Rebríček 30 najlepších post-apokalyptických filmov: Predposledný natočili poriadne dávno, akoby predpovedal budúcnosť!

Rebríček 30 najlepších filmov odohrávajúcich sa v post-apokalyptickom svete

Prinášame ti rebríček 30 najlepších filmov odohrávajúcich sa v post-apokalyptickom svete (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Filmári sa už od počiatku kinematografie zamýšľali nad tým, ako bude vyzerať budúcnosť ľudstva. S postupným vývojom technológií sa ich predstavy postupne vizuálne zdokonaľovali a na divákov čakali odzbrojujúce príbehy, ktoré ich prikovali do sedadiel.


Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky, ktorý si dnes večer pustíš?


Na jednom sa určite zhodneme, tvorcovia nie sú v prípade našej budúcnosti príliš optimistickí. Aj preto sme sa rozhodli priniesť ti rebríček 30 najlepších filmov odohrávajúcich sa v post-apokalyptickom svete. Nájdeš medzi nimi aj svojho obľúbenca?

World War Z (2013)

Vojna so zombie už skončila. Aj keď ľudia zvíťazili, infraštruktúra celého sveta prešla neskutočným otrasom. Prežili len ľudia vo vládach, mocní a tiež pár odolných jedincov, ktorí sa riadili súborom pravidiel. Po stopách vzniku nákazy sa vydáva preživší reportér Gerry Lane, ktorý bol vyslaný zistiť pravdu. Kto nákazu spôsobil, čo sa zvrtlo, a to najdôležitejšie, koho obviniť?

The Book of Eli (2010)

Eli v podaní Denzela Washingtona je svojím vlastným nutkaním popoháňaný z jedného konca Ameriky na druhý. Nesie niečo, čo je pre neho dôležité. Nielen on, ale aj Carnegie má o to záujem. Preto ho pošle hľadať do post-apokaliptickej americkej krajiny. Podarí sa Eliovi dôjsť do cieľa a naplniť tak svoj osud?

Mad Max 2: The Road Warrior (1981)

Svet spustošila vojna. Nastal boj o zvyšky najcennejšieho zdroja energie – nafty. Max, ktorý stratil rodinu teraz bezcieľne putuje krajinou. Následne nachádza samostatnú kolóniu, ktorá vlastní ropný vrt. Jej členovia sa chcú spolu so zásobami ropy dostať k moru. Max im chce pomôcť, a preto sa po smrti ich vodcu musí dostať cez psychopatického Humungusa a jeho motorizovaný gang.

10 Cloverfield Lane (2016)

Po autonehode sa mladá žena ocitne v pivnici muža, ktorý tvrdí, že ju zachránil pred chemickým útokom, ktorý zanechal celý svet neobývateľným. Žena však nevie, či má tomuto mužovi veriť, a tak sa pokúša o útek, nech už je to akokoľvek nebezpečné. Aká je teda nakoniec pravda?

Day of the Dead (1985)

A opäť tu máme zombie, ktorí ovládli Zem. Na svete už zostáva len pár miest, kde sa dá ukryť. Hŕstka vedcov a vojakov zvolila podzemný bunker, kde sa pomocou experimentov na chytených zombie snažia prísť na to, ako chorobu zvrátiť. K niektorým sú však zneužití aj vojaci, čo spôsobí rozkol v komunite. Než však stihnú situáciu vyriešiť, vniknú do bunkra zombie, ktorí konečne našli medzierku v obrannom systéme.


Filmové legendy: Christopher Nolan je meno, ktoré sa spája s tými najväčšími filmovými peckami posledných rokov


Dredd (2012)

V temnej budúcnosti zostal ostrovčekom života len prehnitý americký megalopolis, kde strážia poriadok takzvaní Sudcovia. Dvaja z nich, neúplatný Dredd a pôvabná novicka Cassandra Anderson, sa v neľútostnom masakri stretnú so zlovestnou Ma-Ma. Pastelovo farebná akcia spoľahlivo dávkuje napätie a suché hlášky, ktoré si zamiluješ.

Waterworld (1995)

Ďaleká budúcnosť. Svet je zaliaty vodou, ľudia prežívajú na plávajúcich Atoloch a snívajú o suchej zemi, ktorú nikdy nevideli. Iba jeden hrdina, samotársky človek obojživelník, tvrdí, že ju videl a smeruje za ňou. Čoskoro sa k nemu pripája krásna žena s jej dcérkou. Trojicu však ohrozuje nemilosrdný pirát s bandou hrdlorezov.

Edge of the Tomorrow (2014)

Mimozemšťania obliehajú Zem a ľudia sa snažia spoločnými silami brániť. Medzi vojakmi bojuje aj podplukovník William Cage, ktorý zomrie hneď pri svojej prvej akcii. Pomocou nevysvetliteľného javu sa ale opäť prebúdza do dňa pred bitkou a zisťuje, že je chytený v časovej slučke. Nezostáva mu nič iné, ako poučiť sa zo svojich chýb a zmeniť tak osud.

Planet of the Apes (1968)

Keď sa Charlton Heston a dvaja ďalší astronauti preberú z hlbokej hibernácie, zistia, že ich kozmická loď je zničená. Pristáli na planéte, na ktorej žijú inteligentné opice. Heston je odchytený a uväznený. Zvyšok posádky s niekoľkými opicami sa mu však snaží pomôcť z väzenia utiecť. Aké strašné zistenie ich čaká na konci?

Avengers: Endgame (2019)

Štvrté pokračovanie série Avengers je strhujúcim vyvrcholením 22 vzájomne prepojených filmov štúdia Marvel. V príbehu o priateľstve a tímovej práci bez ohľadu na rozdiely hrdinovia nakoniec pochopia, aká krehká je naša realita a aj to, že je pre jej zachovanie potrebné podstúpiť množstvo obetí.


Filmové legendy: Denis Villeneuve nikdy nešliapol vedľa, jeho vizionárske filmy ťa totálne odrovnajú


A Boy and His Dog (1975)

Rok 2028. Spojené štáty americké sa po štvrtej svetovej vojne zmenili na rádioaktívnu pustatinu. Mladý Vic a jeho partner, inteligentný pes Blood, sa snažia prežiť vo vyprahnutej krajine medzi zvyškami osídlení, skupinami ozbrojených nájazdníkov a mutantov. Vic pre oboch zháňa jedlo, Blood pre sexuálne frustrovaného Vica pomocou čuchu ženy, ktorých je v post-apo svete nedostatok.

Bird Box (2018)

Malorie nachádza lásku, nádej a nový začiatok. O toto všetko však ríde. Aby našla možno posledné miesto, ktoré môže ponúknuť úkryt, musí sa so svojimi dvoma deťmi vydať na útek po zradnej rieke. Keď tajomná sila ničí svet, zachrániť ťa môže len jediná vec. Musíš sa ubrániť pohľadu na ňu. Inak ťa ovládne a ty si vezmeš život. Túto riskantnú cestu teda spoločne podstúpujú so zaviazanými očami.

Escape from New York (1981)

New York budúcnosti je obrovským väzením, miestom, kde si zločinci vytvorili svet s vlastnými zákonmi. Práve sem sa zrúti lietadlo s prezidentom USA, ktorý sa stane ich rukojemníkom. Na jeho záchranu sa vydáva skúsený veterán Snake Plisken. Jeho misia nebude vôbec jednoduchá a každému tu pôjde o život.

The Matrix (1999)

Programátor Thomas žije v tajnosti svoj druhý život, ako obávaný hacker Neo. Séria podivných udalostí ho privedie k stretnutiu so skupinou ľudí vedenou Morfeom. Vďaka nim je Neo vytiahnutý z falošnej reality do skutočného zničeného sveta, kde sa nepíše rok 1999, ale 2199 a ľudstvo vedie vojnu s inteligentnými strojmi, ktoré samo vytvorilo.

Shaun of the Dead (2004)

Shaun je obchodník, ktorému nikto neprejavuje rešpekt. So svojím najlepším priateľom Edom najradšej vysedáva celé dni v krčme. Jedného dňa uvidí na svojej záhrade ženu, ktorá vyzerá ako opitá. Keď do nej strčí, žena sa napichne na kôl, no stále žije. Shaun sa dozvedá, že nebezpečný vírus cez noc zmenil väčšinu obyvateľov na živé mŕtvoly. Požiada preto Eda, aby mu bol po ruke pri záchrane expriateľky i matky.


Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!


Equilibrium (2002)

21. storočie, svet po tretej svetovej vojne. V snahe skoncovať s konfliktmi a nastoliť mier sa ľudstvo rozhodlo zakázať všetko, čo vyvoláva emócie – literatúru, hudbu i umenie. Keď ale jeden z najvyšších ochrancov poriadku vynechá pravidelnú dávku drogy potláčajúcu emócie, začne si uvedomovať, že nič nie je tak, ako sa zdá.

Oblivion (2013)

Život na povrchu Zeme už nie je bezpečný, a preto ľudia žijú nad oblakmi. Stále však niektorí lietajú dolu, aby získali cenné veci. Patrí medzi nich i Jack, ktorý pri jednom z takýchto výletov nachádza rozbitú vesmírnu loď a v nej spiacu ženu. Jack zisťuje, že kráska je obyvateľkou Zeme, ale veľmi dávno bola vyslaná na expedíciu na Mars. Rozhovor s ňou necháva veľa otvorených otázok, ktoré bude nutné vyriešiť.

28 dní potom (2002)

Keď skupina aktivistov za zvieracie práva vnikne do inštitútu pre výskum primátov, objavia šimpanzov priviazaných reťazami k laviciam. Ignorujú varovanie zdeseného výskumníka, ktorý sa o ne stará, a bez varovania ich začnú odväzovať. V tom okamihu ich začnú rozzúrené zvieratá krvavo napádať a sa stane nešťastie. O 28 dní sa svet začne meniť na nepoznanie.

WALL-E (2008)

WALL-E je robot, ktorý bol súčasťou gigantického programu na vyčistenie Zeme, aby bola opäť obývateľná. Tento projekt ale zlyhal a WALL-E zostal sám. Po dlhé stáročia mechanicky vykonáva zadanú úlohu, všetko sa ale zmení, keď sa objaví EVA, robot vyslaný z družice, ktorý priletel zistiť stav upratovacích prác. WALLE-E spozná, čo je to láska.

Zombieland (2009)

V tejto hororovej komédii prevzali nad našim svetom nadvládu zombie. Existuje tu však skupina preživších vedená Tallahasseem, ktorá sa snaží nájsť úkryt pred nemŕtvymi. Keď sa k nim pridá zakríknutý strachopud Columbus – odborník na prežitie, bude musieť dokázať, že je v ňom aj niečo viac. Skvelá komédia z post-apokalyptického sveta.


Filmové legendy: Oscarový velikán Alfonso Cuarón stojí za najlepším Harrym Potterom aj oscarovou Gravitáciou


A Quiet Place (2018)

Môže niekedy nastať situácia, kedy sa to, čo nazývame postihnutím, stane vlastnosťou nevyhnutnou pre prežitie? Potom, čo na Zem prišli Oni, je nevyhnutné zachovať ticho. Aj ten najmenší hluk môže upútať ich pozornosť, čo znamená smrť. Najstaršia dcéra manželov Abbotových sa narodila hluchá a znalosť posunkového jazyka rodinu chráni. Otázkou zostáva, na ako dlho.

I Am Legend (2007)

Robert Nevill je jeden z posledných žijúcich ľudí na Zemi. Väčšinu obyvateľov planéty premenil zmutovaný vírus na krvilačné beštie. V noci bojuje so svojimi chorými spoluobčanmi a cez deň sa, verný svojmu vedeckému povolaniu, snaží zo svojej krvi vyvinúť protilátku, ktorá by mohla zachrániť zvyšky ľudstva. Všetko však zmenia nečakaní hostia.

Terminator 2: Judgment Day (1991)

V budúcnosti prebieha vojna ľudí so strojmi, ktoré prevzali vládu nad svetom. Jedinou nádejou pre ľudstvo je charizmatický vodca Hnutia odporu John Connor. Pretože sa ho stroje obávajú, vysielajú do minulosti nový prototyp kyborga, ktorý ho má zničiť ako chlapca. Vzápätí za ním Hnutie odporu vyšle starý model Terminátora, preprogramovaného tak, aby mladého Johna chránil.

The Road (2009)

Pred približne desiatimi rokmi bol svet zničený. Nikto nevie, čo sa vlastne stalo. Milióny ľudí zomreli, či už priamo v dôsledku katastrofy, alebo vyhladovaním či zúfalstvom z pomalej smrti ľudí. Muž a Chlapec sú na ceste za nádejou, ktorú očakávajú na juhu krajiny. Všetok svoj skromný, no vzácny majetok si vezú v nákupnom košíku, vybavenom spätným zrkadlom, aby videli, či ich niekto nesleduje.

Snowpiecer (2013)

Príbeh o post-apokalyptickej budúcnosti, kde zvyšky ľudstva prežívajú na palube vlaku ženúceho sa nekonečne v slučke po Zemi zdecimovanej dobou ľadovou. Vychádza z francúzskeho komiksu, ktorý režisér Bong pretavil v osobitú metaforu ľudskej spoločnosti a jednotlivca lapeného v súkolí, kde sa vzájomne trú morálne ideály a pragmatizmus zachovať status quo.


Filmové legendy: Ridley Scott natočil Gladiátora i Votrelca a redefinoval ako historický, tak aj sci-fi žáner


War for the Planet of the Apes (2017)

Ceasar a jeho opice nemajú na výber a vrhajú sa do boja s ľudskou armádou. Tú vedie bezohľadný plukovník, ktorý by ich chcel všetky zničiť. Potom, čo opice utŕžia obrovské straty, Cesar bojuje so svojimi temnými inštinktmi a začína svoju vlastnú mýtickú výpravu za pomstou svojho druhu.

Children of Men (2006)

Príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti, keď ľudská rasa stratila schopnosť reprodukcie a spoločnosť sa ocitá v chaose. Jedna žena však zisťuje, že je tehotná a po 27 rokoch sa má narodiť prvé dieťa. V záblesku nádeje vzápätí nielen ona pátra po identite otca. Problém je, že o ňu majú záujem všetci, a to aj tí zlí.

Stalker (1979)

Filozoficko-poetická meditácia o základných životných hodnotách vznikla na podklade sci-fi poviedky bratov Strugackých. Hlavným hrdinom príbehu z postapokalyptického sveta je Stalker – sprievodca tajomnou Zónou. Zóna je územie neznámeho pôvodu, v ktorom sa plnia sny, ale aj strácajú životy. Cesta Zónou sa postupne premieňa na Odyseu do ich duší.

12 Monkeys (1995)

Píše sa rok 2025 a James Cole žije v ponurom a zasneženom svete. Začalo to už na konci dvadsiateho storočia, kedy v priebehu dvoch rokov zomrelo na následky vírusu päť miliárd ľudí. Zvyšok sa teraz krčí pod zemou. Ľudstvo sa s tým ale nemieni zmieriť, preto strojom času vysiela do minulosti dobrovoľníkov z radov väzňov. Ich úlohou nie je spasiť svet – majú iba pozorovať, zbierať vzorky a odhaliť zdroj nákazy.

Mad Max: Fury Road (2015)

Šialený Max, prenasledovaný svojou pohnutou minulosťou je presvedčený, že jediný spôsob, ako prežiť, je vydať sa na osamelú púť. Narazí však na skupinu utekajúcu pustatinou vo vyzbrojenom obrnenom vozidle, na čele ktorej stojí Furiosa. Citadelu, odkiaľ utekajú, tyranizuje Immortan Joe, ktorému ktosi odcudzil niečo nenahraditeľné.

Zdroj: hashtag.sk, csfd.cz, imdb.com,
Odporúčame