RECENZIA Film Kto je ďalší? je slovenským unikátom: Jedinečný projekt však zabíja naivita a patetickosť

Film Kto je ďalší? Zdroj: ktojedalsi.sk

#Kyberšikana už žiaľ dnes nie je ničím výnimočným. Úspešne sa jej podarilo nahradiť „tradičnú“ šikanu a v mnohých smeroch ju posunúť na ešte vyšší (a horší) level. Ide o tému, s ktorou sa vie vysporiadať len málokto. Deti mlčia, rodičia sa trápia a učitelia na školách si problém pohadzujú ako horúci zemiak. Bojovať s ňou tak, aby sa samotný problém ešte viac neprehĺbil, je mimoriadne náročné. O to viac, keď v tom celom zohráva hlavnú úlohu internet.

Kto je ďalší? Zdroj: ktojedalsi.sk

Nový slovenský film Kto je ďalší? od režiséra a scenáristu Mira Drobného, ktorý je autorom projektov Rytmus – sídliskový sen a Ovce.sk, je inšpirovaný tromi skutočnými príbehmi zo Slovenska, Ruska a Kanady. Osudy hlavných hrdinov zmenil internet a priviedol ich až na hranicu života a smrti. Vznikol tak doku-film, ktorému sa vo svete darí zbierať množstvo ocenení. A čo naň hovoríme my?

Kyberšikana

Film začína prvým príbehom, ktorý sa venuje kyberšikane. Hlavnú úlohu v ňom stvárňuje známa slovenská raperka Aless, ktorá s týmto problémom bojuje. Šnúru koncertov končí predstavením vo svojom rodnom meste. Do hľadiska sa posadia učitelia a spolužiaci, ktorí ju pred pár rokmi dohnali až k pokusu o samovraždu. Po tejto tragédii začala písať texty a spievať. Rozhodla sa, že raz sa vráti a všetko im povie priamo do očí. Televízny štáb zapína kamery a zachytáva Alessin posledný boj so šikanou.

Kto je ďalší? Zdroj: ktojedalsi.sk

Prvý príbeh môžeme označiť za najslabší. Tým vôbec nechcem povedať, že je zlý, no je v ňom cítiť najväčší nádych patetickosti. Zaujímavé prevedenie a samotnú výpoveď ničí hlavne dejová línia s holohlavým „náckom“ v aute. Pre samotný príbeh je úplne zbytočná a príliš škatuľkuje samotných šikanátorov, aj keď stáť na ich strane nie je po žiadnej stránke správne. Nie som si istý, či toto je ten príbeh, ktorý dokáže strojcov a obetiam šikany nájsť tú správnu cestu, rozhodne sa však úplne nemíňa účinku.

Speváčka Aless o šikane a hudbe: Najhoršia bola psychiatria, kde sa po týždni cítiš 10-násobne horšie ako predtým

Zbieranie lajkov

Extrémny fenomén „rooftopping“ predstavia v druhom príbehu dvaja najznámejší rooftopperi na svete Oleg (Vitaliy Raskalov) a Vadim (Vadim Makhorov). S kamerami na hlavách a bez akéhokoľvek istenia, protizákonne zdolávajú jednu výškovú budovu za druhou po celom svete. Ich slávu zatieňuje iba krásna Angela (Angela Nikolau). Rozhodnú sa, že na výstup v areáli atómovej elektrárni priberú aj ju. Aby získali najkrajší záber s najväčším počtom lajkov riskujú svoje životy, ale i jej srdce.

Kto je ďalší? Zdroj: ktojedalsi.sk

Príbeh, ktorý v kine zaujal azda najviac ľudí. Môžu za to hlavne dychberúce zábery na hranici života a smrti desiatky metrov nad zemou. So samotnými hrdinami sa dá rýchlo a ľahko stotožniť, príbeh aj kamera sú na jednotku. Samotné vyvrcholenie príbehu emočne silné, rovnako ako odkaz, ktorý v sebe tento príbeh nesie. Pre mňa osobne najsilnejší príbeh tohto projektu.

Sexuálne zneužívanie

Film uzatvára tretí príbeh, ktorý sa sústredí na tému sexuálneho zneužívania. V hlavných úlohách sa v ňom predstavili americký herec Brian Caspe a mladá Američanka Anita Sonnberger, ktorá hrá dievča dotlačené do bezvýchodiskovej situácie s rozhodnutím prehovoriť.

Kto je ďalší? Zdroj: Tlačová správa

I keď nie tak úplne. Začne rozprávať svoj príbeh sexuálneho vydierania bez toho, aby vyslovila čo i len jedno slovo. Rozhodne ide o najzaujímavejšie spracovaný príbeh spomedzi tejto trojice. Silný odkaz a vážna téma, ktorá by však opäť dokázala byť silná aj bez záverečného „zvratu“, ktorý tak v konečnom dôsledku spája príliš veľa kontroverzných tém.

ROZHOVOR s režisérom filmu Kto je ďalší? Nič podobné ešte na Slovensku nebolo, to, čo v kine uvidíte, sa môže stať každému

Snímka Kto je ďalší? je projektom, ktorý by mali ľudia vidieť. S najväčšou pravdepodobnosťou však skončí ako dokument pre školy a nie pre široké masy. A možno je to tak správne, pretože to je presne cieľovka, ktorej je samotná snímka venovaná (aj keď v kinosále bolo na počudovanie omnoho viac ľudí, ktorí mali oslavu 40-tky už dávno za sebou). Rozhodne nejde o zlý film, no určite sa ešte dal obrúsiť poriadny kus pátosu, ktorý výslednú kvalitu ťahá smerom nadol.

Hodnotenie: #####

Dostal si chuť zájsť na niečo do kina? Pozri na program CINEMAX vo vašom meste!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame