Chalúpka deduška Večerníčka skutočne existuje! Nájdeš ju v časti Slovenska, ktorú sa naozaj oplatí objaviť

Chalúpka Deduška Večerníčka (foto: Ben Skála, Benfoto/Wikimedia Commons)

#Nedotknuteľná príroda, dychvyrážajúce výhľady a netypické dediny. Aj takýto je Horný Zemplín, najvýchodnejší región na Slovensku. Ďaleký východ, ako ho okolie nazýva sa môže pýšiť celým radom očarujúcich miest. Tie dýchajú históriou, doplňuje ich autentická umeleckosť a pokrýva pôvodná džungľa.

Horný Zemplín ponúka širokú škálu netradičných, krásnych miest, ktoré si obľúbiš. Zbaľ si batoh a vyber sa na cesty. Spoznávaj svoju krajinu a obdivuj jej šarm.

Záverečná alebo konečná?

Nová Sedlica je dedina rozprestierajúca sa v najvýchodnejšom bode našej krajiny. Aj napriek tomu, že ju považujeme za konečnú ďalekého východu, tak sa dá na veci pozrieť aj z inej perspektívy. Možno je najďalej od Bratislavy z celého Slovenska, na druhej strane je to obec, ktorú slnečné lúče prebúdzajú u nás ako prvú.

Mimochodom, podľa niektorých tam líšky dávajú pozdrav na dobrú noc. Ďalší zas hovoria, že na dobré ráno. Krásna líška skrášľuje aj obecný erb.

Pamätáš si na Deduška Večerníčka?

Pripomeňme si detstvo, kedy sme netrpezlivo každý večer očakávali v telke Deduška Večerníčka. Čakali sme, aby nám poprial dobrú noc a zažal hviezdy na oblohe. Práve tento domček je najväčšou atrakciou obce.
Chalúpka zostarla, ale slamená strecha stále ostala. Ide tiež o jedinú stavbu, ktorá sa s takouto strechou v dedine zachovala.

Chalúpka, ktorá je presnou verziou tej z rozprávky je považovaná za národnú kultúrnu pamiatku. Dlhé roky len chátrala, keďže ju trápili ťažkosti s nevysporiadaným dedičstvom. Napokon si ju pod svoje ochranné krídla vzala obec. Tá z nej v spolupráci z RTVS plánuje urobiť múzeum.

 

Jeden z najkrajších výhľadov

Pokoj, ticho a vôňa lesa. Čo viac si priať? Nielen národný park Poloniny, ale aj Chránená oblasť Vihorlat prináša mimoriadne vzácnosti matky prírody. Výhľad, ktorý ponúka Sninský kameň patrí k jedným z najkrajších.
Siaha do výšky 1 006 m n. m. a obyvatelia mesta Sniny sa ním môžu s hrdosťou pýšiť. Môžeš sa pokochať nad údolím riek Laborca, Cirochy alebo pohľad na údolie Morského oka, ktoré je veľkolepé.

 

Pozor, tu sa strieľa!

Sopečné pohorie by ste na Slovensku pravdepodobne nehľadali. No ono existuje! Ide o Vihorlatské vrchy s najvyšším bodom Vihorlat. Dostať sa tam je miestami nebezpečné. Dôvodom je jeho poloha vo vojenskom obvode a bývajú dni kedy sa tam strieľa. Dominantou vrchu je mohutný kríž, spolu s ním sa na tvojej tvári objaví blažený úsmev z pohľadu na Zemplínsku šíravu.

Kaštieľ, kde sa zastavil čas

Miesto, kde sa zastavil čas. Ochranné krídla mu podávajú bronzové levy. Renesančný kaštieľ je nádhernou historickou ozdobou mesta Humenné. Interiér rezidencie je do bodky historický. Jedna z izieb prislúcha aj samotnej Márie Terézie.

 

Slovenské bohatstvo opálov

V okolí Slanských vrchov neďaleko obcí Zlatá Baňa a Červenica svoje miesto našli aj známe Slovenské opálové bane. Pre ich výnimočné vlastnosti sú vysoko oceňované v rôznych kútoch sveta už od 16. storočia.
Po drahom opáli nesmierne bažila rodina Napoleona. K najslávnejšiemu druhu patrí Oheň trójsky a najväčší sa nazýva Harlekýn. V súčasnosti ho môžeme nájsť v prírodovednom múzeu vo Viedni.

 

Múzeum svetoznámeho Andyho Warhola

Mestu Medzilaborce dodáva šmrnc Múzeum moderného umenia Andyho Warhola, ktorého rodičia pochádzali z východného Slovenska. Chodbičky múzea, ktoré sa otvorilo v roku 1991 ťa prevedú jeho dielami a životom. Nájdeš tam i nevšedné vzácnosti, ako je jeho pôvodná košieľka, v ktorej bol pokrstený, či listina prostredníctvom ktorej sa vzdal majetku. V neposlednom rade ťa dostanú aj slnečné okuliare alebo slávny magnetofón. Návštevníkov prekvapí aj stretnutie s Mickom Jaggerom z Rolling Stones, prezidentom Teddym Roosveltom, ale aj herečkou Ingrid Bergmanovou.

 

Z neznámej dediny atrakcia

Drevený chrám, ktorý je zasvätený pozostatkom svätého Mikuláša je ku grékokatolíckym kostolom. Svetlo sveta uzrel už veľmi dávno, konkrétne v roku 1730 v obci Ruská Bystrá. V roku 2008 si zaslúžil aj umiestnenie v Svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO.

Najväčšia vodná nádrž práve u nás?

Áno, nádrž na pitnú vodu patrí k najväčšiemu zdroju v strednej Európe. Kvôli stavbe Starina prišlo množstvo ľudí o svoju dedinu – sedem obcí sa museli vysťahovať. Zriadili ju na hornom toku rieky Cirocha a jej malá časť sa vyskytuje aj v Národnom parku Poloniny.

Odporúčame