#V dôsledku krutého zaobchádzania s hospodárskymi zvieratami si mnohí z nás hľadajú eticky prijateľné alternatívy, ktoré by navyše nezaťažovali životné prostredie. Vedci prišli s netradičným riešením, ktoré sa už blíži na stoly viacerých reštaurácií. Ich hostia budú patriť medzi prvých, ktorí už tento mesiac okúsia mäso vypestované v laboratóriu. V čom je špecifické a ako vzniká? Čítaj ďalej a všetko sa dozvieš.
Hudba budúcnosti je už tu!
Podľa National Geographic ponúknu reštaurácie v San Franciscu a Washingtone už tento mesiac svojim hosťom potravinu budúcnosti – mäso pochádzajúce z laboratória. Ich dodávateľmi budú spoločnosti Upside Foods a Good Meat, zaoberajúce sa výrobou tohto alternatívneho jedla.
To, čo bolo pred niekoľkými rokmi považované za sci-fi scenár, je dnes realitou a „kultivované“ mäso je legálne dostupné už v dvoch krajinách sveta! Spojené štáty pri jeho legalizácii predbehol ešte Singapur, no aktuálne sa vývojom mäsa zaoberá už viac ako 150 spoločností!
Ako sa kultivované mäso vlastne vyrába?
Na počiatku výroby kultivovaného mäsa stojí zviera, no ako vysvetľuje David Kaplan (riaditeľ Centra bunkového poľnohospodárstva), využívajú sa len jeho bunky a zviera nijako netrpí. Toto mäso „berie bunky zo zvierat, ktoré pre nás bežne produkujú mäso, a využíva tieto bunky ako hnaciu silu na pestovanie mäsa mimo zvieraťa.“
O vyradení zvieraťa z „rovnice“ nás ubezpečuje aj vedkyňa Claire Bomkamp, podľa ktorej vlastne ide vlastne o „to isté ako tradičné mäso“, takže by malo ulahodiť aj vytrvalým mäsožrútom.
Biopsiou získané živočíšne bunky sú umiestnené do Kultivačného média a v ňom sa následne množia. Výsledkom procesu, za ktorým stojí veľké množstvo vedcov, je produkt, podobajúci sa svojimi vlastnosťami tradičnému mäsu.
Riešenie mnohých problémov
Ročne môže byť pre potravu zabitých približne 70 miliárd suchozemských zvierat, nehovoriac o morských živočíchoch, ktoré držia nad vodou ekonomiky mnohých prímorských štátov!
Kultivované mäso tak predstavuje skvelú alternatívu, ktorá by pomohla znížiť množstvo cielene chovaných a následne zabitých živočíchov. Navyše, pestovanie krmív pre dobytok si tiež vyžiadava istú environmentálnu daň v podobe znečisťovania ovzdušia, povrchových i podzemných vôd.
Výroba laboratórneho mäsa je síce v súčasnosti výrazne nákladná, pretože táto biologická technológia je ešte len vo vývoji. Rozvoj odvetvia a nové kreatívne riešenia a by tak mohli vyriešiť aj otázku jeho (zatiaľ vysokej) ceny. Špecifikom kultivovaného mäsa ostáva fakt, že jeho pestovanie si nevyžaduje priaznivé geografické podmienky a je uskutočniteľné prakticky v každej krajine!
Zdieľať na