Košičanka Andrea vyrába dych berúce šperky: Nosia ich vo Fínsku, Kanade aj na Maldivách

Andrea Lajošová šperky

Andrea Lajošová vyrába šperky náročnými technikami (Zdroj: archív A. Lajošová)

#Andrea Lajošová je šikovná Košičanka, ktorá už od svojho detstva inklinovala k umeleckým činnostiam. Vyrastala v dome maliara a jej matka šila. Vplyv rodiny sa odrazil aj na jej súčasnej tvorbe. Andrea tvorí pre vlastnú značku Andy.Art, v ktorej nájdeš šperky či krásne doplnky na všedné, ale predovšetkým slávnostné príležitosti.

Svoje šperky vystavuje v hoteli City Residence Košice, spolupracovala so značkou svadobných šiat Dyona, svoje znamenité šperky taktiež prezentovala v svadobnom editoriáli. O tom, ako ju formovali rôzne príležitosti, či ako sa dostala jej tvorba do zahraničia, ti vyrozpráva v dnešnom rozhovore!

Andrea, vyrastala si v dome pomerne umeleckých rodičov. Aké detstvo to pre teba bolo?
Vďaka svojim rodičom a takému prostrediu som vždy inklinovala k tvorivosti. Vyrastala som v rodine medzi šikovnými a pomerne talentovanými ľuďmi, mama mne a sestre, ktorá je o sedem rokov staršia, šila a štrikovala rovnaké oblečenie.

Sestra nádherne kreslila, čo zdedila po otcovi, no a otec ma popri maľovaní a „kutilstve“ neraz prekvapil s vlastnoručne vyrobeným darčekom, raz napríklad domčekom pre moje bábiky.

Už od útleho detstva som všetko prerábala a dotvárala podľa vlastného vkusu, vyšívala, štrikovala, háčkovala a prešívala svoje oblečenie. Vo svojich 13 rokoch som sa v jednom letnom tábore oboznámila s technikou tkania korálkami, vtedy som sa zaľúbila do korálkovania.

Postupne, ako samouk som sa naučila rôzne základné techniky, okrem korálkového tkania aj korálkové drôtikovanie a začala som vyrábať jednoduché šité náhrdelníky a rôzne tradičné korálkové golieriky.

Andrea Lajošová
Andrea vyrastala v umeleckej rodine (Zdroj: archív A. Lajošová)

Kedy a ako si sa dostala k vyšívaniu?
K vyšívaniu som sa dostala ešte ako mladé dievča. Ako som už spomínala, venovala som sa rôznym technikám a ručným prácam. Vyšívala som si svoje nohavice a sukne, čo v tom čase ešte nebolo v móde ako dnes. V súčasnosti používam aj techniku vyšívania v mojej Luxusnej Couture kolekcii svadobných šperkov, pri ktorých základ tvorí ručne vyrobená čipka – vyrábam ju technikou mikroháčkovania.

Šperky si vopred sama aj navrhuješ. Ako prebieha celý tento proces a čo ťa dokáže inšpirovať?
Samotný proces návrhu nových kúskov mi zaberie veľmi veľa času, od prvotného nápadu až k hotovému kúsku sú to dni, týždne, ba niekedy aj mesiace. Vo väčšine prípadov proces začína výberom techniky, akou chcem vyrobiť nový kúsok, potom nasleduje voľba materiálov, nakombinujem si farby, ktoré podľa mňa spolu ladia a začnem.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dorota vyrába roztomilé doplnky pre psíkov: Ako model jej pózuje vlastný chlpáč

Svoje návrhy si vopred nekreslím. Podobu ktorú chcem vytvoriť, vidím iba ja vo svojej hlave. Keďže moje šperky nie sú vyrezávané alebo odlievané, svoje návrhy nemám na papieri. Avšak, zakaždým sa mi nepodarí vytvoriť taký šperk, ako som si to predstavovala.

Vtedy rozmýšľam, ako by som to vedela vyriešiť, páram a skúšam, začínam odznova celý proces. Niekedy stačí vymeniť jednu korálku alebo zmeniť veľkosť používaných korálok, no niekedy sa to jednoducho nedá, lebo korálky majú svoj daný tvar a veľkosť.

Andrea Lajošová
Od návrhu k realizácii to trvá niekedy aj mesiace (Zdroj: archív A. Lajošová)

Dočítali sme sa, že svoje hrdé nositeľky máš aj vo Fínsku, Kanade, Maldivách či iných krajinách vo svete. Aký príbeh sa skrýva za týmito objednávkami?
Vo väčšine prípadov sú to slovenské nevesty, ktoré sa vysťahovali do ďalekých krajín za prácou, kvôli štúdiu a našli si tam svoju životnú lásku. Pri pátraní po dokonalom svadobnom šperku objavili moju tvorbu. Často dostávam od budúcich zákazníčok správy, kde mi píšu, že sa zaľúbili do mojich šperkov, našli to, čo hľadali.

Prípadne odniekiaľ objednali taký šperk, ktorý v skutočnosti vôbec nevyhovuje a nevyzerá tak, ako si to predstavovali. Veľakrát dostávam požiadavku na návrh a výrobu svadobného setu, aby všetko spolu ladilo so svadobnými šatami a topánkami. Niektoré nevesty si prajú, aby som im navrhla náušnice či celú sadu už k existujúcemu kúsku, ktorú zdedili po babke alebo po mamke.

Andrea Lajošová
Andreinu tvorbu objavujú aj Slovenky žijúce v zahraničí (Zdroj: archív A. Lajošová)

Šaty a šperky vytvárajú súlad. Práve z tohto faktu vyplýva aj tvoja spolupráca so značkou svadobných šiat. Ako to prebieha?
Už dlhé roky, vlastne od začiatku sledujem tvorbu slovenskej návrhárky svadobných a spoločenských šiat, Dyony. Jej zvodné a čipkované svadobné šaty ma už na začiatku inšpirovali pri tvorbe tradičných svadobných šperkov, pri ktorých používam kryštály Swarovski, väčšinou v tvare kvapky. Veľmi som sa potešila, keď ma oslovila na spoluprácu a spoločné fotenie svadobnej kolekcie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dorota vyrába roztomilé doplnky pre psíkov: Ako model jej pózuje vlastný chlpáč

V súčasnosti nemáme naplánovaný spoločný projekt, ale možno v budúcnosti spolu ešte niečo podnikneme (úsmev). Veľakrát mám nevesty, ktoré si dali ušiť na mieru svoje vysnívané šaty práve u Dyony a pri plánovaní svadobného outfitu sa inšpirovali práve týmito fotkami, ktoré vznikli počas našej spolupráce.

Andrea Lajošová
Andrea spolupracovala aj so značkou svadobných šiat (Zdroj: archív A. Lajošová)

Svoje šperky vystavuješ aj v hoteli City Residence Košice. Dokážu si zákazníci tvoje šperky zakúpiť aj priamo tu, alebo to skôr slúži na propagačné účely?
Samozrejme, nielen zákazníci, ale hocikto, kto zavíta do hotela alebo ochutná čo i len raňajky z ponuky reštaurácie, si môže zakúpiť moje šperky priamo na recepcii hotela.

Pri popisoch k šperkom sa dočítame o rôznych mineráloch, Swarovski či japonských Toho korálikoch či dokonca riečnych sladkovodných perlách. Odkiaľ si tieto materiály objednávaš?
Materiál na výrobu svojich šperkov vyberám starostlivo a podľa dlhoročných skúseností takmer z celého sveta. Hľadám a vyberám si overených a certifikovaných dodávateľov Swarovski a českých Preciosa kryštálov.

Najpresnejšie japonské korálky značky Miyuki a Toho taktiež objednávam od rôznych dodávateľov, niektoré farby sú natoľko špecifické a málo dostupné, že ich musím objednávať z rôznych krajín Európskej únie.

Špeciálne hodvábne nite zo striebra objednávam priamo z Indie, francúzske nite s kovovými odleskami a jemné zo 100% hodvábu z Francúzska, ako aj niektoré špeciálne brúsené a dotvarované polodrahokamy. Riečne perly mám od certifikovaných českých a slovenských dodávateľov.

Nás veľmi zaujal set s granátmi a riečnymi perlami. Čo ťa pri výrobe tohto setu inšpirovalo?
Set s granátmi a riečnymi perlami a mnohé ďalšie podobné sety s polodrahokamami som si vyrobila podľa vlastného vkusu, špeciálne na vianočné remeselné trhy. Zožali veľký úspech medzi mladými, ale aj staršími ženami a niektoré mám aj v ponuke na e-shope.

Rada kombinujem korálky z rôznych materiálov, ako napríklad aj polodrahokamy, práve s riečnymi perlami. Pri navrhovaní väčšinou skúšam farby, ktoré spolu ladia a sústredím sa aj na celkový dojem. V tomto prípade mi padla do oka farebná kombinácia tmavých šedých perál s nádhernými hnedo-bordovými granátmi a pozlátenými komponentami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dorota vyrába roztomilé doplnky pre psíkov: Ako model jej pózuje vlastný chlpáč
Andrea Lajošová
Krásny set s granátmi a riečnymi perlami (Zdroj: archív A. Lajošová)

Svadobné tiary vraj neraz vyžadujú 10 aj 12 hodín ručnej práce, z čoho vyplýva, že je to skutočne časovo náročné. Koľko času do týždňa venuješ výrobe šperkov?
Sú obdobia, keď mám špeciálne objednávky, vo svadobnej sezóne a pred Vianocami pokojne aj 50 – 60 hodín týždenne.

Ktorú z techník výroby považuješ za najnáročnejšiu a prečo?
V určitom zmysle je každá technika náročná, v prvom rade potrebuješ veľkú dávku trpezlivosti a veľa času. Na prvý pohľad pomerne nenáročná technika môže byť nakoniec časovo veľmi náročná. Napríklad výrazné kúsky šité technikou „tehlového stehu“, ktoré používali indiánske kmene a stredoveké spoločnosti, je veľmi zdĺhavá a náročná.

Avšak, ani mikroháčkovanie nepatrí medzi menej náročné a jednoduché techniky, hlavne, ak pri výrobe šperkov nakombinujete rôzne techniky, ako to robím ja.

Andrea Lajošová
Každá z techník je niečím špecifická (Zdroj: archív A. Lajošová)

Každá z nás inklinuje k svojmu jedinečnému štýlu. Aké šperky máš na sebe najradšej ty sama?
Len tie svoje (smiech). Najradšej mám náušnice, dlhé a výrazné. Medzi moje obľúbené, ktoré nosím bežne, patria srdiečkové náušnice alebo výrazné s polodrahokamami. V zime, keď som celá zababušená šálom, najčastejšie siaham po napichovacích, ktoré sú taktiež pomerne výrazné.

Občas si zvolím aj výraznejší náhrdelník na nejaký top alebo do výstrihu a k tomu zladím napichovacie náušnice. Na špeciálne príležitosti, ako je ples či svadba, rada doplním svoj outfit náramkom, ktorý mi zároveň ladí s náušnicami.

Tvoje šperky boli aj súčasťou svadobného editoriálu, ako si spomínaš na tento zážitok?
Bolo to moje prvé fotenie svadobného editoriálu v nádhernom meštianskom hoteli City Residence v centre mesta Košíc. Vďaka tímu šikovných žien vzniklo množstvo famóznych záberov.

Bola to úžasná spolupráca, na ktorej sa podieľali neuveriteľné milé ženy a vznikli z toho krásne svadobné inšpirácie pre výber svadobných a spoločenských šiat, ku ktorým som navrhla šperky. Všetko krásne ladilo, styling, výzdoba, sladké dobrotky, torta, kvety a napokon farby spolu tvorili krásnu nezabudnuteľnú atmosféru.

Andrea Lajošová
Andreine šperky boli prezentované aj svadobnom editoriáli (Zdroj: A. Lajošová)

Máš nejaké sny a vízie, ktoré by si si v Andy.Art chcela naplniť?
Moje sny a vízie pomaly sa napĺňajú, mám vlastný e-shop a rôzne spolupráce v oblasti svadobného priemyslu sa rozrastajú. Mojím cieľom je stať sa etablovanou značkou ručne vyrobených svadobných a spoločenských šperkov a doplnkov na Slovenskom trhu.

Sleduj náš Instagram

Odporúčame