Architekt Matej ti poradí, ako spraviť z bytu dokonalý priestor pre život: Ľudia robia pri zariaďovaní túto chybu

Interiérový mág Matej Balážik

Interiérový dizajnér Matej Balážik (Zdroj: súkromný album)

#Mať krásne bývanie je snom azda každého z nás. Svoje vie o tom najmä ten, kto si kúpil prvý byt a snaží sa ho čo najviac zveľadiť. Inak ale na tom nie sú ani starší. Predsa len, ide o priestor, ktorý tvorí náš domov a v ktorom trávime veľa času. K dokonalému interiéru pomáha aj interiérový dizajnér Matej Balážik, ktorého sme vyspovedali v rozhovore.

Ako by si sa predstavil ľudom, ktorí ťa nepoznajú?

Tak v prvom rade asi „Ahoj, ja som Matej, teší ma!“ (smiech). Ale ak mam o sebe napísať nejaké základne info, tak mám 28 rokov a bývam v Modre. Žijem tu v podstate od malička, takže aj základné a stredné vzdelanie som absolvoval tu. Na výšku som išiel na STU – fakultu architektúry, kde som vyštudoval rovnomenný odbor. Nakoľko som sa interiérovému dizajnu začal pracovne venovať už popri štúdiu, tak to nejak plynule premostilo až do aktuálneho stavu, kedy sa venujem najmä návrhom interiérov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Architecture and Design (@matejbalazik.architekti),

Lákalo ťa od malička odvetvie stavebníctva/architektúry? Prečo si si ho vybral?

Ani nie (smiech). Kde teraz nad tým tak rozmýšľam, tak úplne na začiatku to bol v podstate len taký pokus. Reálne som sa začal zaoberať tým, čo by ma bavilo a zároveň mohlo byť moje budúce povolanie až okolo 3 ročníka na strednej. Keďže je otec amatérsky maliar, od malička ma bavilo kreslenie a bol som k tomu vedený.


FOTO Socialistická architektúra v Česku: Toto sú top stavby, ktoré vzbudzujú obdiv ešte aj dnes


Tomu, že by som sa uživil ako maliar, som moc neveril. Nakoľko som však k tomu mal vzťah, snažil som sa vybrať odvetvie, kde by som to reálne vedel aj využiť. Úplne prvý impulz, kedy sa architektúra objavila medzi potenciálnymi adeptmi si nepamätám. Viem len, že som sa dozvedel, že na architektúru sú len „talentovky.“ Tie sú o niekoľko mesiacov skôr, ako bývajú štandardné prijímačky na vysoké školy.

Asi nemusím vysvetľovať, že predstava toho, že sa na prijímačky nemusím nič učiť, sa mi hneď zapáčila (smiech). Rovnako fakt, že aj keby to nevyšlo, tak mám ešte stále par mesiacov čas na premyslenie záložného plánu. Napokon sa to podarilo a napriek tomu že prvé roky boli dosť náročne, vďaka rodine, ktorá ma vždy podporovala, som mal postupom času možnosť zistiť, že toto je presne to, čomu sa chcem v živote venovať  a čo mi robí radosť.

Niektorí ľudia používajú pojem interiérový dizajnér a niektorí interiérový architekt. Aký je rozdiel medzi týmito slovami?

Tak to netuším (smiech). Jediné, čo mi napadá je, že nakoľko dizajn je aj samostatný odbor, tak interiérový dizajnér sa venuje asi len interiérom a pri interiérovom architektovi je to jedna z viacerých služieb, ktoré poskytuje.

Ako dlho pôsobíš v tomto odbore?
Začal som pracovať – aj keď iba ako brigádnik – približne v 3. ročníku na vysokej škole.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Balážik ♒ (@aaaleurwal),

Ty pôsobíš pod „Matej Balážik architekti“. Ide o tím mladých architektov, ako sa uvádza na vašom webe. Ako vznikol nápad na založenie tohto tímu a koľko ľudí je v ňom?

Ono to prišlo tak postupne. Ja som mal veľké šťastie, že už počas školy som dostal super príležitosť pracovať v tíme, kde som mohol hneď od začiatku tvoriť a nebol len „brigádnik“, ktorý nahadzuje do počítača nápady niekoho iného, bez možnosti prispieť nejakým spôsobom k dielu. Vďaka tomu som mal možnosť prezentovať aj seba a svoje schopnosti. Samozrejme, že som bol správne vedený a dostal som množstvo vzácnych vedomosti. Týmto chcem pozdraviť Sisu.

Postupom času som sa osamostatnil, ale nakoľko sa mi tento koncept spolupráce páči, snažím sa ho ďalej aplikovať. Kde som už kapacitne nedokázal utiahnuť všetky projekty sám, oslovil som kamarátov a známych, o ktorých som vedel, že sú šikovní a páči sa mi ich práca. Opýtal som sa, či by nemali chuť spolupracovať na nich so mnou. Momentálne je nás päť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Architecture and Design (@matejbalazik.architekti),


Ako spolupracujete? Každý má na starosti jeden projekt alebo pracujete viacerí na jednom?

Je to individuálne v závislosti od veľkosti projektu, ale štandardne má na starosti projekt vždy jeden človek, s ktorým to spoločne konzultujeme, vymieňame si nápady a podobne.

Aké projekty patria medzi tvoje najobľúbenejšie? Preferuješ skôr komerčné priestory alebo priestory na súkromné využitie?

Pre mňa osobne sú momentálne zaujímavejšie komerčné priestory, nakoľko zo začiatku tvorili priestory pre bývanie asi 99 % projektov, ktoré som riešil. Musím ale povedať, že napriek tomu, že každý projekt je niečo úplne iné a neexistujú dvaja rôzni klienti, ktorí by mali totožne požiadavky na totožne priestory, vždy ostávame pritom, že primárna funkcia je bývanie.


Kúsok od Brna leží vzácna luxusná vila, ktorej steny splynú so zemou: Pozrieť sa do nej môžeš aj ty


Až od nej sa logicky odvíjajú ďalšie veci. Pri komerčných priestoroch je paleta možných funkcií a využití taká pestrá, že každým projektom sa naučíme niečo nové a následne to dokážeme využiť pri zdokonaľovaní našej práce.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Architecture and Design (@matejbalazik.architekti),


Badáš v tomto posun u Slovákov, že oveľa viac vyhľadávajú pri zariaďovaní interiérov pomoc architektov?

Ale áno. Služby architektov u nás však ešte stále nie sú až tak štandardne vyhľadávané, ako napríklad v iných európskych krajinách. Môžem ale povedať, že aj za ten krátky čas, čo v tomto odbore pôsobím, vidím pozitívnu zmenu.

Nechávajú si ľudia vypracovať návrh novostavieb alebo aj starších bytov, ktoré chcú zrekonštruovať?
Je to asi tak 50:50.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Balážik ♒ (@aaaleurwal),


Dávajú si vypracovať už návrh na celý byt, alebo aj iba jednu miestnosť? Aká je cena pri návrhu miestnosti o veľkosti približne 25 m2?

Väčšinou si dávajú vypracovať komplet celý interiér. Každopádne prichádzajú aj takí, ktorí majú záujem len o časť interiéru, najčastejšie to býva obývacia časť s kuchyňou. Vzhľadom na to, že každý priestor je jedinečný a rovnako ma každý klient individuálne požiadavky, ťažko sa pri tejto službe určuje fixný cenník.

Veci, ktoré najviac ovplyvňujú cenu návrhu sú: celková veľkosť priestoru, členitosť priestoru resp. dispozícia, funkčná náročnosť, preferovaný stav a iné individuálne požiadavky klienta. Preto vytvárame individuálne cenové ponuky pre každého klienta. Pokiaľ by sa ale chceli odraziť, kde cca sa pohybuje cena interiérovej štúdie, tak začínajú na 18 €/m2.


Obľúbené miesto Bratislavčanov zmení svoju tvár: Novú podobu Železnej studničky si zamiluje úplne každý


Povie skôr zákazník, že jeho budget na túto izbu je trebárs 5-tisíc eur a ty sa snažíš do tej ceny vmestiť, alebo mu dáte potom najprv cenu návrhu a zvlášť cenu rekonštrukcie?

Ceny sa dávajú zvlášť. Vzhľadom na to, že cenu realizácie ovplyvňuje veľmi veľa faktorov – množstvo a kvalita materiálu, práca, detaily, atypické nábytkové kusy a podobne, tak je pred návrhom určiť cenu realizácie prakticky nemožné.

Samozrejme ale vieme cca odhadnúť podľa veľkosti priestoru (a iných atribútov), za koľko je reálne daný priestor zariadiť. Rovnako tak vieme pri návrhu zohľadniť klientov budget. Presná cena realizácie sa dá povedať až na základe výkresov špecifikujúcich návrh, ktoré slúžia ako podklad pre cenovú ponuku pre dodávateľov a realizátorov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Balážik ♒ (@aaaleurwal),


Ako prebieha celý proces od oslovenia až po finálnu verziu? Dostane zákazník do rúk iba nejaký grafický návrh a potom si už ide sám zháňať dané produkty, alebo mu tieto produkty zabezpečíte i vy? Sú tieto produkty dostupné v bežných predajniach s nábytkom alebo ide o nejaké exkluzívne kúsky?

Štandardne si na úvodnom stretnutí prejdeme s klientom jeho predstavy a zámer. Následne sa vypracuje interiérová štúdia, ktorá pozostáva z pôdorysu a vizualizácií, ktoré zachytávajú návrh. Tato časť trvá individuálne 1-3 mesiace, počas ktorých s klientom návrh konzultujeme, až sa dopracujeme do finálneho návrhu.

Po ukončení interiérovej štúdie sa na základe návrhu vypracujú výkresy, ktoré návrh špecifikujú a slúžia ako podklad pre cenovú ponuku a realizáciu. Sú to napríklad výkresy elektriny, svietidiel, podláh, podklady pre stolárov, zoznam typových nábytkov atď. Na ich základe pošlú dodávatelia cenovú ponuku a po ich odsúhlasení sa môže začať s realizáciou.

Väčšinou si dávajú klienti vypracovať obe časti, ale nájdu sa aj takí, ktorým stačí interiérová štúdia a komunikáciu s dodávateľmi sa rozhodnú riešiť sami na základe vizualizácií. Zo svojich skúsenosti môžem povedať, že potom už záleží na šikovnosti realizátorov, aká bude nadväznosť realizácie na návrh. Poznám prípady kedy boli finálne realizácie naozaj totožné, ale rovnako aj prípady, kedy sa pôvodná myšlienka a atmosféra návrhu pri realizácii bohužiaľ vytratila. Pokiaľ ma klient záujem, vieme zabezpečiť aj realizáciu na kľuč.


Takto si ikonickú bratislavskú pamiatku ešte nevidel: Slavín rekonštruujú, tieto unikátne zábery ti vyrazia dych


Ako sa vieš trafiť do vkusu ľudí? Kde čerpáš inšpiráciu pre svoje návrhy?

Teraz je to už celkom jednoduché, pretože zväčša ma oslovia ľudia na základe portfólia, takže už kde sa niekto ozve viem, že sme štýlovo asi na podobnej vlne.

Ale áno, zo začiatku, keď portfólio nebolo ešte také veľké a veľa zákaziek bolo po známosti, resp. že daný klient len vedel, že niečo robím, ale nevidel moju prácu, tak sa stalo, že sme napokon zistili, že mame úplne iný vkus. Ale pokiaľ ľudia vedia normálne komunikovať, aj takéto situácie sa dajú vyriešiť.

Keďže je momentálne vďaka internetu všetko oveľa dostupnejšie ako kedysi, inspirácie naberám na rôznych weboch zameraných na architektúru či dizajn a rovnako tak na cestách po svete.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Architecture and Design (@matejbalazik.architekti),


Stalo sa ti už aj to, že zákazník celý tvoj návrh zmietol zo stola? Stal sa ti poprípade pri práci aj nejaký jedinečný, vtipný, dych vyrážajúci… zážitok?

Ako takto doslova asi nie. Samozrejme, tá miera úprav je vždy iná. Niekedy sa stane, že zmeny v pôvodnom návrhu sú zásadnejšie a mení sa to od použitých materiálov až cez farby a podobne, ale taký úplný extrém si asi nepamätám. Rovnako tak opačný a príjemnejší prípad je, keď je klient hneď 100 % stotožnený s prvým návrhom. Takýchto skúsenosti máme zatiaľ, našťastie, viac. V každom prípade väčšinou sa tá miera úprav a zmien pohybuje niekde medzi.

Kde pri zariaďovaní robia podľa teba ľudia najväčšie a najčastejšie chyby?

Asi keď si zariaďujú byt štýlom, že každú súčasť interiéru posudzujú ako samostatnú jednotku – páči sa mi toto, tamto, chcem tam aj toto… Mnohokrát to môžu byť naozaj pekné kúsky, lenže keď sú všetky posudzované mimo kontext celého priestoru, tak sa môže ľahko stať, že bude z ich bývania zbierka „pekných“ kúskov, ktoré spolu ale absolútne nesúvisia, neladia a vytvoria zo zamýšľaného harmonického priestoru dokonalý chaos.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Balážik ♒ (@aaaleurwal),


Aký štýl bývania najviac preferujú ľudia a aký sa naopak, najviac páči a nepáči tebe?

Najviac sa stretávam s predstavami zahrňujúcimi minimalizmus, čisté línie, vzdušne a svetlé priestory. Ľudia sa ešte stále celkom boja dominantných tmavých farieb v interiéroch, čo sa, naopak, páči mne. Nevidím dôvod, prečo by mali byť všetky priestory v interiéri presvetlené akoby to bola krajčírska dielňa. Keď však ľudia uvidia vizualizácie návrhu, sami uznajú, že ich obavy boli neopodstatnené, pretože aj tmavšie kombinácie môžu vytvoriť funkčný a príjemný priestor pre život alebo prácu.

Určite sleduješ trh s nehnuteľnosťami. Aký vývoj predpokladáš?
No dole tie ceny asi nepôjdu…

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Architecture and Design (@matejbalazik.architekti),

Aký byt by si odporučil mladému človeku v hlavnom meste, ktorý sa chce osamostatniť, berie si na krk hypotéku? Veľkosť, dispozícia, na čo by nemal zabudnúť?

Tak to je ťažko povedať. Záleží od situácie, ako dlho plánuje v tom byte žiť, či by to mal byť pre potenciálnu rodinu, či pracuje z domu alebo naopak, či v ňom bude tráviť minimum času. Tiež zaváži i to, akú dôležitú rolu preňho hrá lokalita v rámci mesta a mnoho ďalšieho. Pokiaľ sa už ale pripravujem na tak dôležitý krok, ako je kúpa bytu, ideálne je mať ujasnené, čo od toho bývania vlastne očakávam. Čo by malo spĺňať, aby bolo v súlade s mojím životným štýlom a plánmi do budúcnosti.

Platí u teba pravidlo, že „obuvníkové deti chodia bosé“? Ako vyzerá tvoje bývanie? Je to dokonalé dielo s nádherným dizajnom a štýlom, alebo je to presný opak?

To pravidlo dokonale platí. Keďže som od ukončenia školy býval v podnájme, žiadne dizajnérske skvosty sa zatiaľ nekonali. Ja som veľký bordelár a rovnako nevidím zmysel vo veľkých nevyužitých priestoroch. Čo viem zatiaľ s istotou povedať o predstave pre mňa dokonalého bývania je, že by to mal byt minimálny priestor využitý s maximálnou efektívnosťou. Keď už by malo byt niečo veľké, nech je to radšej pekná záhrada.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame