Takto si ikonickú bratislavskú pamiatku ešte nevidel: Slavín rekonštruujú, tieto unikátne zábery ti vyrazia dych

Slavín

Slavín prechádza rekonštrukciou (Zdroj: Facebook/Bratislava - hlavné mesto SR)

#Kto by nepoznal ikonu hlavného mesta, ktorá sa hrdo týči nad Bratislavou. Slavín je pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Bol postavený v rokoch 1957 – 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960.

VIDEO Ako vyzerala Bratislava pred vyše 50 rokmi? Pozri si nádherné archívne zábery, vyrazia ti dych!

Slavín
Slavín prechádza rekonštrukciou (Zdroj: Facebook/Bratislava – hlavné mesto SR)

Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády. Tí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.

Slavín
Slavín prechádza rekonštrukciou (Zdroj: Facebook/Bratislava – hlavné mesto SR)

Zaslúžená rekonštrukcia

Tento pamätník sa v súčasnosti rekonštruuje. „V týchto dňoch sa začala prvá etapa rekonštrukcie vojenského pamätníka na Slavíne. Mnohí ste si určite aj z diaľky všimli lešenie, ktoré vyrástlo na hlavnom pylóne až k vrchu, kde sa nachádza postava vojaka. Reštaurátorské práce na tejto soche, ktoré budú realizované priamo na pylóne vo výške približne 40 metrov, budú prebiehať počas celého leta,“ píše mesto na svojom Facebooku.

Slavín
Takýto výhľad sa ti nenaskytne len tak kedykoľvek (Zdroj: Facebook/Bratislava – hlavné mesto SR)

Práve vďaka tomu vznikli aj unikátne fotografie a pohľady, ktoré len tak neuvidíš. Okrem toho bude opravený a v nevyhnutných prípadoch vymenený žulový obklad. A keďže mesto chce, aby bol Slavín viditeľnou dominantou mesta, zameria sa aj na obnovu nasvietenia pamätníka.

Bratislava začína byť konečne metropolou: Čo jej chýba a čo sa najbližšie roky zmení?

Slavín
Slavín prechádza rekonštrukciou (Zdroj: Facebook/Bratislava – hlavné mesto SR)

Súčasťou rekonštrukcie, ktorá vo viacerých etapách potrvá až do roku 2022, bude aj obnova zelene okolo vojenského cintorína. „Okrem technickej a materiálnej obnovy sme pripravili aj zriadenie expozície 2. svetovej vojny na Slavíne,“ dodáva mesto.

Slavín
V týchto priestoroch by maka byť zriadená expozícia (Zdroj: Facebook/Bratislava – hlavné mesto SR)
Zdroj: Facebook/Bratislava - hlavné mesto SR, Wikipedia/Slavín
Odporúčame