Čitateľský denník: Autor erotických poviedok, ktorý zomrel na španielsku chrípku, nám odhaľuje svoje dobrodružstvá.

Autor erotických poviedok, ktorý zomrel na španielsku chrípku, nám odhaľuje svoje dobrodružstvá. (Zdroj: freepik.com / DoYoNo)

#Prelom storočia so sebou priniesol obrovské množstvo zmien: spoločenských, politických, a teda aj umeleckých. Objavilo sa veľké množstvo umeleckých a filozofických smerov a väčšina z nich sa zrodila vo Francúzsku – napríklad avantgarda, čo znamená niečo ako „predvoj“ alebo „predná línia“. Teraz si predstavme jedného z najznámejších autorov avantgardy, autora termínov kubizmus a surrealizmus, ktorých bol aj predstaviteľom. Kubizmus sa mu do literatúry podarilo preniesť formou kaligramov. Jeho tvorba je príznačná prelínaním hraníc medzi snami a realitou, časom a priestorom.

Guillaume Apollinaire sa narodil v roku 1880 v Ríme ako nemanželský syn šľachtičnej s poľským pôvodom. Počas života podnikol mnoho ciest po Európe, z ktorých naberal inšpiráciu pre svoju tvorbu. Bol to veľký rebel a dobrodruh. Okrem poézie písal aj erotické poviedky a poznal sa aj s Markízom de Sade, ktorému vydal niektoré diela. Keď vypukla prvá svetová vojna, dobrovoľne narukoval. V roku 1916 však utrpel zranenie šrapnelom a museli mu urobiť trepanáciu lebky. Umrel o dva roky neskôr, v roku 1918 na španielsku chrípku. Dnes si povieme o jeho najznámejšom diele Alkoholy.

Podcast Schooltagu na rôzne predmety, z ktorých môžeš aj ty maturovať. Určite nepremeškaj ani jeden diel. Pokúsime sa prebrať všetky maturitné otázky z daných predmetov. Nájdeš nás na podcastových a streamovacích platformách ako Apple Podcasts alebo Spotify. Takisto sme celý podcast zavesili na Youtube. Viac našich noviniek môžeš sledovať aj na našom Instagrame.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame