Občianska náuka: Ekonómia a ekonomika sa používajú ako synonymá, ale je však medzi nimi rozdiel

Občianska náuka: Ekonómia a ekonomika nie sú synonymá.

Občianska náuka: Ekonómia a ekonomika nie sú synonymá. (Zdroj: Unsplash.com/Mathieu Stern)

#Slová ekonómia a ekonomika sa používajú ako synonymá, ale je medzi nimi rozdiel. Ekonómia je veda a ekonomika prax. Mikroekonómia sa zaoberá ekonómiou v malom. Vzťahmi medzi jednotlivcami, alebo v presne vymedzenom odvetví. Makroekonómia sa zase zaoberá ekonómiou ako celkom, a skúma aj javy ako je napríklad nezamestnanosť, alebo inflácia.

Ďalej si treba zapamätať ekonomické teórie. My sme si spomínali štyri. Merkantilizmus, fyziokratizmus, socializmus a monetarizmus. Merkantilizmus je založený na snahe hromadiť drahé kovy, ktoré majú byť zdrojom bohatstva, fyziokratizmus vidí hodnotu v pôde, socializmus preferuje spoločnú prácu a štátne vlastníctvo a monetarizmus je o obehu peňazí.

Čo sa z podcastu dozvieš?

  • Prezradíme ti, aké sú štyri typy ekonomiky.
  • Tiež ti vysvetlíme základné pojmy ako statky, potreba či spotreba.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame