Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!

Rami Malek vo filme Bohemian Rhapsody

Vybrali ste pre teba tie najlepšie filmy natočené podľa skutočných udalostí (Zdroj: 20th Century Fox)

#Najlepšie príbehy píše sám život. Toto je fakt, ktorý si filmoví tvorcovia uvedomujú už od počiatku kinematografie. V jej priebehu sme sa dočkali fantastických snímok, pričom pri niektorých sa nám ani nechcelo veriť, že by naozaj mohli byť pravdivé. My sme si pre teba pripravili rebríček tridsiatich skvelých filmov.

Ako už správe tušíš, ide o najlepšie diela podľa skutočných udalostí. Nájdeš v ňom legendárne klasiky aj relatívne novinky. V prvom rade však ide o mimoriadne silné projekty, ktoré ťa rozosmejú i rozplačú. My ti odporúčame, aby si dal šancu každému jednému. Stoja totiž za to. Nájdeš medzi nimi aj svoj obľúbený?

Bohemian Rhapsody (2018)

Biografická snímka o hudobnej skupine Queen svojho času totálne ovládla kiná. Príbeh sa síce viac zameriaval na frontmana skupiny, Freddieho Mercuryho, no myslím, že to absolútne nikomu nevadilo. Skvelú choreografiu, fantastické herecké výkony a elektrizujúcu hudba legendárnej skupiny v unikátnom spojení si ľudia jednoducho zamilovali.

Nedotknuteľní (2011)

Ochrnutý bohatý aristokrat Philippe si za svojho nového opatrovateľa vyberie Drissa – černošského mladíka zo sídliska, ktorého prepustili z väzenia. Fantastická francúzska komédia ťa poriadne rozosmeje a vo finále zároveň rozplače. Film bol taký úspešný, že sa Američania dokonca rozhodli nakrútiť svoj vlastný (neúspešný) remake.


Filmové legendy: Oscarový velikán Alfonso Cuarón stojí za najlepším Harrym Potterom aj oscarovou Gravitáciou


Terminál (2004)

Prvý z viacerých výtvorov od Stevena Spielberga v tomto zozname. Dej sa zameriava na Viktora Navorského, ktorý prichádza do New Yorku a netuší, že kým bol na palube lietadla, v jeho krajine sa stal vojenský prevrat. S pasom, ktorý nemôže použiť, nesmie vstúpiť na územie USA, a tak musí na letisku čakať, kým sa v jeho krajine skončí občianska vojna. Ako dlho to potrvá?

Americký gangster (2007)

Príbeh režiséra Ridleyho Scotta sa zameriava na vzostup a pád jedného z najmocnejších mužov newyorského podsvetia a jedného obyčajného policajta, ktorému sa ho podarilo dostať na kolená. Tento strhujúci krimi thriller s Denzelom Washingtonom a Russellom Croweom v hlavných úlohách si ťa podmaní od samého začiatku až do konca.

Marley a ja (2008)

Príbeh, ktorý pozná azda každý. Málokto však vie, že vychádza zo skutočných udalostí, čo ešte viac umocňuje tvoj plač na jeho konci. Snímka rozpráva príbeh rodiny, ktorá sa rozhodne zaobstarať si psa. Práve ten potom v mnohých smeroch definuje ich životy. Mimochodom, existuje aj pokračovanie z roku 2011, no ak si nechceš pokaziť celý deň, odporúčam ti vyhnúť sa mu.

The Trial of the Chicago 7 (2020)

To, čo bolo v roku 1968 zamýšľané ako pokojný protest sa zmenilo vo vlnu násilia a stretov s políciou. Organizátori protestov, vrátane Abbieho Hoffmana, Jerryho Rubina, Toma Haydena a Bobbyho Sealey, boli obvinení z podnecovania nepokojov a súdny proces, ktorý nasledoval, je jedným z najznámejších vôbec, čo zaručuje jeden z najlepších filmov roka.


Filmové legendy: Christopher Nolan je meno, ktoré sa spája s tými najväčšími filmovými peckami posledných rokov


Hacksaw Ridge (2016)

Dvadsaťtriročný Američan Desmond Doss sa krátko potom, čo Japonsko zaútočilo na Pearl Harbor, prihlásil sa do armády. Z hĺbky svojho presvedčenia však odmietal zabíjať, preto v prvých líniách bojoval neozbrojený. Unikátny príbeh o ľudskom presvedčení a vytrvalosti je zaobalený do brutálnej vojnovej akcie, ktorá ti v mnohých momentoch doslova vezme dych.


Filmové legendy: Denis Villeneuve nikdy nešliapol vedľa, jeho vizionárske filmy ťa totálne odrovnajú


Hačikó: Príbeh psa (2009)

Azda sa nenájde nikto, kto by nepoznal príbeh oddaného psa menom Hačikó. Americký remake japonského filmu s Richardom Gereom v hlavnej úlohe si zamilovali milióny ľudí po celom svete. Je o to emotívnejší, že vychádza zo skutočných udalostí. Je zároveň dôkazom, že aj ten najobyčajnejší rituál sa môže stať najväčším a najčistejším vyznaním lásky.

The Two Popes (2019)

Za múrmi Vatikánu musí konzervatívny pápež Benedikt XVI. a liberálny budúci pápež František nájsť spoločnú reč, aby vytýčili novú cestu katolíckej cirkvi. Film umožňuje divákovi nahliadnuť do zákulisia života hlavy cirkvi a do podivuhodného vzťahu oboch pápežov. Vynikajúci projekt ukazuje, že aj Netflix dokáže produkovať tie najlepšie filmy podľa skutočných udalostí.

Raging Bull (1980)

Režisér Martin Scorsese na pokraji vlastného psychického krachu sfilmoval biografiu Jakea LaMottu, šampióna v strednej váhe. Robert De Niro stvárňuje boxera, ktorý celu svoju kariéru bojuje so súpermi v ringu, neuvedomujúc si, že jeho najväčším súperom je on sám. Oscarová lahôdka, pri ktorej by aj Rocky závidel.


Filmové legendy: Ridley Scott natočil Gladiátora i Votrelca a redefinoval ako historický, tak aj sci-fi žáner


Kráľova reč (2010)

Príbeh anglického kráľa Juraja VI., ktorý sa po abdikácii svojho brata stáva plnohodnotným nástupcom a držiteľom anglického trónu. Kvôli svojej zajakavosti ho však okolie považuje za neschopného. Panovník sa preto rozhodne využiť pomoc hlasového odborníka Lionela. Skvelé dielo režiséra Toma Hoopera z čias, kedy ešte netočil filmy, ako sú jeho posledné Cats.

Spotlight (2015)

Spotlight rozpráva ohromujúci skutočný príbeh tímu investigatívnych žurnalistov z Boston Globe, ktorí v roku 2002 šokovali celý svet, keď odhalili, že katolícka cirkev systematicky kryje široko rozšírenú pedofíliu, ktorej sa dopúšťalo viac ako 70 miestnych kňazov. Mimoriadne silný oscarový film, ktorý si ťa získa skvelým príbehom a vynikajúcimi hereckými výkonmi.

Schindlerov zoznam (1993)

Bez akýchkoľvek pochybností je Schindlerov zoznam jedným z najvýnimočnejších výtvorov kinematografie a tým najlepším dielom, aké kedy Steven Spielberg nakrútil. Táto snímka by sa dala opisovať mnohými superlatívmi, no faktom zostáva, že toto siedmimi Oscarmi ovešané dielo musí vidieť každý milovník filmu.

Goodfellas (1990)

Príbeh vzostupu a pádu Henryho Hilla, ktorý už od detstva sníval o tom, že sa stane mafiánom. Legendárny mafiánsky epos Martina Scorseseho si ťa získa skvelým spracovaním i úžasnými výkonmi hercov. Aj napriek svojej dĺžke (146 minút) ťa film nebude nudiť ani jedinú chvíľu, a preto rozhodne patrí medzi najlepšie stvárnenia skutočných udalostí.


Filmové legendy: Majster napätia David Fincher natočil samé pecky, patrí medzi najobľúbenejších režisérov všetkých čias


Apollo 13 (1995)

Houston, máme problém. Legendárne veta, ktorá navždy zmenila dejiny NASA. Film Apollo 13 ukazuje najúspešnejšiu neúspešnú akciu amerického vesmírneho programu, ktorú nakrútil režisér Ron Howard. Zúfalý boj astronautov o holý život ťa drží celý čas v napätí a nepustí ťa až do poslednej chvíle. Vyzdvihnúť určite treba aj skvelý soundtrack od Jamesa Hornera.

Rivali (2013)

Príbeh Nikiho Laudu, jazdca Formuly 1, ktorý havaruje na legendárnom Nürburgringu. Aj napriek popáleninám sa nehodlá vzdať a vracia sa naspäť, aby sa dotiahol opäť na víťazstvo. Proti nemu však stojí populárny a príťažlivý britský playboy James Hunt. Brutálne nakrútený projekt skvele dotvára hudba od Hansa Zimmera, ktorého výsledok ťa dostane do nemého tranzu.

The Post (2017)

Aféra v Pentagone je drámou z prostredia najvyšších politických kruhov USA. Rozpráva príbeh vydavateľky The Washington Post a jej vedúceho redaktora Bena Bradleeho, ktorí sa pustia do boja s vládnou mašinériou. V nerovnom súboji obaja riskujú nielen svoje kariéry, ale aj osobnú slobodu. To všetko preto, aby pomohli vyniesť na svetlo dlho utajovanú pravdu o tzv. Pentagon Papers.

Darkest Hour (2017)

Gary Oldman ako Winston Churchill v príbehu o mužovi, ktorý sa nevzdal, aj keď okolnosti stáli proti nemu. V roku 1940 sa blížila nemecká invázia do Anglicka a britský premiér sa mal dohovoriť na podmienkach prímeria. Namiesto toho svojou slávnou rečou vyburcoval národ k boju. Filmu dominuje oscarový výkon hereckého chameleóna Garyho Oldmana.

