Dejepis: Veľká Morava bola prvý spoločný národ Slovanov, Svätopluk z nej spravil svetovú veľmoc

Počiatky slovenských dejín

Socha solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda (Zdroj: Getty Images)

#Slovania prišli na naše územie počas veľkého sťahovania národov a spočiatku mali veľké problémy s kočovnými kmeňmi a Frankami. Naši predkovia zobrali spravodlivosť do vlastných rúk a jednotlivé slovanské kmene sa postupne začali zjednocovať.

Avari znásilňovali slovanské manželky s dcérami a Slovania sa začali vo veľkom proti ním búriť. Jedného povstania sa zúčastnil aj franský kupec Samo, ktorého si po víťazstve zvolili za kráľa kmeňového zväzku a vznikla tak v roku 623 Samova ríša. Po jej zániku sa slovanské kmene začali opäť formovať, čo vyústilo vo vznik Nitrianskeho a Moravského kniežatstva.

V ich vzájomnej konfrontácii lepšie organizovaní Moravania Nitriansko rýchlo obsadili a Mojmír I. vytvoril v roku 833 Veľkú Moravu. Na jej územie prišli o 30 rokov neskôr vierozvestcovia Konštantín a Metod, ktorí zostavili prvý slovanský spisovný jazyk – staroslovienčinu. Pod vedením Svätopluka I. dosiahla najväčší rozmach, no po smrti sa jeho synovia postarali o jej zánik. Aké na to boli dôvody, sa dozvieš v dnešnej epizóde Schooltagu.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame