RECENZIA Testovali sme čerstvú novinku od Samsungu: Ako v praxi využiješ umelú inteligenciu v Galaxy S24 Plus?

Samsung Galaxy S24 Plus

Samsung Galaxy S24 Plus (Foto: Hashtag.sk)

#Nové vlajkové lode od Samsungu sa nám do redakcie dostali ešte pred samotným predajom v obchodoch. Kórejský gigant v nich predstavuje Galaxy AI, čo má byť podľa prvých prezentácii nový spôsob, ako narábať so svojim mobilom. V čom skutočne pomáha, kedy umelú inteligenciu využiješ v praxi a kde sa skrýva to „ale“?

Minimálne dizajnové zmeny (ale znova k lepšiemu)

Stručne prejdem najprv dizajn. Ak sa ti páčia posledné modely Samsungu a si fanúšikom ich troch vystupujúcich objektívov, ani tentokrát nezakopneš. Dizajnovo nastali len dve menšie zmeny – hliníkové hrany S24 Plus sú viac brúsené po stranách, vďaka čomu sa lepšie a pohodlnejšie drží a okraje displeja sú zasa o niečo menšie.

Jednoducho Samsung nemení, čo nemusí a zatiaľ to vyhovuje výrobcovi aj fanúšikom. Smartfón síce nie je príliš rozpoznateľný oproti staršiemu modelu, no už ty musíš posúdiť, do akej mieru ti to prekáža. Prednú aj zadnú stranu smartfónu chráni najnovšie tvrdené sklo Gorila Glass Victus 2 (zo zadnej strany krásne matné) a mobil nezanecháva žiadne odtlačky.

Tie však budeš potrebovať počas prihlasovania. Plocha na odomykanie odtlačkami je znova o niečo väčšia a funguje stále spoľahlivo a veľmi rýchlo. Dokonca sa mi páči, že je umiestnená vyššie od kraja. Ostáva aj IP68. Displej má po novom až 2600 nitov s rozlíšením QHD+, čo je najmä na priamom slnku veľká pomoc. Hertze sa pohybujú na úrovni 1 až 120, čo príjemne vyzerá počas animácii nadstavby, no aj šetrí batériu pri nečinnosti.

Samsung Galaxy S24 Plus
Samsung Galaxy S24 Plus (Foto: Hashtag.sk)

Galaxy AI a jej využitie

Najväčšou tohtoročnou novinkou je príchod umelej inteligencie do Galaxy S smartfónov. Zatiaľ ju majú len najnovšie modely, no mali by časom prísť aktualizácie aj na niektoré minuloročné mobily. Galaxy AI využíva technológie Google a samotného Samsungu, aby pomáhalo užívateľovi počas každodenných úkonov.

Osobne som si obľúbil odfotenie textu, konvertovanie do poznámok a následne vytvorenie odrážok. Vidím tu potenciál ako v pracovných poznámkach, tak aj v školskom učive. Raz som vyskúšal aj telefonát s Portugalčanom, aj keď sme obaja rozprávali po anglicky. Stačí mať v mobile SIM a zapnutý internet a počas telefonátu dokáže mobil preložiť jeden jazyk do druhého a späť. Slovenčina zatiaľ nie je v možnostiach, no osobne mi angličtina stačila.

Galaxy AI vo veľkom využívajú aj fotky a fotoaplikácia. Už odfotenú fotku vieš jednoducho editovať – napríklad premiestniť objekt z jedného miesta na druhý, zvýšiť kvalitu, odstrániť tiene či odlesky alebo zmeniť clonu, teda rozostriť pozadie. Čím náročnejšie úkony, tým slabší výsledok. Viac ti o funkcii zlepšenia kvality prezradím v odseku o fotografiách.

No a na záver umelá inteligencia pomáha v dennom hľadaní informácií – ako vidíš na screenshotoch nižšie. Stačí v ktorejkoľvek aplikácii v ktorejkoľvek chvíli podržať strednú ikonku, zakrúžkovať, čo ťa zaujalo a Google ti nájde podobné výsledky z celého internetu. Funguje to aj pri tebou odfotených fotkách, ale aj na YouTube, sociálnych sieťach a vlastne všetkom, čo otvoríš.

Využitie Galaxy AI na Samsung Galaxy S24 Plus
Využitie Galaxy AI na Samsung Galaxy S24 Plus (Screenshot: Hashtag.sk)

Kontroverzné rozhodnutia?

Už počas predstavovania som mal dve hlavné otázky – bude Exynos dobrým procesorom a bude Galaxy AI využiteľné aj po rokoch? Budem odpovedať postupne. Snapdragony z minulého roka nahradil Exynos 2400 (v Ultre je stále Qualcomm). Posilnená grafika a neurónové jadrá však nežerú príliš batériu a pridávajú na výkone. Takže ani so zmenou procesora sa Galaxy nemení, stále ide o maximálne výkonný smartfón, tejto zmeny sa nemusíš báť.

Teraz niečo ku Galaxy AI. Modely S24 sú prvé, ktoré túto funkciu dostávajú, nakoľko majú kvôli nej upravené aj procesory. Staršie modely by mali umelú inteligenciu dostať zrejme v trošku okresanej podobe (konkrétne info zatiaľ nemáme). Otázkou však je – dokedy bude táto služba zadarmo?

Dobre čítaš. S24 majú až 7 rokov aktualizácií a bezpečnosti, čo je najviac na svetovom trhu spoločne s Google mobilmi. Avšak Galaxy AI je zadarmo do konca roka 2025 – čo nastane potom, nevedia zrejme ani v Samsungu. Preto ak uvažuješ nad kúpu tohto mobilu kvôli umelej inteligencii, kupuj teraz, inak je možné, že si za ňu budeš v budúcnosti doplácať mesačný poplatok. Podobne ako za satelitnú komunikáciu v iPhonoch. Prišli sme do doby, kedy zrejme aj smartfóny budú mať určitú formu predplatného.

Samsung Galaxy S24 Plus
Samsung Galaxy S24 Plus (Foto: Hashtag.sk)

Denné fotky a ich úprava s AI

Samsung fotí kontrastné fotografie so sýtymi farbami, ostrými detailmi a výraznými textúrami. Toto sa nemení v podstate už roky a osobne mi to nevadí. Farby aj ostrosť detailov vieš mierne upraviť v nastaveniach, prípadne v post-produkcii. Jediným menej sýtym objektívom na automatike je 50 Mpx, aj to ho však musíš manuálne prepnúť. Fotí najvernejšie fotky z trojice.

Aj na 12 Mpx sa hlavný objektív má čím pochváliť, podobne ako 12 Mpx ultra-wide. Majú rovnaké farebné prednastavenia, detailné spracovanie textúr a ani pri priblížení sa kvalita fotiek nekazí. 3-násobný optický zoom je bezstratový, no až do cca 8-násobku si zanecháva približne rovnaké farebné a textúrové vlastnosti. Digitálny zoom spoločne s procesingom znovu pracujú dobre a zoom je tu jeden z najlepších na trhu. Na sociálne siete by som sa nebál používať až 20-násobok.

Ešte chvíľu venujem Galaxy AI. Po odfotení môžeš mazať a presúvať objekty, zmazať tiene (čo nie vždy fotke pridá na uveriteľnosti) a hlavne zlepšovať jej kvalitu. K týmto nastaveniam sa dostaneš vo fotogalérii cez informácie. Zlepšenie kvality vo väčšine prípadov zjemní sýtosť, trošku zvýrazní textúru, zabráni prepalom a z mojej skúsenosti aj zväčší plochu ostrenia, aby bolo viditeľných viac detailov.

Očakávam ešte pár aktualizácii týchto vychytávok, ale na prvú fungujú veľmi dobre a dá sa na ne spoľahnúť, ak neočakávaš zázraky. No a video má po novom 4K nakrúcanie až v 120fps – jeho stabilita je stále výborná a pri chôdzi je obraz takmer statický.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Nočné fotky

Samsungovské Nightography ma neprestáva baviť. Všetky fotky, ktoré pridávam do galérie, sú fotené na 12 Mpx automatike (alebo ultra-wide, tiež 12 Mpx). Expert RAW som využíval taktiež a je nápomocný cez deň aj v noci, ale, žiaľ, bežný užívateľ ho využíva buď minimálne alebo vôbec (pretože potrebuješ vedieť ovládať clonu, uzávierku, ostrenie… veď to poznáš zo zrkadloviek).

No a nakoľko 95 % ľudí len vytiahne mobil a urobí nočnú fotku, to, čo nájdeš v galérii, aj dostaneš – dobre osvetlené objekty (napríklad kôš) s tradične sýtymi farbami a zaostreným pozadím. Možno je tam na môj vkus viac žltej, ale to sa dá v post-produkcii upraviť. Na automatike s tým počítaj. Ultra-wide je prekvapujúco veľmi spoľahlivý a 8 z 10 fotiek vyzerali veľmi dobre.

Stále platí, že aj bez silnejšieho svetelného zdroja dokáže procesing osvetliť fotografie – aj tu mimochodom využíva umelú inteligenciu a to už nejaký ten rok. Výhodou sú veľmi jasné objekty, nevýhodou zasa osvetlená obloha, ktorá nebude čierna, ale skôr fialová. Pri dostatočnom osvetlení však dostaneš poriadnu čiernu. Aj Mesiac sa oplatí fotiť – síce za tú fotku môže do istej mieri viac AI ako objektív, Samsung v tomto stále vedie za všetkou konkurenciou.

(Fotky nie sú post-produkčne upravené.)

Batéria a nabíjanie

Spomínal som, že Exynos výrazne nežerie batériu. Oproti minuloročnému Snapdragonu som však pokles predsa len cítil a čísla to aj potvrdzujú. S23 Plus s o 200 mAh menšiu batériou vydržal na jedno nabitia takmer 10 hodín so zapnutým displejom, S24 Plus dá niečo cez 8 hodín. Samsung trošku pomenil aj samotné meranie výdrže, takmer presne na minúty sa to horšie počíta.

Pokles batérie s Exynosom je zhruba 10 – 20 % v závislosti od toho, akú metriku použijeme a čo konkrétne na mobile robíme. Pretože aj nové funkcie budú pochopiteľne chcieť viac energie a nové prostredie One UI tiež. Viac animácií zvyšuje náročnosť na batériu a pri plnom výkone zariadenia s 5G sa musíš jednoducho niekoľkých desiatok minút zapnutého displeja vzdať.

Výrobca tiež odmieta povoliť vyššie ako 45 W nabíjanie, aj to len s dokúpeným adaptérom, ktorý v krabičke nie je. Plné nabitie trvá na 45 W zhruba jednu hodinu, na 25 W hodinu aj dvadsať minút. Skúšal som aj bezdrôtové, no tam sa bavíme už na úrovni viac ako dve hodiny.

Výrobca chce takto šetriť batériu, aby ti vydržala tak ich podpora – teda 7 rokov. To ti úprimne držím palce. Rýchle nabíjanie nemusí byť nutnosť, no v mobile za viac ako tisícku by mal mať zákazník možnosť komfortne nabiť svoj mobil do pol hodiny alebo túto funkciu nevyužiť. Čínske vlajky Samsung v tomto porážajú (a Apple je ešte nižšie).

Využitie batérie Samsungu S24 Plus
Využitie batérie Samsungu S24 Plus (Screenshot: Hashtag.sk)

Verdikt

Minimálne zmeny pre maximálny zážitok – asi tak by som zhrnul Galaxy S24 Plus. Ostáva na rovnakej cene ako minulý rok (od 1149 eur), no ponúka znova o niečo viac vlastností, vylepšenie v dizajne aj softvéri (vraj aj v hardvéri) a o niečo viac odladenejší zážitok z používania. Toto síce potvrdzujem, no dodávam, že prechod z S23 sa mi nezdá ako vhodný.

Ak máš Galaxy S20 alebo S21, tak práve Galaxy AI a 7-ročná podpora môže byť niečo, prečo sa oplatí ísť do tejto novinky. Samsung znova ponúka výkupné bonusy starších zariadení a vyššiu verziu úložiska za nižšiu cenu (v predpredaji do konca januára).

Galaxy S24 Plus je to, čo som čakal + pár vychytávok v spolupráci s umelou inteligenciou. Jeho plný potenciál vidím až o pár rokov (alebo v DeX režime). Aktuálne ide o trend, na ktorý sa juhokórejský výrobca snaží naskočiť. To, či budú patriť S24 medzi top mobily roka, rozhodnú podľa mňa až postupné aktualizácie, ktoré buď využijú alebo nevyužijú výkon vlajok naplno.

Plusy

  • Odolný, funkčný, matný a pekný dizajn (aj so zmenami)
  • Odladený v deň vydania
  • Rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov
  • S Galaxy AI zažiješ hodiny zábavy
  • Výborná haptika a vibrácie
  • Kvalitné fotky aj video
  • Najlepší zoom na slovenskom trhu (celá séria S24)
  • Dobrá výdrž batérie

Mínusy

  • Zmeny vo One UI osobne príliš nevítam
  • Na rok 2024 pomalé nabíjanie (aspoň keby bola možnosť vyššie nabíjania, aby sa zákazník mohol sám rozhodnúť)
  • Galaxy AI bude zrejme o dva roky spoplatnené
  • Vyššia cena (bez bonusu)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: PR článok
Odporúčame