Si stredoškolák, ktorý hľadá svoju životnú cestu? ROZHOVOR s Veronikou Ranušovou ťa nakopne k zmene

#Si stredoškolák, ktorý si ide za svojimi snami alebo ešte nemáš predstavu o svojej budúcnosti? Veronika Ranušová zo združenia Leaf si myslí, že každý mladý človek má šancu na naplnenie svojho potenciálu.

Spolu s kolegami organizuje mentoringový program TalentGuide pre žiakov stredných škôl, v ktorom máš aj ty šancu na rozbehnutie svojho projektu alebo posunutie svojich skills na novú úroveň.

V čom je Leaf iný od iných stredných škôl?

Leaf Academy je inovatívna medzinárodná internátna stredná škola (boarding school) v Bratislave pre študentov z celého Slovenska aj sveta. Ponúka stredoškolské vzdelanie na svetovej úrovni (program AP-advanced placement), ale aj hodiny venované nezvyčajným predmetom, ako je napríklad podnikavosť a líderstvo.

Ako sa teda rozvíjajú študenti počas štúdia na Leafe?

Študenti veľa času venujú hľadaniu svojich silných a slabých stránok a celkovo sebarozvoju a sebaspoznávaniu. Posledné týždne školského roka netrávia v triede, ale v teréne na rôznych stážach, expedíciách a projektoch. Internát neslúži ako anonymná „nocľaháreň“, ale je dôležitou súčasťou celého vzdelávania – vďaka spoločným aktivitám a podujatiam. LEAF Academy ponúka nielen klasický 4-ročný program, ale druháci na strednej sa môžu zapojiť aj do 2-ročného programu a strednú školu si dokončiť u nás.

Ako pomáha Talent Guide mladým ľuďom?

Talent Guide je o prepojení stredoškoláka s mentorom, ale aj o priateľstvách a spoločných projektoch navzájom medzi študentmi, ktorí sú zapojení do mentoringu.

Koľko je v tomto projekte zapojených študentov?

Každý rok je študentov okolo 80. Počas celého trvania sa stretnú na troch kratších stretnutiach a lete dokonca na  týždňovom kempe. Je to super príležitosť spoznať podobne akčných a podnikavých študentov z celého Slovenska.

Veronika, máš nejaký obľúbený Talent Guide príbeh?

Príbehov je viac. Mám radosť napríklad z prepojenia stredoškoláčky Barbory, ktorá sa venuje fyzike so slovenskou fyzičkou Slávkou, ktorá sa venuje časticovej fyzike a ktorá pôsobila aj v CERNE. Barbora vďaka nám absolvovala letnú školu na prestížnej Yale University a mentorka ju tiež povzbudila k rozhodnutiu zmaturovať na strednej škole v USA.

Jeden študent si napríklad s pomocou mentora vypracoval plán pre svoje podnikanie a už na strednej sa mu podarilo založiť si vlastnú živnosť a začať podnikať v oblastí fotenia a sociálnych médií.

Keď som bol v Talent Guide ponúkali ste aj zaujímavé investičné programy. Stále to funguje?

Áno. V LEAF Award oceňujeme šikových študentov s dobrým srdcom, ktorí pracujú mimo školy na svojom biznise alebo sociálnom projekte.

Čo získajú študenti, ktorí sa dostanú do LEAF Award?

Budú ocenení 12 mesačným rozvojovým programom a finančnou aj nefinančnou podporou pre ich projekt. Finančná podpora je až do výšky 5000 eur. Okrem toho na našej stránke talenthub.sk ponúkame desiatky zaujímavých príležitostí a organizácií na Slovensku, ktoré ponúkajú rôzne projekty, do ktorých sa môžu študenti zapojiť.

Odporúčame