Rebríček 30 najlepších LGBT+ filmov: Ukážu ti, že akúkoľvek lásku by sme mali rešpektovať, nie súdiť!

Rebríček 30 najlepších LGBT filmov

Pripravili sme si pre teba rebríček 30 najlepších LGBT filmov (Zdroj: Sony Pictures/Film4 Productions)

#Láska si nevyberá. Kvitne v každom veku, a rozhodne nepozná pohlavie. Stále sa však nájdu ľudia, ktorí si myslia niečo iné. Aj možno práve pre nich sme si pripravili rebríček 30 najlepších LGBT+ filmov. Tie ukazujú mimoriadne silné príbehy, ktoré nielen že stoja za pozretie, ale mnohým môžu pomôcť otvoriť oči.


Rebríček 30 najlepších filmov podľa skutočných udalostí: Dobre si ho odlož, určite sa ti ešte zíde!


Niektoré z nižšie spomenutých filmov možno majú na prvý pohľad zlé hodnotenia na internete. To je v drvivej väčšine spôsobené tým, že homofóbovia ich kritizujú aj bez toho, aby ich videli. Rozhodne im daj šancu. Ukážu ti, že akúkoľvek lásku by sme mali rešpektovať, nie súdiť!

Bohemian Rhapsody (2018)

Film o Freddie Mercurym, frontmanovi kapely Queen, opisujúci vznik a prvé úspechy speváka a jeho kapely. Rámcovaný je založením kapely v roku 1971 a koncertom Live Aid v roku 1985. Okrem toho však sleduje aj jeho súkromie a homosexuálne vzťahy, ktoré v mnohom ovplyvnili jeho kariéru.

Hedwig and the Angry Inch (2001)

Hedwiga sa pôvodne narodila ako Hansel, chlapec z Berlína. Tu sa zamilovala do vojaka a plná viery v spoločný život podstúpila operáciu zmeny pohlavia. Zákrok sa však nepodaril a ona zostala stáť na pomedzí medzi mužstvom a ženstvom. Opustená odchádza do zábavného parku, aby sa tu ukryla pred svetom. Nájde tu však svoj osud stane sa rockovou hviezdou.

Pride (2014)

Píše sa rok 1984. V období vlády Železnej lady v krajine vrcholí štrajk baníkov. Počas Pride v Londýne sa skupina aktivistov rozhodne pomôcť ich rodinám a usporiadajú pre nich zbierku. A tým začína mimoriadny príbeh dvoch odlišných komunít, ktorý nakoniec vyústi v prekvapujúce partnerstvo.

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994)

Dvaja transvestiti a jeden transsexuál sa v ojazdenom autobuse pomenovanom Priscilla vydávajú cez púšť zo Sydney do austrálskeho vnútrozemia, aby v mestečku Alice Springs účinkovali so svojou travesty šou. Cestou sa trojica stretáva s najrôznejšími ľuďmi, z ktorých len niektorí sú ochotní prijať ich odlišnosť.

Moonlight (2016)

Srdcervúci príbeh mladého muža, ktorý sa snaží vo svojom živote nájsť samého seba, rozprávaný v troch hlavných kapitolách definujúcich jeho život v drsnom susedstve Miami. Chiron na svojej ceste zažíva eufóriu, bolesť a čaro v podobe lásky, zatiaľ čo zápasí so svojou vlastnou sexualitou.


Filmové legendy: Režisér Guy Ritchie je kráľ akčných krimi komédií: Natočil skvelých Gentlemanov aj Sherlocka Holmesa


Tomboy (2011)

Desaťročná Laura by najradšej bola chlapcom. Nedávno sa s rodičmi a sestrou Jeanne prisťahovala do novej štvrte a pred kamarátkou Lisou a ostatnými deťmi sa vydáva za chlapca. Leto sa stáva dejiskom rozmanitých hier a z Laury sa stáva Michael, chlapec ako každý iný, avšak dostatočne odlišný, aby sa o neho začala Lisa zaujímať a zamilovala sa do neho.

The Boys in the Band (1970)

Osem priateľov usporadúva večierok. Sú to bežní ľudia, ktorí žijú úplne obyčajným životom a od svojho okolia sa nijako nelíšia – okrem svojej sexuálnej orientácie. Pred sebou sa nemusia na nič hrať, a tak sa ich večierok začne odvíjať v tej najlepšej pohode. Nakoniec však dôjde aj na také odhaľovanie charakterov, s akým nikto z prítomných nerátal.

Boy Erased (2018)

Teenager Jared pod nátlakom svojich milujúcich, hlboko veriacich rodičov začína program konverznej terapie, ktorá má zmeniť jeho sexuálnu orientáciu a v mnohých amerických štátoch už bola zakázaná ako forma psychického týrania. Hviezdne obsadený film vychádza zo skutočného príbehu a empaticky sleduje Jaredov vnútorný boj aj cestu, ktorou prechádzajú jeho rodičia.

All About My Mother (1999)

Estéban tragicky zomrel. Mal čerstvých sedemnásť a posledné riadky v jeho denníku patrili otcovi, s ktorým sa nikdy nestretol, pretože matku opustil skôr, než sa o existencii svojho syna stačil dozvedieť. Estébanova matka sa preto rozhodne vydať po stopách svojho mladosti, transvestitu Lolu nájsť a dodatočne ho oboznámiť s jeho otcovstvom.

The Miseducation of Cameron Post (2018)

Cameron Postová síce chodí s chlapcom, zamilovaná je ale do svojej spolužiačky. Keď ju s ňou prichytia pri intímnej chvíľke na zadnom sedadle auta, opatrovníci sa rozhodnú razantne zasiahnuť – poslať ju na prevýchovu do špeciálnej inštitúcie, v ktorej mladých ľudí pomocou kresťanskej viery „liečia“ z homosexuality.


Filmové legendy: Majster napätia David Fincher natočil samé pecky, patrí medzi najobľúbenejších režisérov všetkých čias


My Days of Mercy (2017)

Lucy cestuje po krajine so svojou sestrou a malým bratom, aby protestovali proti trestom smrti. Súrodenci majú osobný motív, svojho otca, ktorý čaká na smrť z dôvodu možného zabitia svojej ženy. Medzičasom sa Lucy a neznáma Mercy počas týchto demonštrácií navzájom spoznávajú. Obe sa do seba zamilujú, avšak láska sa podrobuje skúške, pretože naopak Mercy trest smrti zastáva.

Rocketman (2019)

Než sa stal Eltonom Johnom, volal sa Reginald a bol to malý okuliarnatý chlapec, ktorý si príliš nerozumel s rodičmi, zato s klavírom mu to išlo náramne. Od stretnutia s dvorným textárom viedla strmá cesta na absolútny vrchol, možno až príliš rýchla na to, aby sa dala zvládnuť bez alkoholu a drog. V príbehu však nechýba ani objavovanie svojej sexuálnej orientácie.

120 BPM (2017)

Začiatok deväťdesiatych rokov. AIDS si už desať rokov vyberá kruté obete na životoch, napriek tomu aktivisti z hnutia ACT UP bojujú s nezáujmom verejnosti, otupenosti vlád a machináciami farmaceutických firiem. Nováčik Nathan sa zoznamuje so Seanom, radikálom, ktorého politický boj je zároveň bojom o život. Sean je HIV pozitívny a jeho čas sa kráti.

Happy Together (1997)

Boli dvaja a okrem nich nebolo nič dôležité. Vydali sa na dlhú cestu a zrazu nie je, čo bolo, a naopak je, čo nikto nechcel. Príbeh homosexuálnej dvojice, ktorej láskyplný a zdanlivo pevný vzťah sa rozpadne bez toho, aby vôbec vedeli prečo, čiastočne šokoval svojou otvorenosťou a zároveň fascinoval originálnym spôsobom filmového rozprávania.

Weekend (2011)

Mal to byť vzťah na jednu noc. Nesmelý Russell si po večierku s priateľmi ešte zašiel do gay baru a ráno sa prebudil s Glenom. Hoci sa obaja líšili ako povahou, tak skúsenosťami, nedokázali si dať zbohom. Ich víkend ubieha v diskusiách, drogách, sexe a znovu diskusiách, pri ktorých postupne vychádzajú na svetlo zážitky a názory, čo odhaľuje ich ja, ktoré v podstate túžia po tom istom.

The Handmaiden (2016)

Film je kórejskou interpretáciou románu Zlodejka od spisovateľky Sarah Walters. Je príbehom mladej ženy, ktorá sa stáva slúžkou tajomnej bohatej japonskej dedičky. Jej úloha však nespočíva v tom, aby jej slúžila. Je len súčasťou plánu ako sa dostať k jej majetku. Všetko ide skvele do momentu, kedy medzi nimi vzplanú vášnivé city.


Rebríček 30 najlepších filmov s vesmírnou tematikou: Klasika aj novinky, ktorý si dnes večer pustíš?


God’s Own Country (2017)

Johnny Saxby je chovateľom oviec v Yorkshire, ktorý si vybíja svoju frustráciu občasným pitím a nezáväzným sexom. Všetko sa zmení až príchodom rumunského migranta Gheorgheho, ktorého zamestnajú ako výpomoc na farme počas jarnej sezóny. Práve tento intenzívny vzťah ukáže Johnnymu novú cestu.

Disobedience (2017)

Úspešná fotografka Ronit sa musí z veľkomesta po rokoch vrátiť do ortodoxnej židovskej komunity, aby sa postarala o pozostalosť svojho otca – rabína, najvyššej autority tejto uzavretej spoločnosti. Problémy okolo pohrebu ešte skomplikuje stretnutie s bývalou láskou Esti, ktoré vyústi do obnovenia vášnivého vzťahu teraz už značne odlišných žien.

Boys Don’t Cry (1999)

Teena Brandonová uteká pred spravodlivosťou po krádeži auta a zmení si meno na Brandon Teena. V obrovských zmätkoch sa zoznamuje s Lanou. Po krátkej romantickej známosti sa Lana dozvie celú pravdu, keď polícia zatkne Brandona a uväzní ho v ženskom oddelení. Do situácie zasiahne aj Lanina rodina, ktorá si svojím správaním vyrovnáva účty za Lanu po svojom.

A Single Man (2009)

Príbeh, odohrávajúci sa v Los Angeles v roku 1962, zachytáva deň v živote vysokoškolského učiteľa Georgea. Ten sa práve vyrovnáva so smrťou svojho dlhoročného partnera Jima. Počas dňa sa stretne so svojou najlepšou kamarátkou Charley a je prenasledovaný svojim študentom. Všetky tieto udalosti ho dovedú k úvahe, či má ešte život ešte nejaký zmysel.

Saving Face (2004)

Keď 48-ročná vdova Hwei-Lan Gao oznamuje svojmu otcovi, ktorý nemá ani štipku pochopenia, že je tehotná, vyháňa ju v návale zlosti z domu. Pretože nemá kam ísť, nasťahuje sa k svojej dospelej dcére Wil, doktorke z Manhattanu, ktorá vôbec netúži mať spolubývajúcu. Zvlášť potom, čo sa zoznámila so svojou príťažlivou mladou milenkou Viv.

Blue Is the Warmest Color (2013)

V 15 rokoch Adèle nič nespochybňuje – dievčatá skrátka chodia s chalanmi. Adèlin život sa však obráti hore nohami, keď stretne Emmu, mladú ženu s modrými vlasmi, ktorá jej umožní objaviť túžbu a presadiť sa ako dospelá žena. Adèle rastie, hľadá samú seba, stráca sa a znova nachádza.


Filmové legendy: Ridley Scott natočil Gladiátora i Votrelca a redefinoval ako historický, tak aj sci-fi žáner


Carol (2015)

New York, päťdesiate roky 20. storočia. Therese, mladá zamestnankyňa jedného z veľkých obchodných domov na Manhattane, sa zoznámi s Carol, distingvovanou a príťažlivou zákazníčkou, ktorá prechádza tradičnou krízou nešťastného manželstva. Obe ženy sa čoskoro ocitnú v pasci, kedy na jednej strane stojí ich vzájomná príťažlivosť a na strane druhej spoločenské konvencie.

Love, Simon (2018)

Simon je obyčajný teenager. Až na jednu vec – je gay a nikto to nevie. Život mu komplikuje aj to, že sa zamiloval do osoby, o ktorej ani nevie, kto je. Problém nastáva, keď sa jedného dňa zabudne odhlásiť zo školského počítača. Musí sa tak vysporiadať s tajomstvom, ktoré je v ohrození.

Dallas Buyers Club (2013)

Píše sa rok 1985. Elektrikár Ron Woodroof sa od lekárov dozvedá, že má AIDS a že mu nezostáva viac ako 30 dní života. Ron to však nevzdáva, púšťa sa do bitky o svoj život a hľadá cestu, ako prežiť. Vyráža do Mexika, kde hľadá alternatívne možnosti liečby  a jeho šancou sa tak stane čierny trh s neschválenými liekmi. A pretože nemá inú možnosť ani čo stratiť, začne lieky pašovať cez hranice.

The Birdcage (1996)

Armand Goldman je gay, ktorý vlastní vychýrený travesty-club The Birdcage. Žije roky s precitliveným Albertom, ktorý je zároveň najväčšou hviezdou klubu, a spolu s ním vychováva svojho jediného syna Vala. Prekvapenie nastáva, keď Val príde so správou, že sa chce oženiť s mladučkou spolužiačkou Barbarou, ktorá je dcérou konzervatívneho senátora Kevina Keeleyho, vodcu hnutia Morálneho poriadku.

Call Me by Your Name (2017)

Keď si Eliovi rodičia pozvú na leto do domu hosťa, sedemnásťročný tínedžer z toho nie je vôbec nadšený. Spočiatku sa zdá, že s americkým študentom Oliverom toho nemajú veľa spoločného, no keď spolu začnú tráviť viac času, rozvinie sa medzi nimi niečo oveľa hlbšie než len priateľstvo.

Philadelphia (1993)

Nikto sa nechce zaoberať ešte donedávna úspešným advokátom Andrewom Beckettom. Ten je totiž homosexuál infikovaný vírusom HIV. Nebolo to tak dávno, čo svoju chorobu pred všetkými tajil. Napriek tomu však dostal výpoveď. Predsudky, strach, odpor a diskriminácia. Pre to všetko sa oplatí žalovať podnik, ktorému Andrew pred časom zarábal veľké peniaze.

Brokeback Mountain (2005)

Ennis Del Mar a Jack Twist sú dvaja kovboji, ktorí spolu pracujú vo Wyomingu. Stanú sa najlepšími priateľmi, no púta ich k sebe aj niečo viac ako len priateľstvo. Na konci leta však ich práca končí. Ennis sa ožení s Almou, ktorá mu porodí dve deti a Jack sa zamiluje do kráľovnej rodea Laureen. Po rokoch však dostane Ennis od Jacka správu, že sa opäť chystá do Wyomingu.

Milk (2008)

Režisér Gus Van Sant a Sean Penn oživili príbeh človeka, ktorý je do dnešnej doby považovaný za jedného z najväčších mučeníkov americkej histórie. Za svoju sexuálnu orientáciu zaplatil tým najcennejším, čo človek má – životom. Keď bol v roku 1978 na Harveyho Milka spáchaný atentát, svet stratil jedného z najcharizmatickejších vodcov a hlas spravodlivosti.

Zdroj: esquire.com, cosmopolitan.com, elle.com, csfd.cz, imdb.com,
Odporúčame