Zachraňuje životy a tvorí zábavný obsah na sociálnych sieťach: Lekár Marek má ešte jeden skrytý talent

Pre Mareka je umenie obľúbenou voľnočasovou aktivitou (Zdroj: Osobný archív/MK)

#Je reálne spojiť umenie s medicínskym prostredím? Samozrejme, že áno. Talentovaný čerstvý lekár Marek Kajan ťa o tom presvedčí na svojom InstagrameTikToku. Na svoje profily uverejňuje nielen nádherné maľby zo svojej dielne, ale aj vtipné memečka z medicínskeho a študentského prostredia.

Jeho príspevky sa tešia neskutočnej obľube u viac ako 25-tisíc sledovateľov, ktorí jeho instagramové posty doslova „hltajú“. My sme Mareka vyspovedali v krátkom rozhovore, kde nám prezradil svoju cestu za medicínskym umením, ktorému sa popri práci lekára venuje, ale aj najväčšie medicínske klišé, ktoré si ľudia s obľubou spájajú s lekármi a zdravotníckym personálom.

Ako by si sa predstavil našim fanúšikom, ktorí ťa nepoznajú?
Ahojte, moje meno je Marek Kajan, som čerstvým lekárom (alebo si to ešte myslím, keďže teraz začínam pracovať tretí rok). Vo voľnom čase som umelcom, ktorý rád kreslí, maľuje a navštevuje galérie. Okrem iného mám instagramový profil, kde som, asi v druhom ročníku na medicíne, začal pridávať vtipné momenty zo štúdia a teraz aj zo zdravotníckeho prostredia.

Marek spája medicínu s umením (Zdroj: Osobný archív/MK)

Vo svojich príspevkoch spájaš medicínu a umenie a je to mimoriadne úspešné. Ako a kedy si začal tvoriť content?
Kresleniu som sa začal venovať ešte na základnej škole. Navštevoval som výtvarnícky krúžok. Avšak, keď som musel kresliť niečo, čo mi prikázali vytvoriť, tak ma to nebavilo. Po troch rokoch som s tým skončil.

Ku kresleniu som sa vrátil neskôr na strednej škole, opäť som nakreslil zopár obrazov – boli to reprodukcie Salvadora Dalího. Naplno som do toho „vhupol“ až v druhom ročníku na výške, hoci sa hovorí, že v druhom ročníku má medicína najťažšie skúškové. To bola pravda, ale práve preto som sa potreboval odreagovať. Po skúškach som si začal kresliť anatomické obrázky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Propagujú ich aj mnohí influenceri: Je v poriadku vlastniť fejkové veci?

Samozrejme, výtvormi som sa chcel pochváliť, preto som ich pridával ako posty na môj instagramový profil pod tagom #KajanIsNewNetter. Ľuďom sa veľmi páčili, preto v tom pokračujem až dodnes, hoci voľného času nie je toľko, čo predtým.

Na svoj Instagram pridávaš najmä svoje umelecké diela, ale nechýbajú ani populárne medicínske memečka či posty zo súkromného života a práce. Čo má na tvojom profile väčší úspech?
Na mojom Instagrame majú, myslím, väčší úspech medicínske memečka, pretože ma sleduje hlavne zdravotnícka komunita. Počas školy som zdieľal „medické utrpenia skúškového“ pod tagom #DenníkMladéhoMedika a študenti sa v tom väčšinou našli.

Práve preto ich to veľmi bavilo. Veľakrát mi aj napísali, že som im aspoň po psychickej stránke zlepšil skúškové, lebo videli, že v tom nie sú sami. A zároveň sa aj trochu zasmiali.

Teraz zdieľam zdravotnícke úsmevné príbehy, ktoré bavia stále väčšie množstvo zdravotníkov, niekedy aj pacientov, čomu som rád. Mám rád sarkazmus, iróniu a veľmi sa teším, že sa ľudia neurážajú. Tvorba týchto memes a videí je pre mňa forma relaxu.

