Komiksová legenda a skutočný superhrdina: Stan Lee (†95) a jeho neuveriteľná životná cesta

Stan Lee (foto: Gage Skidmore/Flickr)

#Len pred pár hodinami zasiahla svet správa, na ktorú sa nikto nedokázal pripraviť. Vo veku úctyhodných 95 rokov nás opustila komiksová legenda, autor Stan Lee. Aj keď nebola zverejnená presná príčina smrti, možno špekulovať o tom, že za tým stáli jeho početné zdravotné problémy. My dnes však nebudeme smútiť. Poďme si pripomenúť túto významnú osobnosť a jeho životnú cestu, za ktorú by sa rozhodne nikto z nás nemusel hanbiť.

Narodil sa 28. decembra 1922 ako Stanley Martin Lieber (až o mnoho rokov neskôr si nechal zmeniť meno) na Manhattane v New Yorku do emigrantskej rodiny. Tá bola zasiahnutá veľkou hospodárskou krízou, a aj preto sa museli presťahovať do Washington Heights a neskôr do Bronxu. Stanley Lieber v detstve obdivoval filmy s Errol Flynn a v mladosti študoval na DeWitt Clinton High School v Bronxe. Už od útleho veku sa zaujímal o písanie a sníval o napísaní románu. Ako mladý však pracoval iba v rôznych príležitostných zamestnaniach, napríklad v centre výskumu tuberkulózy, kde písal nekrológy a lekárske správy.

Foto: Hermes Rivera on Unsplash

Začiatky v Timely Comics

V roku 1939 vďaka svojmu strýkovi Robbie Solomonovi získal pozíciu asistenta v Timely Comics, divízii vydavateľstva Timely, ktoré vlastnil Martin Goodman, manžel Stanleyho sesternice. V máji 1941 dostal príležitosť prvýkrát pracovať na komikse. V čísle Captain America Comics No. 3 vyplňoval textové bubliny. Práve vtedy začal používať pseudonym Stan Lee, ktorý čoskoro premenil na svoje oficiálne meno.

Ešte v ten rok pomáhal vytvoriť svoju prvú vlastnú postavu menom Destroyer. Potom sa podpísal aj pod Jacka Frosta a Fathera Timea. V roku 1941 kvôli nezhodám s Goodmanom známi tvorcovia Joe Simon a Jack Kirby odišli od Timely Comics a devätnásťročný Lee bol dosadený do funkcie redaktora.

V roku 1942 vstúpil do armády Spojených štátov a slúžil u Signal Corps, kde vytváral tréningové manuály, propagačné materiály a slogany. Jeho služba skončila roku 1945. O dva roky v decembri sa oženil s Joan Clayton Boocockovou. Rok po svadbe sa presťahovali na Long Island a v roku 1952 si kúpili dom v Hewlett Harbor, kde bývali až do začiatku 80. rokov. V roku 1950 sa im narodila dcéra Joan Celia, o tri roky neskôr Jan, ktorá však čoskoro po pôrode zomrela a Stanovi zanechala veľkú jazvu na srdci.

https://www.youtube.com/watch?v=7vgapiQek7I

Reálni superhrdinovia

Na konci 50. rokov redaktor DC Comics Julius Schwartz oživil poňatie superhrdinského komiksu, ktorý v tom čase zažil hlboký prepad záujmu. DC v tom čase vytvorila prvý moderný superhrdinský tím Justice League. V reakcii na tento počin Goodman najal Stana Leeho, aby mu vytvoril podobný supertím. V tom čase chcel Lee komiksový svet opustiť, no svojou ženou sa nechal presvedčiť, aby viac experimentoval s postavami, pretože už nemal čo stratiť. Lee sa teda rozhodol prerobiť charaktery viacerých postáv.

Dovtedy boli superhrdinovia tvorení predovšetkým pre deti a preto mali bezchybný charakter. Lee im pridal viac ľudskosti a nedokonalosti. Postavy tým získali zlé návyky, melanchóliu a celkovo naturalistického ducha. V 60. rokoch vytvoril rad dnes preslávených superhrdinov. Ako prvý stvoril tím  Fantastic Four, ktorý zaznamenal obrovský úspech a Lee vďaka nemu získal voľnú ruku pri tvorbe.

pixabay.com

Komiksové legendy

Potom vytvoril také ikonické postavy, akými sú Spider-Man, X-Men, Iron Man, Avengers, Hulk, Thor, Daredevil či Doctor Strange. Všetky potom preplietol v jedinečnom fiktívnom vesmíre Marvelu. Príbehy boli vydávané pre starších mladistvých i dospelých. Lee tiež prepracoval moderný vzťah medzi autorom a fanúšikom. V tejto dobe teda písal väčšinu Marvel titulov, fungoval aj ako redaktor a písal svoj stĺpik Stan’s Soapbox. Často sa podpisoval aj svojím mottom „Excelsior!“.

Keby som mal nejaké superschopnosti – čím nechcem tvrdiť, že ich nemám – proste, keby mám nejaké superschopnosti, myslíte si, že by som si povedal ‚Páni, to je skvelé! Vyrazím von a budem zachraňovať svet!‘? Ani náhodou. Čo by som si najskôr povedal, by bolo: ‚Ako by sa z toho dali vyraziť nejaké prachy?‚ A druhá myšlienka by bola: ‚Sakra. Dúfam, že z toho nebudem mať problémy,’“

V 70. rokoch pomáhal zmodernizovať zastaralý Comics Code Authority, ktorý cenzuroval komiksy. Vtedy bol ministerstvom zdravotníctva a školstva poverený, aby do komiksu začlenil výstrahu pre užívanie drog (publikovať o drogách bolo pôvodne CCA zakázané). Lee tak urobil v roku 1971 v The Amazing Spider-Man # 96-98. CCA zakázala komiks vydať, a to aj napriek jasnému protidrogovému kontextu. Lee však aj s podporou Goodmana komiks vydal a po skvelom predaji čísel bola CCA donútená k modernizácii svojich zásad. Lee v 70. rokoch tiež využil komiksy k sociálnej kritike spoločnosti.

Ikona Marvelu

Neskôr Lee zvoľňoval svoju prácu na komiksoch a stal sa vysoko postavenou osobou v Marvel Comics a taktiež aj ich mediálnou tvárou. V roku 1981 odcestoval do Kalifornie, kde mal za úlohu vytvoriť filmovú divíziu pre Marvel. Neskôr sa sem aj presťahoval a ako filmový producent založil svoju tradíciu v cameo rolách vo filmoch, ktoré produkoval.

V roku 1998 pracoval na vytvorení internetového produkčného a marketingového centra Stan Lee Media. Jeho spolupracovník Peter Paul však manipuloval s akciami a bol obžalovaný. Roku 2001 tak spoločnosť Stan Lee Media vyhlásila bankrot. V roku 2001 založil POW Entertainment pre tvorbu seriálov a TV filmov. Tu napríklad vytvoril animovaný seriál Stripperella pre stanicu Spike TV.

Počas prvých rokov 21. storočia po prvýkrát spolupracoval s DC Comics, kde vytvoril sériu Just Imagine …. V roku 2007 sa dočkal svojej vlastnej akčnej figúrky a to od výrobcu Marvel Legends. Po roku 2008 spoluvytvoril aj niekoľko manga projektov. V roku 2010 založil nadáciu Stan Lee Foundation, prostredníctvom ktorej pomáhal podporovať literatúru, vzdelávanie a umenie. V roku 2011 napísal muzikál The Yin and Yang Battle of Tao. Od roku 2012 bol tiež aktívny na internete, hlavne na svojom YouTube profile Stan Lee ‚s World of Heroes.

Po roku 2000 tiež obnovil svoju záľubu v epizódnych úlohách vo filmoch vytvorených podľa jeho komiksov so superhrdinami. Samého seba si zahral aj v jednej epizóde seriálu Teória veľkého tresku s názvom Kauza Excelsior. Sheldon od neho dostal súdny zákaz styku. V cameo úlohe sa objavil aj v seriáli Simpsonovci. Jedno je isté, Stan Lee sa zapísal do pop kultúry zlatými písmenami. My mu môžeme už len poďakovať a sľúbiť, že nikdy nezabudneme.

Zdroj: wikipedia.org
Odporúčame