Matematika, slovenčina, alebo dejepis: Ktoré predmety sú podľa teba tie najdôležitejšie?

V škole sa toho učíme naozaj veľa, pričom tých skutočne dôležitých je len zopár (Zdroj: Unsplash/Element5 Digital)

#Ak vravíš, že to, čo sa v škole učíš, aj tak v dospelosti nevyužiješ, možno sa mýliš. Je síce pravdou, že ak sa aj na hudobnej naučíš písať pekné husľové kľúče, veľmi ti to v budúcej kariére nepomôže (a to ani v prípade, že by si chcel byť hudobníkom), no informácie z niektorých predmetov sa ti zísť môžu. Buď ich uplatníš v budúcom zamestnaní, alebo ti poskytnú vedomosti, ktoré je proste dobré vedieť. Na ktorých predmetoch by si teda mohol skúsiť dávať väčší pozor?

Matematika

Matematika je podľa mnohých univerzálny „jazyk“. Hoci možno namietneš, že univerzálnym jazykom je predsa angličtina, fakt je ten, že v mnohých pracovných odboroch prídeš do kontaktu s určitou formou matematiky. Matematika je dôležitým prvkom mnohých technických odborov, využiješ ju aj v staviteľstve, vo fyzike, informatike, ale aj v účtovníctve, či bankovníctve.

Dokonca aj pojmy ako rozmer, gravitácia či teória relativity sú späté s fungovaním matematických princípov. Hru s číslami môžeš použiť aj v umení a ezoterike. Aj v bežnom živote využívaš matematiku, hoci zrejme len základné počty, takmer každý deň. Podľa portálu gallup.com považujú Američania za najužitočnejší školský predmet práve matematiku.

Ak podľahneš čaru matematiky, otvoria sa ti dvere k pochopeniu mnohých iných vied a odborov(Zdroj: Unsplash/Artturi Jalli)

Slovenčina

Áno, bez schopnosti čítať text by si bol zrejme stratený. Ak by si sa nenaučil v škole písať, tiež by sa ti v živote dobre nevodilo. No slovenčina patrí k tým najdôležitejším školským predmetom aj z iných dôvodov. Čítaním sa stáva tvoja slovná zásoba bohatšia, čo môžeš využiť nielen ako právnik pri obhajobe, ale aj ako manažér na ktorejkoľvek úrovni. Schopnosť dať vhodne k sebe slová vo vete ti uľahčí vyjadrovanie sa, čo využiješ nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote. Dar slova ocení každý inteligentný človek, pričom to ani náhodou nemusí byť len tvoj nadriadený či personalista pri pracovnom pohovore.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ochutnal by si mäso vypestované v laboratóriu? Sci-fi scenár je v týchto krajinách už realitou!

Ak počas hodín slovenčiny zistíš, že ťa síce baví čítať, no ešte radšej máš písanie, môže sa práve práca s písaným textom stať tvojou profesiou. Schopnosť kreatívne spracovať slovo využiješ ako redaktor, copywriter, no pokojne aj ako scenárista či spisovateľ. Nápad na dobre znejúci slogan ti zase môže pomôcť v reklame. To všetko sa, samozrejme, naučíš až neskôr, no pokiaľ ti to so slovom veľmi nejde, v spomenutých profesiách budeš mať značnú nevýhodu.

Fakt je tiež ten, že so slovenčinou súvisí aj literatúra. Práve vďaka slovenčine si môžeš nájsť cestu ku knihám, no a od kníh je už len malý krok k iným formám umenia, ako napríklad divadlo či film. Je síce fakt, že pri matematike môžeš použiť kalkulačku a pri slovenčine zase umelú inteligenciu, ktorá ti vraj dokáže napísať aj bezchybnú bakalárku. Je však pravdepodobné, že v oboch prípadoch sa ti toto „podvádzanie“ môže vrátiť.

Schopnosť správne voliť slová do viet ti môže v živote naozaj pomôcť (Zdroj: Unsplash/Brett Jordan)

Veda?

S predmetom „veda“ sa v škole asi nestretneš. Určite ale natrafíš na biológiu, prírodopis, či iné odvetvia ľudského poznania. Práve vďaka vede a chápaniu toho, ako funguje svet okolo nás, ako funguje naše telo a prečo sa príroda správa tak, ako sa správa. Spoznáš nielen priestor, v ktorom žiješ, ale aj postavenie človeka v ňom (čo môže znamenať aj uvedomenie si toho, že ľudia nie sú stredobodom života na Zemi, sú len jeho súčasťou tak, ako zvieratá či príroda).

Veda tiež stojí za chemickými pokusmu a objavmi. V dnešnej dobe nájdeš už aj v hračkárstvach rôzne sady pre mladých vedcov, archeológov a bádateľov. To, že práve záujem o okolitý svet je pre človeka dôležitý (a vie byť skutočne zábavný), pochopili nielen výrobcovia hračiek, ale mohli by sme sa nad tým zamyslieť aj my. Tvoj záujem o vedu môže už na základnej škole prebudiť napríklad prírodopis, ale aj chémia a fyzika.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ochutnal by si mäso vypestované v laboratóriu? Sci-fi scenár je v týchto krajinách už realitou!
Tvoj záujem o vedu môžu už na základnej škole prebudiť predmety ako prírodopis alebo chémia (Zdroj: Unsplash/Gabriella Clare Marino)

Ktorý predmet si mal/máš najradšej?

 

Sleduj náš TikTok

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame