Rebríček 30 najlepších hororov posledných desaťročí: Po týchto snáď ani nezaspíš!

Medzi najlepšie horory sa radí aj príbeh legendárnej Samary

Medzi najlepšie horory sa radí aj príbeh legendárnej Samary (Zdroj: DreamWorks Pictures)

#Niekto sa ich bojí, iní si napätú atmosféru užívajú. V dnešnom rebríčku sa pozrieme na najlepšie horory, ktoré sme za posledné desaťročia mali možnosť vidieť na striebornom plátne. Či už si milovníkom tohto kontroverzného žánru alebo nie, každý si tu nájde niekoľko srdcu blízkych kúskov. Rebríček okrem čistokrvných krvákov a strašidelných snímok obsahuje aj komické či až parodické filmy. Ktorý si pustíš dnes večer ty?

Halloween (1978)

Začneme známym hororom Halloween, konkrétne jeho originálnou prvou epizódou z roku 1978. Mike Myers ako malý chlapec chladnokrvne zavraždil svoju sestru, za čo bol poslaný do ústavu na liečenie. Jednej noci však utečie a vracia sa do rodného mesta, aby vraždil znova. Možno náhodne, možno nie, je to práve v predvečer Sviatku všetkých svätých.

V zajatí démonov (2013)

Filmová séria The Conjuring obsahuje už niekoľko filmov, my z nich vyberieme hneď ten prvý, teda V zajatí démonov od talentovaného režiséra Jamesa Wana. Ed a Larraine Warrenovci sú pozvaní na odľahlú farmu, aby pomohli rodine terorizovanej temnými silami. Snímka je založená na skutočných udalostiach a ak z univerza nemáš dosť ani po prvom diely, vrelo odporúčame aj dvojku.

The Blair Witch Project (1999)

Pred rokom sa v marylandskom lese stratili traja študenti pracujúci na dokumentárnom filme. Teraz sa našiel materiál, ktorý nakrútili. Blair Witch Project mapuje cestu mladých dokumentaristov. Tí našli v lese niečo, čo nájsť rozhodne nechceli. Film sa stal jedným z najziskovejších snímok v pomere výroba/tržba v histórii – stál len 25 tisíc dolár a zarobil viac ako 240 miliónov.

Votrelec (1979)

Legendárna príšera Alien sa na veľkom plátne predstavila v hororovom debute Ridleyho Scotta v roku 1979. Odvtedy sa dočkala niekoľko pokračovaní či dokonca aj rebootov. Skupinka astronautov je zobudená zo spánku núdzovým signálom z planéty, okolo ktorej prechádza. To, čo skupina na planéte nájde, zmení nielen ich životy, ale vnímanie samotnej ľudskej existencie.

Saw (2004)

Predstav si, že sa prebudíš v neznámej miestnosti. Nič si nepamätáš a nič nevidíš. Odrazu sa rozsvieti svetlo a ty ležíš na špinavej podlahe starej umývačky, vedľa teba leží mŕtve telo v kaluži krvi a si pripútaný k trúbke na stene. Na druhej strane miestnosti je ďalší živí človek a na to, aby ste vyviazli živí, musíte spolupracovať. Z miestnosti však odíde len jeden z vás.

Tiché miesto (2018)

Asi žiadny horor nebol takým veľkým prekvapením ako práve Tiché miesto. Nenápadný príbeh rodinky, ktorá sa pokúša so svojimi deťmi prežiť vo svete ovládanom slepými monštrami, si získal srdcia mnohých. Nevidia, pretože miesto očí majú lepšie vyvinutý sluch. Matka však čaká dieťa a zrejme neexistuje horšie miesto na pôrod ako práve svet s týmito monštrami.

Kruh (2002)

Podceňovaná snímka režiséra Gora Verbinskeho taktiež naštartovala vlastné univerzum filmov. Všetci poznáme príbeh o kazete, po ktorej pozretí ti zavolá tajomný hlas a povie: „Za sedem dní zomrieš.“ Rachel sa však rozhodne odhaliť tajomstvo smrtiacej kazety a cesta ju zavedie na veľmi zvláštne miesta. Niekam, kde by sa človek rozhodne nikdy nechcel ocitnúť.


Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!


Exorcista (1973)

Jednou z najslávnejších hororových klasík je Exorcista zo 70. rokov. Známa scéna z vyháňaním diabla z tela mladého dievčaťa je práve z tohto filmu. Okrem niekoľkých slušných jumpscareov tu nájdeš aj zaujímavý príbeh a čím viac si film pozrieš, tým viac mu porozumieš. Odrádzať môže jedine viac ako dvojhodinová dĺžka, aj tak ti ho však odporúčam plnými dúškami.

Čo robíme v temnotách (2014)

Komik a skvelý scenárista Taika Waititi nakrútil v roku 2014 hororovú komédiu What We Do in the Shadows. Partia upírov sa snaží začleniť do každodenného života – chodia na pivo, do práce a snažia si nájsť partnerku. Film vyzdvihuje najmä situačný humor, ktorý tu funguje podobne dobre ako v obľúbenej satirickej komédii Borat.

Psycho (1960)

Jedným zo základných pilierov hororového žánru je jednoznačne Psycho od Alfreda Hitchcocka. Dúfam, že ťa neodradí rok výroby – snímka akoby ani nezostarla. Marion sa po rušnom dni ocitá v hoteli Normana Batesa, ubytuje sa a ukladá sa na spánok. Niečo však nie je v poriadku – ani s hotelom, ani so samotným správcom Normanom.

Get Out (2017)

Môže vyhrať horor Oscara za najlepší originálny scenár? Nuž… Get Out to dokázal. Chris sa vydáva na prvú návštevu rodičov svojej priateľky Rose. Avšak to, že je pozvaný, ešte neznamená, že je aj vítaný. Rosina matka ponúka Chrisovi psychologické sedenie spojené s hypnózou a tu Chris zisťuje, že milá rodinka skrýva nejedno tajomstvo.

Midsommar (2019)

Nedávny film mladého Ariho Astera zožal síce obrovský úspech u kritikov, diváci z neho mali zmiešané pocity. Dievčina Dani sa po tragédii v rodine rozhodne navštíviť s priateľmi severnú Škandináviu, kde sa každých 90 rokov, na letný slnovrat, koná špeciálny slávnostný festival. Midsommar ukazuje, že niekedy sa aj za bieleho dňa vedia odohrať tie najtemnejšie veci.

Vreskot (1996)

Tento kúsok poznáme asi všetci. Pokojným kalifornským mestečkom otrasie vražda študentky. To ešte obyvatelia netušia, že Casey bola len prvá obeť šialenca, ktorý sa v zabíjaní rozhodol pokračovať. Snáď miliónkrát parodovaná maska Vreskotu je dnes zaradená medzi klasiky a my ti ju odporúčame pozrieť najmä s partiou priateľov.

Sinister (2012)

Ellison je autorom detektívok, v poslednom čase sa mu však nedarí. S rodinou sa presťahuje do pokojného mesta, pretože v okolí sa niekde stala vražda, o ktorej chce Ellison napísať nový román. Zdá sa, že by to mohla byť cesta za starou slávou, nakoniec ale vyjde navajo, že to pre rodinu bude pravdepodobne cesta do predčasného hrobu.


Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky, ktorý si dnes večer pustíš?


Znamenia (2002)

Farmára Grahama jedného večera zobudí krik a zisťuje, že na jeho kukuričnom poli je obrovský kruh. Zvieratá v okolí sa začínajú správať čudne a sú agresívnejšie. Čím je toto všetko zapríčinené? Na otázku ti odpovie duo režisér M. Night Shyamalan a herec Mel Gibson, ktorí spoločne nakrútili jeden z najnapínavejších hororov nového storočia.

Zombieland (2009)

A znova tu máme obľúbenú hororovú komédia – tentokrát zo sveta preplnenom zombie. Zbabelec Columbus dodržiava vlastné pravidlá a vďaka nim dokáže apokalypsu prežiť. Jedného dňa natrafí na drsňáka Tallahasseeho. Jemu sú pravidlá ukradnuté, jedinou životnou motiváciou sú posledné dostupné čokoládové tyčinky. Táto dvojica vám zaručene vyčarí úsmev na tvári.

Tí druhí (2001)

Snímka The Others je trošku z iného súdka. Je koniec druhej svetovej vojny a Grace s dvomi deťmi čaká na manželov návrat. Obe deti trpia alergiou na slnko a preto sa Grace rozhodne na pomoc privolať rodinku opatrovníkov. Niečo sa však v dome deje. Okrem jej a služobníctva behá po dome sila, ktorá strháva závesy a vpúšťa do sídla denné svetlo.

Jaws (1975)

Spielberg sa do hollywoodskeho hľadáčika dostal práve hororovým filmom Čeľuste. Radosť turistov z otvorenia rekreačnej pláže bolo predčasná. Biely žralok si našiel svoju prvú obeť a strach miestnych narastá. Za honbou na príšeru vyplávajú na otvorené more traja muži, ktorí sa ho pokúsia zneškodniť pred tým, ako sa rozhodne zabíjať znova.

To (2017)

Málokedy sa podarí sfilmovať Kingovu adaptáciu tak, aby boli spokojní kritici, diváci, ale aj sám autor. Hrubočizná kniha It patrí medzi tie úspešnejšie. Šesť deciek spojí počas letných prázdnin sily, aby sa postavili dávnemu zlu, ktoré unáša a požiera deti. To vie nadobudnúť rôzne formy strachu a iba spoločnými silami ho vedia poraziť. Otázkou je, na ako dlho…

REC (2007)

Mladá televízna reportérka a jej kameraman nakrúcajú nočnú zmenu v miestnej požiarnej stanici. Po stlačení tlačila REC sa však reportáž mení na horor. O chvíľu hasiči vyrážajú do domu staršej ženy. Z neho sa ozýva čudný krik. Ako pre hasičov, aj pre televízny štáb začína veľmi dlhá noc a produktom bude unikátna dramatická televízna reportáž.

A Nightmare on Elm Street (1984)

A je tu ďalšia ovenčená hororová klasika. Nancy prežila smrť svojich priateľov. Ich vrahom je Freddy Krueger – ten sa k vraždám prizná v jej snoch. Nancy zistí, že Freddy zabíjal už dávnejšie, dokonca pred 20 rokmi. Ako sa však dá chytiť a usvedčiť vrah, ktorý sa zjavuje len v snoch ľudí, prežívajúcich stratu svojich blízkych?


Rebríček 30 najlepších post-apokalyptických filmov: Predposledný natočili poriadne dávno, akoby predpovedal budúcnosť!


The Cabin in the Woods (2012)

Partia priateľov trávi voľný čas v opustenej chate uprostred hôr. To znie ako klišé nápad na horor, nie? Oni ale ešte netušia, že celé miesto je pokryté kamerovým systémom. Niekto ich nepretržite sleduje. Za týmto bojom o holý život stojí tvorca známeho snímku Cloverfield a mnohí ho prirovnávajú k novodobému Ash vs. Evil Dead.

Krotitelia duchov (1984)

Halloweenska komediálna klasika na čele s Billom Murraym mapuje príbeh troch nezamestnaných parapsychológov. Vytvárajú spoločný tím a zakladajú firmu Ghostbusters, ktorá sa hrdí bojom s paranormálnymi javmi. Zo začiatku sú všetkým na smiech, to však trvá len do chvíle, keď sa v New Yorku začnú objavovať malí zelení duchovia.

The Invisible Man (2020)

Predstav si, že zlo, ktoré ti je v pätách, nemôžeš vidieť. Mladú Ceciliu začal po rozchode prenasledovať jej nebohý manžel. Všetko by bolo ľahko riešiteľné, nebyť jednej veci – útočník je neviditeľný a Cecilia v podstate bojuje proti vzduchu. Film sa okrem dobrého príbehu a výbornej hlavnej postavy zameral aj na aktuálnu tému ohľadom domáceho násilia.

Hereditary (2018)

Keď zomrie Ellen, najstarší člen rodiny Grahamovcov, začína rodina jej dcéry rozpletať záhadnú sieť prepojenú na svojich predkov. S pribúdajúcimi odhaleniami pochopia, že ich čaká nevyhnutný osud, ktorý prenasleduje ich rod od nepamäti. Kritikmi obľúbený, no divákmi nie príliš pochopený novodobý horor Prekliate dedičstvo ponúka výbornú atmosféru a zaujímavý pohľad na rodinné nešťastie.

matka! (2017)

Mladomanželský pár žije v domčeku v pokojnej prírode. Jedného pekného dňa ich navštívi muž, ktorý o sebe tvrdí, že je manželov priateľ. Po jeho príchode sa však začnú diať čudné veci. A hostí naďalej pribúda. Matka! je ťažkým filmom nielen na pozretie, ale aj na strávenie. Ide o realistický pohľad na ľudskú rasu predostretý vďaka biblickému príbehu o našom pôvode.

The Shining (1980)

Jedna z najlepšie hodnotených kníh Stephena Kinga a zároveň jednej z najobľúbenejších filmov Stanleyho Kubricka je práve The Shining. Príbeh o rodine, ktorá sa nasťahuje do odľahlého hotela, aby ho celú zimu strážila a vykurovala, zrejme poznáš. Ak chceš prípadne tento príbeh rozšíriť, skús si pozrieť aj jeho nedávne pokračovanie Doktor spánok od Mika Flanagana.

Žena v čiernom (2012)

Už rok po záverečnom diely Harryho Pottera vedel herec Daniel Radcliffe vykročiť z tieňa postavy legendárneho čarodejníka. Právnik Arthur opúšťa svoju rodinu a mieri za prácou na vidiek. Má vyriešiť záhadu nedávno zosnulého majiteľa obrovskej rezidencie. Keď sa do záhady naplno ponorí a staré tajomstvá začnú vychádzať na povrch, pomstychtivá žena v čiernom začne ohrozovať aj Arthurovu rodinu.

The Descent (2005)

Rok po krutej a tragickej nehode sa šesť kamarátok vydáva na každoročnú dobrodružnú výpravu – tentokrát do odľahlej časti pohoria, v ktorom nájdu jaskyňu. Vnútri nej nastane pre partiu ďalšia pohroma. Pád do tmy je jediným úspešným filmom Neila Marshalla, stojaceho za výbornými seriálmi Game of Thrones, Čierne vlajky či Lost in Space.

Shaun of the Dead (2004)

Život mladého Shauna sa už dlhší čas nikam neposúva. Celé dni trávi v pube, neustále sa háda s matkou a svoju lásku poslal k vode. V hroboch sa však začínajú prebúdzať mŕtvi a Shaunov život tak konečne začína mať zmysel. Komédia Súmrak mŕtvych je prvou časťou voľnej trilógie Edgara Wrighta – pokračovania nesú názov Jednotka príliš rýchleho nasadenia a Koniec sveta.

Odporúčame