RECENZIA Najlepší Spider-Man, aký bol kedy v kinách: Animovaná verzia je plná humoru, akcie a prepracovaného príbehu

Zdroj: cine-max.sk

#Komiksová postava menom Spider-Man dostala od roku 2002 obrovský priestor na filmovom plátne. Najprv sme ho mohli vidieť v trilógii režiséra Sama Raimiho, kde ho stvárnil charizmatický Tobey Maguire. Po tretej časti sa štúdio Sony rozhodlo sériu rebootovať a do kín dorazil Amazing Spider-Man, tentokrát v podaní Andrewa Garfielda.

Tomu sa však nedarilo ani po finančnej a ani kvalitatívnej stránke, takže Sony pristúpilo k ráznemu rozhodnutiu a filmové práva na postavu „prepožičalo“ naspäť Marvelu. Spidey sa tak stal súčasťou MCU, kde sa už v roku 2017 dočkal samostatného filmu, pričom druhá časť dorazí do kín už budúci rok v júli.

Zdroj: cine-max.sk

Medzitým však prichádza animovaná verzia tohto obľúbeného hrdinu. Za ňou kreatívne stojí Phil Lord a Chris Miller, známe duo, ktoré sa postaralo o také pecky, akými boli LEGO Movie či 21 Jump Street. Očakávania teda boli obrovské, trailery poriadne premakané a nám nezostávalo nič iné, než čakať na premiéru. Poďme sa teda pozrieť, ako to dopadlo.

Peter Parker v úzadí

Na začiatku sledujeme príbeh Milesa Moralesa, černošského chlapca, ktorý rieši klasické problémy bežného tínedžera. Nenávidí novú školu, má komplikovaný vzťah s otcom a aby toho nebolo málo, tak si viac rozumie s Aaronom, svojím strýkom, ktorý sa v živote nevybral práve najpoctivejšou cestou.

Najdôležitejšie je však asi dodať, že Miles obýva ten istý New York, v ktorom už roky ostatných zachraňuje starý dobrý Spider-Man v podaní Petera Parkera. Keď však počas jednej noci Milesa pohryzie rádioaktívny pavúk, v meste sú zrazu pavúči muži dvaja. No nie na dlho.

Zdroj: cine-max.sk

Zloduch Kingpin totiž vytvorí stroj, ktorý otvára ostatné dimenzie a omylom tak prenesie do tej Milesovej aj zlomeného Petra B. Parkera, Gwen Stacy, Peni Parkerovú, Spider-Hama a Spider-Man Noir-a. Spoločne sa tak musia vydať na cestu, na konci ktorej sa každý vráti do svojej reality a Miles sa naučí používať svoje schopnosti. Stihnú to však ešte predtým, než Brooklyn pohltí čierna diera?

Prekvapenie roka

Nebudem ťa zbytočne naťahovať, animovaný Spider-Man je jedným z najväčších prekvapení tohto roka. Technické spracovanie je úplne fantastické a vzdáva poctu pôvodným komiksom z pera Stevea Ditka a Stana Leeho. Štylizácia sa skutočne nemôže rovnať ničomu inému, čo sme pred tým mali možnosť vidieť a strká do vrecka aj to najlepšie animované spracovanie komiksov od DC (ktoré sú aj tak niekoľkonásobne lepšie, než ich filmy).

Zdroj: cine-max.sk

Nájdeš tu neuveriteľné množstvo easter-eggov a najlepšie na nich je, že pôvodným Spider-Manom je tu v podstate ten, ktorého sme mohli vidieť v trilógii od Sama Raimiho (tvorcovia dokonca potvrdili, že uvažovali nad možnosťou, aby ho nahovoril Tobey Maguire). Príbeh šliape na pílu a takmer vôbec sa nezastaví, čo ale v niektorých častiach pôsobí ako negatívum. To sa však stráca pri prepracovanom príbehu, v ktorom má každý Spidey svoje miesto a opodstatnenie.

Chyby hľadáš len ťažko

Remeselne bezchybné dielo je doplnené o hlasy kvalitných hercov, ktoré môžeš našťastie počuť aj v našich kinách, keďže Cinemax zaradil do programu nielen verziu so slovenským dabingom, ale aj pôvodným znením. Celý projekt je vyšperkovaný do najmenšieho detailu, od obrovského a magického New Yorku, ktorý je zamorený zloduchmi, až po také veci, ako internetová aplikácia Spotify na počítači u bezpečnostného strážnika.

Zdroj: cine-max.sk

Spider-Man: Paralelné svety je dokonalou poctou pôvodným komiksom o tomto populárnom hrdinovi. Ani na chvíľu ťa nenechá spustiť oči z plátna a my ti zaručujeme, že si ho pravdepodobne užiješ omnoho viac, než malé deti, ktoré so svojimi rodičmi zavítali už aj na predpremiéru. Rozhodne ide o najlepšie spracovanie pavúčieho muža v tomto tisícročí. A aby toho nebolo málo, štúdio Sony už oficiálne potvrdilo, že sa pracuje na pokračovaní!

Hodnotenie: ##### (číselne by to tentokrát bolo za 9/10)

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAXU vo vašom meste!

PS: Cameo Stana Leeho ma tentokrát pichlo pri srdci omnoho bolestivejšie, než kedykoľvek predtým.

PS2: Stále ide o projekt pod záštitou Marvelu, takže ti už hádam netreba hovoriť, že z kina sa s nástupom záverečných titulkov neodchádza!

Zdroj: Cinemax
Odporúčame