Baška a Lenka vyrábajú puzzle s motívmi slovenských umelcov: Vďaka skladačke sme šťastnejší aj koncentrovanejší

Barbora Janáková rozhovor

Barbora Janáková z Pucle (Zdroj: archív Pucle)

#Čo sa stane, keď sa spoja dve šikovné ženy, ktoré milujú puzzle? Slovenská firma Pucle zaujme netradičnými skladačkami s motívmi (nielen) slovenských ilustrátorov. Sú vhodné ako každodenná zábavka, výstavný kúsok, aj do daru pre milovanú osobu. V jej vedení je aktuálne Barbora Holíčková (Janáková), ktorú sme vyspovedali v našom rozhovore.

Aký je príbeh Bašky a Lenky? Kde ste sa spoznali a ako vznikol nápad založiť Pucle?
Náš príbeh začal už pred mnohými rokmi. Poznáme sa už od strednej školy, obe sme z Trenčína a obe nás lákal veľký svet. Čo-to sme precestovali spolu, čo-to aj samy. Keď sme si ho ako tak pochodili a odžili si rôzne pekné, no aj smutnejšie chvíle, či už pracovné alebo súkromné, vzbĺkla v nás potreba viac tvoriť a mať niečo vlastné. A jedného dňa počas obyčajnej cesty autom sme na to prišli.

Lenka mala v tom čase náročnejšie súkromné obdobie a veľmi jej pomáhalo skladanie puzzle. Brala to ako formu relaxu, ako antidepresíva, na ktoré netreba predpis. Zarozprávali sme sa o tom, aké je dôležité trénovať mozog skladaním, no zamrzelo nás, aké sú momentálne na trhu škaredé puzzle.

V priebehu pár sekúnd sme sa zhodli, že to chceme zmeniť. Rozhodli sme sa však, že také pekné puzzle nemôžu byť len na skladanie a ešte počas tej istej cesty sme spoločne vymysleli fungovanie nášho bukového rámiku. Nasledovali týždne a mesiace testovania, vymýšľania, vyrábania prototypov a do pol roka boli Pucle na svete.

Miesto tradičných motívov využívate pre vaše puzzle grafické motívy slovenských ilustrátorov. Ako vznikla táto idea?
Ako som už spomínala, idea vznikla veľmi impulzívne a odrážala náš pocit po vizuálnej zmene tejto tradičnej skladačky. Keď sme sa do výroby pustili, zistili sme, že na trhu je viac firiem, ktoré vyrábajú vizuálne pekné puzzle, no žiadne z nich nepracujú s možnosťou rámu. Aj vďaka tomu sú Pucle zároveň jedinečné.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vesmírne úspechy ľudstva rýchlo a stručne: Kedysi sme snívali o Mesiaci, teraz pátrame po mimozemšťanoch

V čom sa puzzle odlišujú od ostatných hlavolamov?
Pri skladaní puzzle človek nielen oddychuje, ale trénuje si aj mozog. Zároveň sa produkuje dopamín, ktorý nás ženie vpred prikladať dielik k dieliku. Sme vďaka tomu šťastnejší aj koncentrovanejší. Celkovo sú puzzle absolútnou mozgovou jogou, ktorú by mal do života zaradiť každý.

Myslíte si, že vo svete puzzle chýba väčšia kreativita? Najviac v predajniach nájdeme motívy pamiatok, prírody a zvierat. Prečo ste sa rozhodli ponúkať abstraktné motívy?   
Asi je to odraz vkusu ľudí. Súčasne mám pocit, že veľkým puzzle výrobcom sa nechce investovať do práce ilustrátorov, radšej si stiahnu akýkoľvek obrázok zadarmo a pracujú s ním. My si prácu ilustrátorov veľmi vážime, spolupráce s nami sú spravodlivo platené a snažíme sa samotných ilustrátorov a ich prácu veľmi promovať.                             

Momentálne máme otvorenú výzvu pre umelcov, ktorí by chceli vidieť svoju prácu na puzzle. Stanovili sme dve témy – architektúra a abstrakcia – a veľmi sa tešíme na motívy, ktoré nám prídu.   

Ako prebieha proces od nápadu až do finálny produkt? Zadávate ilustrátorom zákazky, alebo oni sami prídu s nápadom?
Pri každom ilustrátorovi či umelcovi je to individuálne. Sú takí, ktorí sa nám ozvú sami, niektorých si nájdeme my a vyberieme si z ich portfólia a pri iných zase zadávame tému. Samé skúšame, čo bude najlepšie fungovať a samozrejme pri každom motíve je to vždy inak.

Ako vnímajú Pucle samotní ilustrátori?
To sa musíte opýtať ich, avšak myslím si, že máme veľmi dobrý vzťah založený na vzájomnej dôvere a spolupráci. Aj pri samotnom výbere umelcov veľmi dávame na vzájomné sympatie.

Vaše Pucle si môžeme poskladať a zarámovať aj bez lepidla. Ako je to možné? Nerozpadnú sa na stene?
Áno, je to tak. Je to vďaka tomu, že spolu s puzzle vám príde aj podložka, na ktorej skladačku priamo skladáte. Potom puzzle jednoducho zakryjete priehľadnou fóliou, vložíte do bukového rámu a šup s nimi na stenu. A už sa len kochať krásnym bytovým doplnkom. No a keď príde chuť skladať, opäť Pucle z rámu vyberiete a môžete sa zase začať hrať.

Aktuálne máte v ponuke od 24 do 1000 dielikov. Neuvažovali ste aj nad početnejšími skladačkami?
Uvažovali a veľmi po nich túžime. Určite máme v pláne spraviť aj dvetisíc dielne. Momentálne sme v testovacej fáze, kde skúšame, či vôbec puzzle v ráme dokážu vydržať bez lepenia a nerozpadnú sa. Vždy si všetko radšej poriadne otestujeme a dávame si načas, aby bolo všetko bez problémov a kvalitné.  

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
V práci vyhorel a začal odznova: Dnes má vlastnú značku s originálnym oblečením

Keby som prišiel a chcel vytlačiť vlastný motív, bolo by to možné, alebo nerobíte puzzle na zákazku pre jedného zákazníka?
Jeden kus nevyrábame, ale ak by mal niekto záujem o 100 a viac kusov, napríklad ako firemný darček pre zamestnancov či ako pozornosť pre partnerov, takéto zákazky máme veľmi radi. Minulý rok sme napríklad takto vyrábali puzzle v rámci spolupráce s Martinusom a bola to veľká zábava.

V balení nenájdeme ani kúsok plastu. Prečo ste rozhodli raziť cestu ekológie, hoci to môže zvýšiť náklady na výrobu?
To nie je úplne pravda, napríklad ochranná fólia je z PVC materiálu a taktiež aj komponenty, ktoré držia rám sú sčasti z plastu. No sú to všetko tvrdené plasty, ktoré sa dajú jednoduchšie recyklovať a majú aj veľmi dlhú životnosť.                              

Pre nás bola téma ekologicky zodpovednej firmy to najdôležitejšie, keď sme Pucle vymýšľali. Samé tak žijeme a tak bolo prirodzené to preniesť aj do Pucle. Vrecúška preto šijeme z upcyclovaných látok, tubusy nám vedia zákazníci vrátiť naspäť a do dreveného rámu sa zmestia aj iné druhy našich Pucle.

 

Ktorý motív sa vám najviac vryl do pamäte?
Ja osobne mám najradšej motív od Dominiky Žákovej „Mapa Snov“. Je to motív, ktorý hotový vyzerá krásne naa stene, hoci je dosť náročný na skladanie, a najmä má krásne farby. Z našich noviniek mám veľmi rada aj motív „Lievik“ od Škótskeho umelca Olivera Pitta, ktorý pôvodne motív vytvoril na prebal PL platne.

Nauvažujete aj o väčšej expanzii do zahraničia?
Uvažujeme, no momentálne Pucle riadim sama, tak idem na veci opatrnejšie. V roku 2022 sme sa spolu s Lenkou zhodli, že Pucle ostanú na pár rokov v mojich rukách, kým ona vedie projekt Trenčín 2026. Rada by som však tieto Vianoce viac cielila do Českej republiky a v roku 2024 do Rakúska, Nemecka alebo Poľska.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ – MATURITA 2022: Skúška dospelosti z angličtiny: Dal by si ju?

Kde sa vidíte v budúcnosti, povedzme o päť rokov? Chcete rozširovať ponuku motívov, ilustrátorov, počet dielkov alebo niečo úplné iné?
Bola by som veľmi rada, keby sa nám podarilo ako firme trošku vyrásť, mať v portfóliu nových, aj zahraničných ilustrátorov a posúvať Pucle vpred. Otvárame aj Open Call, kde sa môžu umelce pokojne prihlásiť. Budeme len radi.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, puclepucle.com
Odporúčame