Speváčka Aless o šikane a hudbe: Najhoršia bola psychiatria, kde sa po týždni cítiš 10-násobne horšie ako predtým

Aless

Aless. Zdroj: Facebook/Aless

#Šikana je hlavne v tínedžerskom veku pojmom, s ktorým sa stretol azda každý z nás, bez ohľadu na to, na akej strane stál. Raperka a speváčka Aless nebola výnimkou. Jej životný príbeh je jednou z troch častí nového slovenského filmu Kto je ďalší? od režiséra Mira Drobného. O tom, čím si musela prejsť, ako jej život ovplyvnila hudba a čo od nej môžeš čakať v blízkej i ďalekej budúcnosti, sa dočítaš v našom rozhovore.

Aless. Zdroj: Hashtag

Začneme odľahčenou otázkou – ako momentálne tráviš leto? Užívaš si oddych alebo naplno koncertuješ po Slovensku?

Ahoj, toto leto bolo asi jedno z tých pracovnejších, no snažím sa si vždy vyčleniť si aspoň kúsok času pre seba. 

V apríli tohto roku si vydala svoj tretí album s názvom Druhá šanca. Môžeš nám o tomto CD povedať viac? Čo bolo hlavným impulzom pre tematicky jasne definovaný projekt? Keby si mala zhrnúť jednou vetou posolstvo albumu, čo by si povedala?

Minulý rok sa mi stala nehoda na skútri, ktorá do veľkej miery ovplyvnila môj život, aj album. Až v tú noc som pochopila, že som robila všetko úplne naopak a nato je život príliš krátky. Každý si zaslúži druhú šancu. 

Nedávno (konkrétne 17. júla) uzrela svetlo sveta tvoja skladba Tisíc dôvodov, ktorá je súčasťou nového slovenského filmu Kto je ďalší? Naskytá sa nám preto otázka – bolo pre teba náročné napísať takto emočne silnú skladbu, alebo to naopak išlo úplne samo?

Zo začiatku sa zdalo, že to bude úplne náročné a zrazu, keď som si povedala, že tomu dám čas a nebudem to siliť, vznikla asi po polroku za niekoľko minút skladba. Tisíc dôvodov má pre mňa nejaké zvláštne čaro. Neviem čím to je, mám veľa výpovedných skladieb, ale z tejto mám najkrajšiu emóciu. 

Presunieme sa práve k vyššie spomínanému filmu Kto je ďalší?. Súčasťou je aj príbeh šikany, s ktorou si sa v minulosti stretla aj ty. O týchto veciach sa rozhodne nerozpráva jednoducho, no predsa len, mohla by si nám priblížiť nepríjemné obdobie, s ktorým sa určite na malú chvíľu stretol každý jeden z nás?

Na to obdobie mám tak zlé spomienky, že mi môj mozog v priebehu posledných pár rokov vyrovnávania sa s nimi úplne všetky vymazal. O to ťažšie sa mi pozerá na film, v ktorom sa znova ponorím do všetkých tých bolestivých miest. Najhoršia zo všetkého bola asi psychiatria, kde si s naozaj veľmi ťažko psychicky chorými ľudmi, a po týždni tam sa cítiš 10-násobne horšie ako predtým. Keď pozerám film, v hlave mám záblesky strún z postele, ktoré nás strašne tlačili, starú deku a neustály plač. To bolo všetko, čo sme tam v ten raz dostali. 

Kde nastal onen zlomový moment, kedy si si povedala, že takto to už ďalej jednoducho nejde a vzoprela si sa šikane? Čo ti najviac pomáhalo držať sa nad vodou?

Bola to tvorba hudby, písanie mojich vlastných textov. Dávalo mi to silu a vieru, že raz budem môcť niečo zmeniť. Nielen u seba, ale aj u iných. Jeden známy raper sa ma pred pár rokmi spýtal, ako chcem meniť životy a pomáhať iným ľuďom, keď ešte sama nie som celkom vyrovnaná. No ja som po tom túžila, naozaj veľmi. Až tak moc, že som sa s tým popri posúvaní môjho posolstva ďalej celkom vyrovnala.

Aless
Aless. Zdroj: Facebook/Aless

Ako sa na celú vec pozeráš s odstupom času? Urobila by súčasná Aless niečo inak? 

Určite áno. Všetko. No keby nebolo chýb, nevedeli by sme sa posúvať. Priala by som si, aby som mohla každému dieťaťu darovať všetky tie skúsenosti, ktoré som rokmi nazbierala, no nefunguje to tak. Keď som mala 13 bála som sa prehovoriť, dnes mám 21 a podelila som sa o svoj príbeh so státisícami ľudí. 

Snímku Kto je ďalší? si už videla. Asi sa zhodneme na tom, že podobný projekt na Slovensku ešte nevznikol a šíri posolstvo aj ďaleko za hranice našej krajiny. Ako tento film vnímaš? Ktorý zo zvyšných dvoch príbehov ťa chytil za srdce najviac?

Nečakala som ani z polovice tak krásne a pozitívne ohlasy. Verila som nášmu filmu, no nevedela som, čo od toho očakávať a ako ľudia prijmú niečo iné, nové. Odkedy som mala česť spoznať Angelu (hl. herečku z druhého príbehu) zamilovala som si jej časť. Ukázala mi, že aj napriek tomu, že ma šikanovali, som mala voči nej predsudky, ktoré neboli fér. To dievča v sebe ukrýva toľko tajomstiev a odpovedí prečo robí to, čo robí, že ľutujem každý jeden deň, ktorý som sa na jej príbeh nepokúsila aspoň pozrieť z inej strany. Zbožňujem ju. 

Aless
Aless. Zdroj: Facebook/Aless

Ako spomínaš, hudba v mnohom ovplyvnila tvoj život. Nebolo to len o jej počúvaní uprostred noci, keď si sa snažila vyrovnávať s ťažkým osudom, ale zároveň sa postupne stala aj prostriedkom na vyjadrovanie tvojich emócií a názorov. Vedela by si zhrnúť, čo pre teba znamená hudba?

Hudba je môj život. Keby nebola hudba, dnes už tu určite nie som. Raz som jednému človeku povedala, že je moja hudba, pretože to bol ten najjednoduchší spôsob vyjadriť, ako veľmi mi naňom záležalo. No už to znova nikdy neurobím, hudba je tak čistá, ľudia nie. Je pre mňa tak veľa že ju už nechcem s nikým takto spojiť, nezaslúži si to. 

Prejdime k trošku veselšej téme – čo plánuješ v najbližšej budúcnosti? Pracuješ momentálne na niečom, resp. môžeme sa v blízkej dobe tešiť na tvoje nové počiny?

Plánujem album s americkým raperom Raz Simonom. Onedlho za mnou pricestuje na Slovensko, aby sme mohli naplno pracovať na tomto ďalšom skvelom projekte! Plánujeme aj celkom veľa koncertov, na ktoré sa tiež extrémne teším. 

Je niečo, čo by si na záver odkázala každému dievčaťu a chlapcovi, ktorý si momentálne prechádza niečím podobným ako ty v minulosti?

Život je príliš krátky na to, aby sme mali strach. Nedovoľ nikomu, aby ovplyvnil tvoje emócie a pocity. Všetko je len v tvojich rukách, na nikom inom nezáleží. Buďte šťastní. 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame