Rebríček 30 najlepších filmov so ženskou hlavnou postavou: Kill Bill, Mulan aj Wonder Woman, ktorá bude tvoja obľúbenkyňa?

Rebríček 30 najlepších filmov so ženskou hlavnou postavou

Rebríček 30 najlepších filmov so ženskou hlavnou postavou (Zdroj: Fox Searchlight Pictures)

#Priznajme si to, Hollywoodu dnes vládnu muži. Vidíme ich takmer v každej hlavnej úlohe a takmer na každom režisérskom poste. Rozhodli sme sa preto vybrať pre teba 30 najlepších filmov, v ktorých stvárnila hlavnú postavu žena. Nájdeš medzi nimi novinky z posledných rokov, napínavé akčné filmy, nezabudnuteľné klasiky, ale aj pár animovaných snímok. Ktorý si dnes večer pozrieš ty?


Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!


Incendies (2010)

Incendies, v preklade Požiare, je skvelý francúzsky film Deniho Villeneuvea. Rozpráva príbeh dvoch súrodencov, ktorých matka požiada v závete o nájdenie svojho otca. Ten podľa všetkého zomrel už dávno v libanonskej občianskej vojne. Komorná dráma o odkrývaní rodinnej minulosti ti nedá najbližších pár dní spávať.

Kill Bill (2003 – 2004)

Tarantinov Kill Bill je jeden z najlepších revenge filmov, aký moderný Hollywood vyprodukoval. Na takmer štyroch hodinách sa rozohráva šachová partia medzi bývalou členkou špičkového zabijáckeho komanda Nevestou a jej bývalým šéfom Billom. Zamiluješ si zaujímavý štýl rozprávania, hlavnú protagonistku, ale aj skvelé akčné sekvencie.

Prvý kontakt (2016)

Arrival je niečo trochu iné. Jazykovedkyňa Louise je vyslaná k neznámemu objektu, ktorý pristál neďaleko jej rodného mesta. Zdá sa, že nás navštívili mimozemšťania a ona musí rozlúštiť jazyk, ktorým komunikujú. Popritom bojuje s vlastnými nočnými morami, ktoré jej už veľmi dlho nedajú spať. Prichádza deň zúčtovania a Louise musí učiniť závažné rozhodnutia.

Pýcha a predsudok (2005)

Slávny román Pýcha a predsudok sme mali možnosť vidieť hneď niekoľkokrát. Verziu Joea Wrighta s Keirou Knightley však máme radi najviac. Bennetovci majú päť dcér a matka by ich najradšej už všetky videla pred svadobným oltárom. Do mestečka sa prisťahuje mladý slobodný pán Bingley a milostný románik sa môže začať.


Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky. Ktorý si dnes večer pozrieš?


Izba (2015)

Jack má päť rokov a žije v malej izbe spoločne so svojou matkou Joy. Celé roky ani jeden z nich nevidel okolitý svet. V tejto malej izbietke ich väzní manžel Nick, ktorý si však neuvedomuje dopad svojho konania. Jedného dňa, keď Joy už skutočne dôjde trpezlivosť, sa pokúsi utiecť a bojovať za lepší život pre seba a svojho malého syna.

Mlčanie jahniat (1991)

Klasická oscarová dráma Mlčanie jahniat je povinná jazda pre každého fanúšika dobrých filmov. Mladá agentka FBI Clarice dostane pozvanie na spoluprácu do tímu vyšetrujúceho sériu vrážd. Má vypracovať portrét väzňa – masového vraha Hannibala Lectera. Takto sa začína skvelá komorná detektívna dráma o jednom z najdesivejších záporákov modernej kinematografie.

Gravitácia (2013)

Sandra Bullock je na svojej prvej misii na obežnej dráhe Zeme. Pre Georga Clooneyho ide o poslednú návštevu kozmu pred jeho odchodom do dôchodku. Niečo sa však škaredo pokazí a obaja musia bojovať o holý život. Jediné, čo ich môže dostať späť na Zem, je gravitácia. Dychberúca snímka Alfonsa Cuaróna získala 7 oscarov vrátane najlepších efektov, kamery, hudby či réžie.

Mary Poppins (1964)

Kto by nepoznal azda najznámejšiu filmovú pestúnku. Pán a pani Banksovci majú dve deti – Jane a Michaela. Nakoľko vyštvali z domu už niekoľko pestúnok, pán Banks sa rozhodne dať znova inzerát do novín. Napočudovanie, tentokrát doslova spadne z neba pani Poppinsová, ktorá učí deti správať sa pomocou fantázie a kúziel.


Rebríček 30 najlepších post-apokalyptických filmov: Predposledný natočili poriadne dávno, akoby predpovedal budúcnosť!


Stratené dievča (2014)

Nebol by to rebríček ženských postáv, keby sme nespomenuli skvelý triler Stratené dievča s Rosamund Pike. V deň piateho výročia svadby sa Nickova manželka vytratí z domu. Všetko nasvedčuje tomu, že nezmizla dobrovoľne. Okolie preto po nezvestnej Amy začne pátrať. Kto je však v tejto hre vlastne obeťou? Režíruje fenomenálny David Fincher.

Mulan (1998)

Ani Veľký čínsky múr nedokázal zadržať Hunov pred napadnutím mierumilovnej starovekej Číny. Cisár preto mobilizuje vojsko a vydáva jasný rozkaz: každá rodina musí poslať do boja aspoň jedného muža. Keď rozkaz dorazí aj do pokojnejdedinky, v ktorej žije Mulan, tá sa sama obetuje, aby zachránila zraneného otca a v zbroji sa poberie do boja proti nepriateľom.

Hry o život (2012 – 2015)

Futuristická Amerika je rozdelená do 12 obvodov a hlavného mesta, ktoré každoročne usporadúva turnaj The Hunger Games. V každom kraji vyžreujú jednu ženu a jedného muža, aby v týchto „last man standing“ hrách vybojovali česť a slávu pre svoj obvod. Katniss z 12. obvodu však nedopatrením rozdúcha iskru revolúcie, ktorá by mohla tento systém narušiť.


Rebríček 30 najlepších hororov posledných desaťročí: Po týchto snáď ani nezaspíš!


Wonder Woman (2017)

Princezná Diana vyrastá v chránenom ostrovnom raji medzi samými ženami. Jedného dňa však pokoj naruší pilot Steve. Povie Diane o vojne, ktorá zúri vo svete tam vonku. Princezná nechce len nečinne sedieť a spoločne so Stevnom sa vydá do sveta, aby čelila nástrahám a postavila sa pradávnemu bohu vojny Aresovi.

Diabol nosí Pradu (2005)

Andrea je absolventka práva a chcela by sa stať novinárkou. Ako svoj prvý job vezme prácu vo vydavateľstve Elias-Clarke, ktoré vydáva slávny módny časopis Runway. Jeho šéfredaktorkou je však obávaná Miranda Priestlyová. Dokáže čerstvá absolventka zapôsobiť na chladnú vedúcu? V hlavných úlohách Anne Hathaway a oscarová Meryl Streep.

Odviate vetrom (1939)

Odviate vetrom je dramatický milostný príbeh Scarlett O’Harovej a gentlemana Rhetta Butlera, ktorý sa odohráva počas občianskej vojny severu proti juhu. Takmer štvorhodinový film zachytáva radosti aj strasti dvojice, ktorá si za svoj život prešla všeličím. Avšak na vojnu, ktorá rozdelí krajinu, ich nemôže pripraviť nič.

Jackie Brown (1997)

Tarantino po druhé. Ten vie, ako zo svojich hlavných hrdiniek vytvoriť neobyčajné postavy. Jackie pracuje ako letuška, má však mizerný plat. Preto si privyrába pašovaním drog z jednej strany krajiny na druhú. Až kým ju polícia nepristihne pri čine. Aby sa vyhla trestu, musí tajne udať svojho dílera, ktorého stvárnil Samuel L. Jackson.


Rebríček 30 najlepších filmov s vojnovou tematikou: Priprav sa na krvavé scény a poriadne napätie


Divočina (2014)

Cheryl sa už dlhší čas cíti mizerne. Život jej skrížili drogy aj povrchné známosti na jednu noc. Naplní preto svoj batoh, obrní sa odhodlaním a odíde na vysokohorskú trasu PCT (Pacific Crast Trail) dlhú 1770 kilometrov. Počas svojej cesty má dostatok času popremýšľať nad svojím životom aj nad chybami, ktoré počas neho urobila.

Votrelec (1979)

Legendárny a nestarnúci horor Votrelec ťa dostane atmosférou, ale aj odhodlanou hlavnou protagonistkou. Vesmírna loď Nostromo zachytí núdzový signál z neďalekej planéty. Posádka tam však nájde niečo, čo nečakala. Ripleyová musí bojovať o holý život, aby sa z planéty spoločne s posádkou dostala. Filmová klasika získala Oscara za vizuálne efekty.

Tri billboardy kúsok za Ebbingom (2017)

Mildred Heynesovej zavraždili dcéru. Vyšetrovanie sa tiahne už takmer rok a polícia zatiaľ nikoho neobvinila. Zúfalá matka sa preto rozhodne prenajať si tri billboardy, aby na nich hanila mestskú políciu. No a čuduj sa svete, veci sa pomaly, ale isto začínajú dávať do pohybu. Snímka okrem ovácií publika bodovala na všemožných festivaloch.

Sicario (2015)

Kate je prvotriednou agentkou FBI, ktorá bojuje proti drogovým kartelom. Jedného dňa však jej tím čelí väčšej výzve, na akú bol pripravený. Po spackanom zásahu, z ktorého Kate len tak-tak vyviazne živá, má namierené do Mexika, aby spoločne s kolegom Mattom previezla cez mexicko-americkú hranicu trestanca Guillerma. Hra na mačku a myš sa začína.


Rebríček 30 najlepších LGBT filmov: Na zoznam sa prepracovali staršie kontroverzné snímky aj hit posledných rokov!


Čierna labuť (2010)

Nina vždy snívala o tom, že si na baletnej scéne zahrá labuť. Vidí sa sama vo svetle reflektorov a užíva si svoju slávu. Baletné štúdio, v ktorom tancuje, jedného dňa vyhodí tanečnicu Beth. Tá už svoje úlohy kvôli veku a závislosti od alkoholu nezvláda. Pre Ninu ide o skvelú príležitosť, aby si splnila svoj sen. Je však ochotná preto obetovať všetko?

Roma (2018)

Roma je veľmi tichá a komorná mexická dráma o mladej pracovníčke v domácnosti menom Cleo. Rodina, ktorá ju zamestnáva, si prechádza peklom. Otec odíde s inou ženou a necháva manželku s deťmi osamote. Vďaka tomu si však slúžka a jej pani nájdu viac času pre seba. Ak máš chuť na čierno-bielu oscarovú drámu, nájdeš ju aj na Netflixe.

Na vine sú hviezdy (2014)

Hazel je sedemnásťročná dievčina, ktorej pred tromi rokmi diagnostikovali rakovinu pľúc. Jedného dňa spozná Gusa, ktorý mal tiež v mladosti zdravotné problémy. Ona je milovníčkou kníh Petera Van Hounterna a on jej chce splniť neobyčajné želanie – zistiť, ako sa skončí príbeh nasledujúcej knižky, pretože Hazel sa jej vydania už nemuší dožiť.


Rebríček 30 najlepších filmových pokračovaní: Najznámejšie pecky, ktoré boli lepšie ako originál?


Tí druhí (2001)

Grace žije s deťmi vo veľkom rodinnom sídle a čaká na muža, ktorý sa má vrátiť z vojny. Služobníctvo musí dodržiavať zvláštne pravidlá – obe deti sú alergické na svetlo a preto musia byť závesy počas dňa neustále zatiahnuté. Niekto však predsa len začne robiť v dome neplechu. Sú za tím duchovia? Grace začína čeliť desivej pravde.

V hlave (2015)

Pixarovský animák V hlave je asi najdospelejší animovaný film, aký sme kedy videli. Mladá Riley sa sťahuje zo svojho rodného mesta do San Francisca a zanecháva za sebou svoje kamarátky aj záľuby. Nazri do hlavy mladého dievčaťa a preži spoločne s ňou najväčšiu skúšku jej života. V hlavnej úlohe radosť, hnev, smútok, strach a nechuť.

Ex Machina (2014)

Programátor Caleb zvíťazil vo firemnej súťaži a preto trávi týždeň v súkromnej horskej chate s vedcom Nathanom. Ten je v čele supermoderného experimentu, ktorého oporným bodom je Ava – robotická bytosť schopná myslieť, cítiť aj sympatizovať. Neuvedomujú si však, že proti nim spriada zákerné plány.


Rebríček 30 najlepších filmov, ktoré sú v skutočnosti remaky: Tieto snímky sa na druhýkrát podarili omnoho lepšie


Never Rarely Sometimes Always (2020)

Podceňovaná dráma o 17-ročnej Autumn ťa vezme do mysle mladého dievčaťa, ktoré si nerozumie s rodinou, po škole pracuje v supermarkete a za najlepšiu priateľku považuje svoju sesternicu. Och, a je neplánovane tehotná. Rozhodne sa pre potrat, čím sa začína jej cesta do neďalekého mesta aj za skutočným sebapoznaním.

Chicago (2002)

Tanečnica Roxie sa rozhodne, že kvôli svojej úlohe je schopná doslova vraždiť. Skončí teda za mrežami s kabaretnou hviezdou Velmou, ktorá vďaka právnikovi Billymu rozpúta okolo seba mediálne šialenstvo. Keď Roxie zistí, že Billy vytvoril z väzenkyne hviezdu, uvedomí si, že lepšie ako byť slávnou, je byť „neslávne“ slávnou. Muzikál získal 6 oscarov vrátane sošky za najlepší film.

Nočné zvieratá (2016)

Susan žije v manželstve, ktoré ju nenapĺňa. Jedného dňa jej doručia rukopis románu svojho exmanžela Edwarda s názvom Nočné zvieratá. Je venovaný Susan a už na prvých stránkach zisťuje, že ide o fiktívny príbeh založený na ich skutočnom manželstve. Čím hlbšie sa do príbehu začítava, tým viac zisťuje, aký bol skutočne vzťah medzi ňou a Edwardom.


Rebríček 30 najlepších filmov natočených podľa kníh: Krvilačné horory aj sladká romantika – budú hrané lepšie ako písané dielo?


Rogue One (2016)

Príbeh zo sveta Star Wars, Rogue One, zachytáva obdobie rebélie pred štvrtou epizódou. Mladá Jyn sa pripojí k odboju, ktorý má zastaviť výstavbu najdesivejšej zbrane, akú kedy vesmír videl. Architektom tohto kolosu je však jej otec. Jedinou nádejou na záchranu ďalšej galaxie je ukradnúť plány Hviezdy smrti z jeho rúk a splniť tak zdanlivo nesplniteľnú úlohu.

Faunov labyrint (2006)

Je rok 1944 a 12-ročná Ofélia uteká s matkou na sever Španielska k zbytkom republikánskeho povstania. Život v tábore ju nudí a tak pátra po nejakej zábavke. V neďalekom tajomnom labyrinte nájde starého fauna, ktorý jej rozpovie príbeh o stratenej princeznej. Aby splnila faunovu záhadnú úlohu, musí prestať fantazírovať a žiť podľa pravidiel dospelých.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD
Odporúčame