Sleduje ťa čoraz viac followerov. Čakal by si, že sa tvoj profil bude tešiť takej obľube? 
Na začiatku, keď som začal s týmito postami, ma sledovalo pár stoviek ľudí. Nikdy by mi nenapadlo, že to takto narastie. Páči sa mi však, že niektorí sú so mnou v online priestore úplne od začiatku. Dokonca aj so snúbenicou sme sa zoznámili cez Instagram.

Je nejaký post, ktorý „vystrelil“ tvoju tvorbu viac do povedomia?
Mám pocit, že sledovatelia pribúdali postupne s rokmi. Ľuďom sa veľmi páčili demotivačné citáty a typy pacientov, ktoré som spravil. Najviac ich však pribudlo, keď som začal tvoriť reelska so zdravotníckym a študentským obsahom.

Z obrazov sa ľuďom začala veľmi páčiť téma #KajanASvetovéDiela, kde spájam svetové umenie s medicínou, napríklad Van Gogha, Banksyho, Durera… A samozrejme, orgány, keď sa k nim pridajú kvety.

Čo považuješ za kľúč tvojho úspechu?
Ani neviem… Memečka mi zídu na um prirodzene. Väčšinou sú to trošku nadsadené skutočné udalosti, ale nápomocná mi je veľmi moja snúbenica Klaudi.

Vždy, keď spravím nejaké memečko, dám jej ho na schválenie a čoraz častejšie mi už aj ona pomáha vymýšľať. Dôležité je asi netlačiť na pílu, nebyť za každú cenu vtipný.

A hlavne, keď už má niekto veľa followerov, tak nemať každý druhý post spoluprácu a nestať sa teleshoppingom.

Kde čerpáš inšpiráciu pre svoju tvorbu?
Inšpiráciu pre umenie čerpám z internetu, najčastejšie je to Pinterest alebo reálne fotky orgánov, ku ktorým pridám nejaké kvety. Veľakrát mi dodá inšpiráciu návšteva galérií. A inšpiráciou pre memečka je to, že som prežil medicínu a teraz prežívam život lekára (smiech).

Máš množstvo hobby. Je náročné skĺbiť všetky oblasti, prácu a rodinný život tak, aby si s tým bol spokojný? Musí ísť niečo do úzadia na úkor iného?
Na strednej škole som bol zvyknutý, že som sa skoro denne venoval spoločenskému tancu. To mi zobralo niekoľko hodín z môjho voľného času. Taktiež aj to, že som musel cestovať. V podstate, na prijímačky na medicínu som sa učil stále len vo vlaku – vďakabohu som nemal vtedy dáta a nebola tam ani Wi-Fi (smiech).

Práve preto si myslím, že teraz si viem rozvrhnúť čas tak, aby mi zostal priestor na všetko. Po práci raz za čas navštívim posilňovňu alebo si zabehám, najmä kvôli odreagovaniu. Keď prídem domov, večer si (niekedy skoro každý deň) niečo kreslím, kým sa snúbenica učí na skúšky. Turistiku stíhame iba cez letné prázdniny.

Asi je to u všetkých tak, že so zamestnaním na plný úväzok musí ísť niečo trochu do úzadia, ale myslím si, že sa s tým dá žiť. Avšak, nikdy netreba zabúdať na samotný balans, aby človek nemyslel na prácu aj v domácom prostredí.

Snúbenica Klaudi Marekovi pomáha s nápadmi na content (Zdroj: Osobný archív/MK)

Veľkú časť tvojich príspevkov tvoria tie medicínske. Prezraď, aké najčastejšie klišé si ľudia spájajú s doktormi a naopak?
Asi najväčším klišé je podľa mňa názor, že medicína je poslanie. Ja osobne si myslím, že človek by to samozrejme mal mať rád, ale nie na úkor svojho psychického zdravia a samého seba.

Ďalej si ľudia často myslia, že keď nejdú k doktorovi cez deň, lebo sa im nechce čakať v čakárni medzi toľkými pacientami, radšej prídu na urgent alebo centrálny príjem či pohotovosť s neakútnou vecou, tak ho vyšetria. Najlepšie za polhodinu a rovno aj s vyšetreniami, na ktoré by čakal polroka. 

A ľudia mimo zdravotníctva si tiež často mylne predstavujú, že v garážach lekárov sa skrývajú „géčkové“ Mercedesy (smiech).

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame