Gramatika: Dnes sa dozvieš, ako nazývame jazyk podsvetia, či aká je to subštandardná forma jazyka

Gramatika: Dnes sa dozvieš ako nazývame jazyk podsvetia či aká je to subštandardná forma jazyka. (Zdroj: Gettyimages)

#Spisovný jazyk je, samozrejme, dôležitý a bez neho by bola každodenná komunikácia o dosť ťažšia, nesmieme ale zabúdať ani na nárečia. Nárečové slová sú veľmi zaujímavé a pokiaľ nie ste obyvateľom istého regiónu, niektorým slovám je veľmi ťažké porozumieť. Poďme sa preto pozrieť na niekoľko nárečových slov a ich význam. 

Napríklad slovo fertucha znamená zástera, bačkora je stará topánka, bajačina znamená hlúposť, sloveso baštrnkovať zase v okolí Trenčína znamená, že sa s niečím hráte dovtedy, kým to nepokazíte. Bandurky sú v oravskom nárečí zemiaky. A ešte jedno nárečové slovo pre topánky, v hornonitrianskom regióne sa im hovorí cipele. Ak by ste sa chceli pozrieť ešte na ďalšie nárečové slová, určite sa pozrite na stránku narecie.sk. alebo si prečítajte Slovník slovenských nárečí.

Používate nárečové slová? Dajte nám do komentára vedieť aké. Viac sa o národnom jazyku a jeho variantoch dozvieš v našom Schooltag podcaste. Tak nezabudni dať odber na Spotify a follow na Instagrame, aby ti nič neuniklo.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame