Kto je Nicola Coughlan? V seriáli Bridgerton hrá 19-ročnú, jej skutočný vek by si neuhádol

Nicola Coughlan z Bridgertonu

Nicola Coughlan je nová herecká hviezda (Zdroj: Instagram/nicolacoughlan)

#Nicola Coughlan je herečka, ktorá si svojím talentom, odhodlaním a autentickosťou získala pozornosť a obdiv divákov po celom svete. Jej kariéra je na vzostupe a jej vplyv siaha ďaleko za hranice obrazovky, inšpirujúc mnohých svojím pozitívnym prístupom k životu. Poznáš ju tiež ako hlavnú tvár tretej série Bridgertonu, hanblivú Penelope.

VIZITKA
Celé meno: Nicola Mary Coughlan
Dátum a miesto narodenia: 9. januára 1987, Oranmore, Galway, Írsko
Charakteristika: filmová a televízna herečka
Výška: 1,55 m 

Pomalý výstup na výslnie

Často môžeš počuť o tom, ako sa herci do svojho remesla zamilovali vďaka inému hercovi či herečke, ktorí boli pre nich vzorom. Nicola sa ale inšpirovala v rodinnom prostredí. Ako päťročná mala možnosť vidieť svoju staršiu sestru v školskom predstavení a práve tento moment opisuje ako zrodenie svojej lásky k herectvu.

Nicola svoju vášeň brala vážne, preto nič nerobila polovičato. Už od samého začiatku si išla za svojím, a preto herectvo aj študovala. Najprv to bolo na Oxford School of Drama a neskôr absolvovala Birmingham School of Acting.

Prvé herecké príležitosti prišli v divadelných produkciách, zatiaľ čo významnejšiu úlohu získala v krátkom filme The Phantom Cnut, kde stvárnila postavu Katie.

Svojská Clare

Zlom v jej kariére nastal až v roku 2018, keď získala rolu Clare Devlin v komediálnom seriáli Derry Girls. Seriál sa odohráva v Severnom Írsku počas 90. rokov, čo malo pre Nicolu osobitý význam, keďže sama pochádza z Írska.

Nicola si každopádne v úlohe úprimnej a večne nervóznej Clare získala nielen srdcia divákov, ale aj pochvaly kritikov. Jej úzkostlivý charakter často vedie ku komickým situáciám a zároveň dodáva príbehu emocionálnu hĺbku.

Výhoda vďaka prízvuku?

Povedal by si, že Nicola bude mať výhodu vďaka autentickému írskemu prízvuku. No také jednoduché to nebolo. Herečka sa vo viacerých rozhovoroch vyjadrila, že jej galwayský prízvuk je odlišný od toho, ktorým rozpráva v šou. Navyše v seriáli mala jej postava veľmi špecifický piskľavý hlas, bez ktorého už ani nedokáže napodobniť prízvuk z Derry  Ak sa chceš zasmiať, pozri si Clareine ikonické scény z Derry girls  v tomto videu a pochopíš o akom smiešnom hlase je reč.

Viedla si denník kvôli postave

Veľakrát je predmetom rozhovorov s hercami práve to, akým spôsobom sa stotožňujú s postavami, ktoré hrajú. A čo im k tomu dopomáha. Nicola sa v interview pre CBS Mornings vyjadrila, že si v mene svojej postavy Clare písala denník. Práve to jej umožnilo naplno sa ponoriť do vnímania a prežívania svojej postavy. Možno aj to je dôvod, prečo je Nicola vo svojej role drobnej kôpky nervov taká autentická.

Ikonická Lady Whistledown

Ďalším veľkým krokom v jej kariére bola úloha Penelope Featherington v seriáli Bridgerton, ktorý mal na Netflixe premiéru v decembri 2020. Bridgerton sa rýchlo stal jedným z najpopulárnejších seriálov na platforme a Nicola si získala ešte širšie publikum. Jej postava Penelope je na prvý pohľad nenápadná, ale postupne sa odhaľuje jej komplikovaný charakter a dôležitá úloha v deji – a to jej tajomný alias Lady Whistledown.

Nicola v rozhovoroch

V šou Late night so Sethom Meyersom prezradila, že jej spočiatku vôbec nedošiel rozmer úspechu Bridgertonu: ,,Bolo obdobie covidu a ja som vtedy bývala s mamou. Bridgerton pozeralo zhruba 82 miliónov ľudí. Povedala som si, že to znie úžasne. No bola som zavretá doma a vôbec som si to celé ani nedokázala predstaviť. Až keď som sa konečne dostala z domu, došlo mi, že ahaa, ľudia teraz skutočne vedia, kto som.“

Ešte zaujímavejšie však je, ako sa herečka dozvedela o tajnej identite svojej postavy. Seth Meyers Nicole položil otázku, či pred obsadením do roly v Bridgertone vedela, že Penelope je zároveň Lady Whistledown. Jej reakcia ťa naozaj pobaví:

Zistila som to veľmi profesionálnym spôsobom. Našla som si to na Reddit fan fóre. Vygooglila som si to a potom som napochodovala na nakrúcanie s otázkou, či som naozaj ona. A dostala som potvrdzujúcu odpoveď. Pristúpila som k tomu asi tak, že som to povedala úplne každému. Už to tým pádom nebolo prekvapenie pre žiadneho zo spoluúčinkujúcich, keďže som o tom nedokázala prestať rozprávať.

Incident s kostýmom

Nicola počas svojej cesty za slávou objavila aj lásku k móde. Sama priznala, že jej štýl obliekania sa postupne vyvíjal. Zatiaľ čo ako tínedžerka mala rada skejterský štýl a chcela sa podobať Avril Lavigne, dnes je sofistikovanejšia a elegantnejšia. Za najlepšiu radu, akú ohľadom módy a obliekania dostala, považuje túto: ,,Len sa uisti, či sa v tom cítiš dobre.“ Jednoduché, no nesie so sebou posolstvo, ktoré zosobňuje aj sama Nicola.

V roku 2018 v The Guardian publikovala esej, v ktorej opísala svoju frustráciu týkajúcu sa kritiky jej tela. Viac ako na herecké schopnosti sa verejnosť sústredila na jej postavu. Práve to ju dohnalo k reakcii na neustály tlak na ženy v umeleckom priemysle. Taktiež upriamila pozornosť na fakt, že pri ženách sa podstatne viac hľadí na výzor než pri mužoch.

Namiesto toho, aby sa poddala kritike, situáciu zobrala s humorom, dokonca sa o istý incident podelila hneď v niekoľkých rozhovoroch. V zákulisí Bridgertonu sa stala nehoda, pri ktorej sa zničil jej kostým. Opísala moment, keď sa počas chystania na pľac snažila nasadiť viečko na pohár od kávy. To sa jej nepodarilo a jej úzke, veľmi nepohodlné šaty sa nielenže na boku roztrhli, ale navyše skončili obliate kávou.

Zaujímavé fakty o Nicole

  • Má 37 rokov, no aj napriek tomu dokonale zosobňuje 19-ročnú Penelopu.
  • Neznáša, keď počas nakrúcania scény niekto na pľaci rozpráva.
  • Zahrala si aj vo filme Barbie, kde si malú rolu musela doslova vyžobrať. S týmto filmom sa jej prekrývalo natáčanie Bridgertonu. Nakoniec sa jej podarilo stihnúť oboje a dokonca si tak mohla vychutnať Ryana Goslinga na pľaci bez trička.
  • Miluje reality šou a jej najobľúbenejšou je Love Island.
  • V roku 2019 viedla v Severnom Írsku pochod spolu s  kolegyňami z Derry girls. Dôvodom bolo zvýšenie povedomia o ženách, ktorým nie je sprístupnená možnosť interupcie.
  • Počas nakrúcania tretej série Bridgertonu sa obávala vášnivých scén, no prekvapivo na ne spomína ako na tie najobľúbenejšie, ktoré si s kolegom Lukom Newtonom spolu zahrali.
  • Za Bridgerton získala cenu Irish Film and Television Awards v kategórii vychádzajúca hviezda.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame