec dokopala Potopa Baša, keď ma videla koncertovať na festivale Kulturák v lete 2022.

 

Čo ťa na tom najviac baví?
Abby: Slam je pre mňa cesta, ako zo seba dostať von hnev a smútok, ako sa vykričať do mikrofónu a najviac asi milujem sledovať ostatných slamerov pri ich vystúpeniach.

Klobušník: Najviac ma baví pracovať na performatívnej zložke slamov. Baví ma zdokonaľovať staré texty, nabúšiť to do ľudí, cítiť, že sú tam so mnou naozaj prítomní. Vychutnávam si všetky ich reakcie – lúskanie, smiech aj dudranie, že čo je to za idiota.

Šomšák: Slam poetry je pre mňa predovšetkým bezpečný priestor, kde môžem prezentovať tvorbu bez strachu, že budem odmietnutý alebo vylúčený. Prinajhoršom dostanem od publika 0. Z podstaty slamu ako performatívnej formy s expresívnym prejavom vyplýva, že toto naozaj nemusí chutiť každému. Interakcia performera s divákom je pre slam kľúčovou charakteristikou. Okrem spomenutého je tu ešte bonus — môžem poéziou reagovať na aktuálne spoločenské dianie a v reálnom čase ho komentovať.

Mara: Najviac ma baví rozprávať príbehy a slam poetry je skôr jedna z foriem.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Kliatba, krvavé sušienky a mydlo z ľudí: Žena vraždila, aby ochránila syna

Bedňa: Oproti mojim hudobným vystúpeniam v slame pre mňa odpadáva hudobná zložka, na ktorú sa často spolieham. Takže zaujať čisto hovoreným slovom je zaujímavá výzva. Zároveň je však slam oproti pesničkárstvu vo viacerých veciach oslobodzujúci, nemusím sa limitovať počtom slabík, rytmom, frázovaním. Voľné ruky a pohyb po pódiu prináša množstvo ďalších vyjadrovacích prostriedkov, ktoré sa dajú využiť naplno.

Slam, podobne ako aj pesničky, mi dáva príležitosť svoje nápady a pocity, ktorými mi víri hlava, smerovať a usporadúvať do umeleckého tvaru. Ventilovať ich zo seba von pre publikum. Keď ľudí tento môj ventil navyše aj baví, je to úžasný pocit! Na „stejdži“ som z nejakého záhadného dôvodu schopný cítiť sa sebavedomejšie než v bežných spoločenských situáciách, performovanie teda beriem aj ako akýsi svoj paralelný život, v ktorom sa dokážem cítiť tak, ako sa mi to inde nedarí.

Slam poetry majstrovstvá
Postaviť sa pred mikrofón je výzva (Zdroj: foto Tibor Czitó Instagram/slampoetry.sk)

Ako ľudia reagujú na tvoje slamy?
Abby: Väčšinou je odozva na moje slamy pozitívna, ale určite je aj mnoho ľudí, ktorí moje slamy nemusia. Možno aj preto, že veľa ľudí na slam pozerá tými istými okuliarmi ako na stand up comedy. A keď zrazu počujú text, ktorý vôbec nie je vtipný, nepáči sa im to, lebo oni sa „prišli zasmiať“.

Klobušník: Prevažujú pozitívne reakcie. Ak sú v publiku aj ľudia, ktorí si príliš vážia svoje dogmy, niekedy sa ich to dotkne a potom nie sú úplne radi. Ľudia podľa mňa ešte stále vôbec nevedia, čo od tohto žánru čakať. Preto sú buď veľmi milo prekvapení, alebo odchádzajú po prvom kole a hovoria si, čo to bolo za hovadinu.

Šomšák: Neviem odpovedať na otázku, ako ľudia vnímajú slam poetry, to je otázka na konkrétnych jedincov, ktorí už skúsenosť s takouto formou majú. K vzťahu publikum a moja slam poetry tvorba, myslím, prevládajú skôr reakcie uznania a rešpektu.

S narastajúcim sebavedomým slovenských slamerov sa pomaly formuje aj celkom slušná fanúšikovská základňa. A to je, zdá sa, obojstranne výhodný vzťah. Príkladom môžu byť Majstrovstvá Slovenska v Slam Poetry 2023, počas ktorých publikum naplnilo veľkú sálu Tabačky v Košiciach naozaj až po okraj. A atmosféra bola magická.

Mara: Veľmi rôzne. Mnohí sa v nich nachádzajú. Iným sú vzdialené. A pre niekoho sú možno aj jemne kontroverzné. Teda s takými názormi som sa stretla.

Bedňa: Mám to šťastie, že mi je prirodzenejšia poloha, ktorá je bežnému divákovi bližšia – a tou je humor. Aj na vážnu poéziu zvyknú byť reakcie celkom fajn. Keď text diváka rozosmeje, veľakrát v ňom, bohužiaľ, automaticky vyvolá dojem, že je text kvalitnejší než iný vážny text, hoci to tak vôbec nemusí byť. Síce mám už za sebou aj zopár vážnych textov, ale túto polohu chcem v budúcnosti určite prebádať viac, keďže pre mňa predstavuje väčšiu výzvu.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, slampoetrysk.sk
Odporúčame