American Sniper (2014)

Ostreľovač jednotiek SEAL amerického námorníctva Chris Kyle je vyslaný do Iraku s jedinou úlohou – chrániť svojich bratov v zbrani. Jeho neomylná presnosť zachráni na bojisku veľké množstvo životov a keď sa rozšíria zvesti o jeho odvážnych kúskoch, vyslúži si prezývku Legenda. Po návrate domov však Chris zisťuje, že na vojnu nedokáže zabudnúť.


V kinách po celom svete zarobili závratné miliardy dolárov: Toto sú najúspešnejší režiséri súčasnosti


A Beautiful Mind (2001)

Film je inšpirovaný príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť – lásku.

Hotel Rwanda (2004)

Píše sa rok 1993, v Rwande vypukla kmeňová vojna medzi Hutu a Tutsiami. Celý svet na čele s OSN fatálne zlyhal a teraz sa len prizerá jednému z najmasovejších a najkrutejších vyvražďovaní. Paul Rusesabagina je manažérom hotela, ktorý doteraz slúžil smotánke a bohatým cudzincom. Bez váhania však otvára brány luxusného rezortu bezbranným utečencom.

Sully (2016)

15. januára 2009 sa svet stal svedkom pozoruhodného núdzového pristátia amerického dopravného lietadla, kedy kapitán „Sully“ Sullenberger zázračne dosadol počas letu US Airways 1549 na rieku Hudson. Jeden muž tak zachránil život všetkým 155 cestujúcim a členom posádky. Jeho čin z neho spravil hrdinu, ktorý inšpiroval celý svet. Úrady to však začínajú vidieť inak.

12 rokov otrokom (2013)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch, a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva. Svoje utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento oscarový projekt. 12 Years A Slave právom patrí medzi najlepšie filmy podľa skutočných udalostí

Chyť ma ak to dokážeš (2002)

Kým Frank W. Abagnale dosiahol 21 rokov, pátrala po ňom polícia mnohých štátov a pre agenta FBI Carla Hanratthyo bol nočnou morou. Nielenže si v 16-tich vyrobil doklady, ale prenikol i medzi pilotov jednej z najväčších leteckých spoločností. Sfalšovaný diplom mu otvoril cestu ku kariére advokáta a nejaký čas pôsobil aj ako detský lekár. Keďže bol veľmi šikovným falšovateľom šekov, žil v luxusných hoteloch a precestoval veľký kus sveta.


Filmový večer plný smiechu? Pri týchto komédiách sa budeš chytať za brucho!


Všetci prezidentovi muži (1976)

Rekapitulácia aféry Watergate, ktorá vyvrcholila rezignáciou vtedajšieho prezidenta Richarda Nixona. Vo zverejnení škandálu okolo tajných fondov a diskreditácie politických oponentov sa angažovali reportéri Robert Woodward a Carl Bernstein, ktorí pôsobili v novinách Washington Post. Hraný dokument/dráma rozpráva o novinárskej odvahe, trpezlivosti a dôslednosti.

Erin Brokovich (2000)

Film kultového režiséra Stevena Soderbergha predstavuje Erin Brockovich, matku troch detí. Tá je dvakrát rozvedená a momentálne bez práce. Erin si nemôže veľmi vyberať, a tak vezme miesto sekretárky v advokátskej kancelárii. Pri rešeršovaní banálneho prípadu ale naráža na stopu, ktorá vedie k veľkej korporácii zodpovednej za znečisťovanie podzemných vôd.

Klub poslednej nádeje (2013)

Elektrikárovi Ronovi Woodroofovi bolo povedané, aby „išiel domov a zomrel,“ pretože bol u neho diagnostikovaný AIDS. Muž sa odhodlane vrhne do vôd čierneho trhu s neschválenými liekmi, ktoré by mohli teoreticky predĺžiť život jeho i tisícov ďalších nakazených. Mimoriadne silný oscarový príbeh. Aj preto sa právom radí medzi najlepšie filmy podľa skutočných udalostí

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Mildred Haynesovej zavraždili dcéru. Vyšetrovanie sa už mesiace bezvýsledne vlečie, preto sa rozhodne konať. Pri vjazde do mesta vylepí na tri billboardy veľmi kontroverzné odkazy adresované šéfovi miestnej polície. Týmto činom začína veľká bitka medzi Mildred a zástupcami zákona.

Vlk z Wall Street (2013)

Jordan Belfort, burzový maklér z Wall Street, dokázal niekedy zarobiť 12 miliónov dolárov za 3 minúty. Obrovské množstvá kokaínu a rôzne excesy patrili k povinnej výbave jeho večierkov, ale, ako to už chodí, po veľkom žúre prichádza veľká opica. V jeho prípade má podobu FBI, ktorá ho chce dostať za mreže a aj podobu mnohých ďalších, ktorí sa mu chcú pomstiť.

Sociálna sieť (2010)

Všetko sa to začalo, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej sociálnej sieti s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii, O zhruba šesť rokov – a približne 500 miliónov priateľov neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí a Mark nie je žiadnou výnimkou.

Zdroj: hashtag.sk, csfd.cz, imdb.com,
Odporúčame