Mladý pár vyráža každý rok za oceánom: Život v dodávke je čistá sloboda, akurát si musíš každý deň vykopať wc

PureCampers

Mladí cestovatelia na dodávky nedajú dopustiť (Zdroj: Archív purecampers.eu)

#Petra a Martinu dala dokopy láska k oceánu. Obaja zahodili svoje korporátne joby, aby sa mohli venovať tomu, čo milujú najviac na svete: cestovaniu a surfovaniu.

Počas zimy vyrážajú každoročne na niekoľko mesiacov mimo Slovenska, cieľom je už tradične destinácia ideálna na surfing. Spolu tiež prevádzkujú projekt PureCampers, v rámci ktorého požičiavajú dobrodruhom každého veku campervany – obytné dodávky vhodné na kratšie aj dlhšie výlety. V rozhovore Peter vysvetľuje, v čom je cestovanie dodávkou pohodlné, ako vyzerá život na cestách, ale aj to, aký rozpočet si na takýto mesačný výlet treba nachystať.

Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste sa vydali na dobrodružnú cestu okolo Európy v dodávke?
Máme radi prírodu, oceán, vlny a slobodu. Pre nás je cestovanie v dodávke jednoznačne najlepší spôsob, ako si všetko toto užiť a mať pri tom absolútnu voľnosť v rozhodovaní, kde a ako dlho pobudneme. Inšpirácií bolo asi viac. Každý, kto niekedy rozmýšľal nad dlhším dobrodružným výletom, asi narazil na možnosť kúpiť si dodávku, prerobiť ju na obytnú a vyraziť na cesty.

Koľko tripov v dodávke ste už absolvovali, koľko kilometrov ste precestovali a kde všade ste s dodávkou zavítali?
Ak máme počítať len tie dlhšie výlety, tak teraz sa vraciame z piateho. Na výlet vyrážame väčšinou na začiatku zimy a sme preč tri až štyri mesiace. V priemere spravíme okolo 15-tisíc kilometrov za jeden výlet, čo nie je až tak veľa, keď sa to rozloží na niekoľko mesiacov. Náš cieľ sa nachádza vždy niekde pri oceáne.

Minulý rok sme napríklad navštívili Francúzsko, Španielsko a Portugalsko. Túto zimu sme strávili prakticky celú v Maroku, čo je naša najobľúbenejšia destinácia. Keď máme trochu viac času a počasie je ešte znesiteľné, zastavíme sa radi aj v Alpách.

V akom budgete sa jednotlivé tripy hýbu?
To závisí od krajiny, kde sa nachádzame, ale najmä od vzdialeností, ktoré prechádzame. Najdrahšie na takomto cestovaní je palivo. Ostatné náklady sú väčšinou nižšie alebo rovnaké, ako by sme mali doma, keďže v dodávke spíme, varíme a plnohodnotne fungujeme. Keď to celé spočítame na konci výletu, tak dvaja spolu mesačne minieme okolo tisíc eur.

Ktorý zážitok z vašich ciest by ste označili za nezabudnuteľný?
Takých bolo veľmi veľa a väčšinou súvisia s ľuďmi, ktorých stretávame. Napríklad, tento rok nás kamarát zo Slovenska pozval stráviť Vianoce na Salaši v Maroku. Kamarát Robo si založil na juhu Maroka parádne ubytovanie – Salaš, kde pre nás a zopár ďalších kamošov pripravil krásne tradičné Vianoce so všetkými chodmi, výzdobou a atmosférou.

Čelili ste počas jednotlivých výletov aj nejakým náročným situáciám?
Raz sa nám stalo, že asi týždeň neboli vlny (smiech). Ale nie, nič extra náročné sme nezažili. Občas treba spraviť nejakú opravu na aute, občas vás niekto vyhodí z miesta, kde ste plánovali prespať, ale to sú bežné problémy dodávkarov.

Asi najzúfalejší sme však boli, keď nás jednu zimu zo dňa na deň zavrel marocký kráľ v krajine tým, že zrušil trajekty do Európy kvôli pandémii. Nám začínala na Slovensku sezóna prenájmov dodávok, ktorá nás živí, ale nevedeli sme sa dostať domov. Asi po týždni vybavovania a kempovania v blízkosti prístavu nám pomohla slovenská konzulka v Španielsku, ktorá nám vybavila miesto na španielskom repatriačnom trajekte.

Keby ste mali uviesť tri veci, bez ktorých sa nedá počas cestovania v dodávke zaobísť, čo by to bolo?
Surfy, hajzláčik a teplé ponožky (smiech). V aute sa snažíme mať len veci, ktoré skutočne využívame. Nie je ich málo, ale určite násobne menej ako v bežnej domácnosti.

Sloboda pohybu, „domácnosť“ a posteľ na kolesách patria medzi často spomínané výhody cestovanie v dodávke. Aké nevýhody má takáto forma cestovania?
Samozrejme, komfort v nejakom hoteli alebo apartmáne je vyšší. Minimálne nemusíš šetriť vodou a vykopávať jamu v zemi, keď ideš na WC. Ak ťa však život v dodávke baví, toto sú skôr výhody ako nevýhody – šetríš zdroje a na toaletu chodíš do prírody. Takže pre nás asi nevýhody neexistujú. Keď sa niečo pokazí, je dobré mať aspoň základné nástroje a schopnosti veci opraviť. Na druhej strane, vždy sa nájdu okolo ľudia ochotní pomôcť.

Máte z vašich ciest nejakú bizarnú príhodu?
Bizarnú až tak nie. Sem-tam nás ešte niečo prekvapí, ale sú to skôr kultúrne rozdiely, ktoré nám prídu milé alebo zaujímavé. Možno najbizarnejšie sa nám zdajú niektoré obrovské karavany turistov zo západnej Európy. Niektoré sú vlastne kamióny, ktoré za sebou ťahajú ešte osobné auto. Toto je podľa nás dosť bizarné a tak trochu to popiera podstatu kempovania, za ktorú považujeme jednoduchosť a čas strávený v prírode.

Ktoré sú podľa vašich skúseností najlepšie a najhoršie miesta na parkovanie dodávky v zahraničí?
Najlepšie miesta sú vždy tie niekde v prírode a čo najďalej od civilizácie. Či si už spravíš večer ohník, alebo len pozoruješ z postele padajúce hviezdy, je to vždy čarovné. Najhoršie miesta sú pre nás čerpacie stanice. Niekedy spíme aj tam, ak sa potrebujeme rýchlejšie presunúť a nechce sa nám schádzať z diaľnice.

Čo by ste poradili mladými párom či jednotlivcom, ktorých láka život na cestách? 
Určite si to treba vyskúšať. Campervany, v ktorých cestujeme a ktoré tiež požičiavame cez náš projekt PureCampers. Ak to už niekoho láka, je veľká šanca, že sa mu to nakoniec bude páčiť. Na výlet v dodávke si však treba nechať dostatok času a nenaháňať sa. Nie je to o odškrtávaní miest alebo atrakcií, skôr o pokoji a užívaní si okamihu.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame