Erik a Rob prevádzkujú v Maroku Salaš: Halušky tu síce nedostaneš, zato ťa naučia surfovať

Aj v Maroku nájdeš Salaš (Zdroj: archív Salaš Surf House)

#Rob a Erik sú najlepší kamoši, ktorí sa pred rokmi vydali na výlet okolo portugalského a marockého pobrežia. Vtedy ešte netušili, že si Maroko zamilujú natoľko, že tu rozbehnú aj vlastné podnikanie. Svoju surferskú školu a guest house Salaš otvorili v ošumelom mestečku Sidi Ifni, ktoré sa od októbra do apríla stáva každoročne ich dočasným domovom.

Roba sme sa v rozhovore pýtali, ako veľmi je náročné naučiť sa surfovať, aké neošúchané atrakcie ukrýva Maroko, ale tiež na to, ako domácim vysvetľuje slovo „salaš“.

Čím si ťa Maroko získalo natoľko, že si sa tu rozhodol otvoriť guest house a rozbehnúť biznis so surfovaním?
Pravdupovediac, ani sám neviem. Nie je to nejaká konkrétna vec či zážitok, skôr je to mix dobrých vĺn, príjemnej atmosféry, bohatej kultúry, dobrého jedla a celkovo toho, ako sa tu človek cíti.

Žil som na viacerých miestach v Európe a skúsil som aj nejakú exotiku, ale Maroko a celá Afrika je niečo, ako keď ťa poštípe mucha tze-tze — jej jed nikdy úplne nevyprchá. V jednom momente si myslíš, že už máš dosť a si vyliečený, no o chvíľu ťa opäť pritiahne späť.

Ako znie celý príbeh, ktorý stojí za Salaš guest house?
Pred desiatimi rokmi sme sa s kamošom Erikom a jeho vtedajšou frajerkou vybrali na mesačný surftrip z Portugalska do Maroka na starej Felicii. Prešli sme celé pobrežie až k bránam Západnej Sahary. Videli sme toho veľa, stretli mnoho ľudí a veľmi sa nám tu páčilo, no mysleli sme si, že Maroko máme hotové a niet sa prečo vracať. 

Po výlete sme sa každý rozbehli inam, Erik na druhú stranu sveta, zatiaľ čo ja som si veľmi nešťastne zranil koleno. Rekonvalescencia mi zabrala rok, počas tohto obdobia som ako prvý Slovák úspešne absolvoval medzinárodný kurz inštruktora surfingu ISA.

V roku 2016 som dostal ponuku učiť surfovanie v Maroku, zhodou okolností v našom obľúbenom Sidi Ifni, a tak som bol späť. O rok na to sa ku mne pridal aj Erik, namiesto týždňa zostal celú zimu (smiech). Na konci sme sa zhodli, že by bolo skvelé niečo v Maroku rozbehnúť. A tak vznikol Salaš.

Ako dlho vôbec trvalo dať dokopy celý projekt od začiatku až po finále, teda otváračku?
Definitívne rozhodnutie padlo na jar 2018, nasledujúce leto sme „otročili“ v Európe – ja vo Švajčiarsku, Erik v Nórsku – a šetrili sme. Na jeseň sme sa vrátili do Maroka, našli vhodnú nehnuteľnosť a celú zimu sme trávili jej rekonštrukciou. V krajine, kde nehovoria po anglicky a poznajú len základné murárske techniky, to bola vcelku výzva (smiech).

Chemickú kotvu, lazúru na podlahu a množstvo ďalšieho materiálu sme museli nosiť lietadlom z Európy. Nultú sezónu sme napokon otvorili hlavne pre kamošov a známych na jar 2019, tá ďalšia sa pekne rozbehla, no na jej konci nás zastihol covid.

Salaš sídli v turisticky pomerne neznámej oblasti Sidi Ifni. Bol to zámer?
Maroko sme si zamilovali a všade bolo fajn, no Infi malo v sebe niečo extra, niečo, čo sa nedá popísať slovami. Človek sa tu cíti fajn aj po dlhšej dobe pobytu, možno je to tým, že mesto je bývalou španielskou kolóniou – oproti zvyšku Maroka, kde vládli Francúzi.

Sidi Ifni je malebné mestečko, ani veľké, ani malé, miestni nie sú vôbec otravní, blízky oceán núka vlny surfovateľné za každých podmienok, prázdne pláže, minimum turistov a takého toho tradičného marockého zhonu a ruchu, aký vidieť v Marakéši či Feze. Nie sú tu žiadne obchodné domy, len miestne trhy. Ide o autentické južné Maroko, nepoškvrnené západným vplyvom. Hovorievame, že je tu doslova svätý pokoj (smiech).

Ako reagujú Maročania a zahraničníci na názov Salaš? Chápu vôbec, o čo ide?
Veľa im to nehovorí, keďže salaš je viac-menej slovenské slovo, ale sem-tam sa dostaneme k tejto téme. Vždy to vysvetľujeme s rekvizitami, ako slivovica či korbáčiky, aby si aj oni vedeli predstaviť, čo to ten salaš je (smiech).

Pobrežie Maroka, hlavne dedinky okolo Taghazoutu, sú známe surferskými školami. V čom je Salaš iný v porovnaní s konkurenciou?
U nás sa na pláži nebudeš tlačiť s ďalšími sto ľuďmi, z ktorých si každý chce ukradnúť svoju vlnu. U nás máš pláž len a len pre seba, kamošov a všetky vlny sú len naše, čo je obrovskou výhodou, ak sa chceš v surfingu naozaj zdokonaliť.

Ďalšou pridanou hodnotou je náš koncept výučby. Okrem tradičnej výučby v angličtine máš možnosť doškoľovania v slovenčine plus detailné videoanalýzy či teoretické lekcie. Tento spôsob boostuje tvoj progres na surfe úplne iným spôsobom ako bežné lekcie kdekoľvek v Maroku či vo svete. 

Je náročné naučiť sa surfovať?
Dosť! (smiech) Hovorí sa, že naozaj surfovať sa naučí len jeden zo siedmich ľudí za sedem rokov. Ale nie je to nezvládnuteľné. Musíš vedieť, aký level chceš v surfe dosiahnuť a tomu prispôsobiť čas strávený vo vode. Časom sa naučíš, ako oceán a jeho pohyb využívať vo svoj prospech. Na toto všetko prihliadame počas výučby a snažíme sa surferov posúvať po technickej aj športovej stránke. Dbáme o to, aby si všetku teóriu pochopil a potom skúšal vo vode, čo a ako funguje.

Zhruba raz za mesiac organizujeme Surfcamp zameraný na detailnú výučbu surfingu, no popri tom máme aj veľa výletov, dobrého jedla, no a na záver vždy organizujeme rozlúčkovú 5-chodovú večeru so živou hudbou. 

Ako vyzerá taký bežný deň na Salaši?
Klasický deň na Salaši je podriadený surfingu, prílivom a odlivovom. Kto stíha, ráno má k dispozícii bohaté švédske stoly, kávu a napríklad aj lekciu jogy, strečingu a dychových cvičení.

Po raňajkách vyrážame surfovať, vo vode sme až do vyčerpania síl. Nasleduje brunch v meste alebo relax na teraske. Západ Slnka si užívame v obľúbenom beachbare alebo na pláži v okolí, no a večeru máme spoločne na Salaši z našej domácej kuchyne.

Keby si mal mladým cestovateľom odporučiť pár marockých hidden gems, kam by si ich poslal?
Určite vyraziť do púšte. Je jedno, či zvolíš turisticky známe Merzogu či Ouarzazatte alebo menej prebádané a nekomerčné časti subsaharskej oblasti, noc na púšti je vždy zážitok. Skutoční dobrodruhovia budú smerovať do Západnej Sahary, oblasti známej nedoriešenými politickými vzťahmi a náladami, no bohatej na dejiny a nerasty.

Maroko má množstvo odľahlých kaňonov v prvých výbežkoch Antiatlasu a hlbšie pod nimi. Na vrcholoch týchto kaňonov môžeš vidieť jedny z najstarších pevností v Afrike, je tu priestor na bezpečné, no dobrodružné horolezectvo. V okolí sú jazierka s priezračnou vodou, kde sa dá osviežiť. Jedným z takých miest je napríklad Todra, ale je ich tu oveľa viac!

Majú sa cestovania po Maroku báť napríklad mladé sólo cestovateľky?
Určite nie! Maroko mám pocestované krížom-krážom niekoľkokrát a z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že pre mladé baby, rodiny s deťmi aj dôchodcov ide o krajinu absolútne bezpečnú na cestovanie aj dovolenkovanie. Treba len dodržiavať miestne pravidlá, rešpektovať kultúrne zvyky, mať otvorenú myseľ a určite nebudeš mať žiadne problémy.

Domáci aj policajti sú tu veľmi priateľskí a neskutočne pohostiní. Ak ťa zastavia, tak skôr na kus reči než kvôli pokute. Vždy sa snažia pomôcť, o to viac, ak vidia, že cestuješ osamote.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame