Dokáže umelá inteligencia natočiť film? Dokáže, no bez ľudí to stále nepôjde

AI

Možnosti toho, čo všetko dokáže umelá inteligencia, sa stále rozširujú, (Zdroj: Pixabay/sujins)

#Možnosti, ktoré nám ponúka umelá inteligencia, sa čoraz rozširujú. Zasiahla už dokonca aj umenie, tvorivú činnosť, ktorá bola doteraz vždy závislá na talente a ľudskom prístupe. Dokáže vytvoriť veci, ktoré v nás vyvolajú pocity bez toho, aby sme mi sami tieto pocity do nich vložili. Dokáže však AI napríklad vytvoriť film?

Tou najdôležitejšou je ľudská predstavivosť

Ľudská snaha niečo vytvoriť vychádza z možností človeka, predovšetkým z jeho predstavivosti. V neposlednom rade sa to týka aj rôznych vynálezov, bez ktorých by sme si dnes nevedeli predstaviť náš každodenný život.  Aj za samotným vznikom kinematografie stála nielen túžba vyrozprávať príbeh, ale aj technologické napredovanie a vynález. Bez kamery by ľudia natočili film len ťažko. No a bez kinematografu by sa v kinách film premietať nemohol.

No tvorba filmu sa bez ľudí nezaobíde. Či už sa jedná o scenáristov, režisérov, ale aj iných profesií, ktoré sú pri tvorbe filmu potrebné. Film je však (tak, ako aj iné umenie) v prvom rade o emóciách a pocitoch. Môže to vyzerať aj takto: Producenti prídu už na samotnom začiatku so základnou myšlienkou príbehu. Scenáristi tento príbeh postupne rozpracujú, doplnia, a vytvoria tak „podklad“ pre režisérov.

muž predstavivost
Bez ľudskej predstavivosti by filmový príbeh vznikol len ťažko (Zdroj: Unsplash/J. Balla Photography)

Od ľudí a pre ľudí

 Na konci tohto procesu stoja režiséri. Tí naplno nápady realizujú a vytvoria tak film. Dokonca aj práca kameramana je odkázaná na vlastnú predstavivosť, na to, ako dotyčný človek za kamerou konkrétne scény vidí. Tou hlavnou ingredienciou filmu je však príbeh. A za drvivou väčšinou príbehov stoja ľudské skúsenosti, bez ktorých by vznikol len ťažko. Aj z toho dôvodu sa môžeme s príbehom a s tým, čo sa deje postavám, stotožniť. A pocítiť emócie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dokáže umelá inteligencia zmaturovať? Takýto výsledok sme nečakali!

Tak to fungovalo aj v Starovekom Grécku. Ľudia pred tisíckami rokov študovali svet okolo seba a vytvorili tak univerzálne mýty, príbehy, ktoré nás zaujímajú doteraz. No a práve umelá inteligencia môže byť zásadným hráčom v tomto procese. Pokiaľ totiž AI dostane potrebné informácie, dokáže vytvoriť „vlastný“ príbeh. Je ale možné, že tento príbeh bude obsahovať klišé, ktoré AI jednoducho „odpozorovala“.

unudene dievcata
Je pravdepodobné, že príbeh vytvorený AI bude obsahovať plno klišé (Zdroj: Unsplash/Sinitta Leunen)

Film vytvorený pomocou vygenerovaných obrázkov

Scenárista a režisér Chad Nelson nedávno vytvoril zaujímavý film. Volá sa Critterz a jednotlivé obrazy, ktoré vo filme uvidíš, vznikli predovšetkým vďaka programu DALL-E. Ten dokáže na základe textového popisu vygenerovať kvantá obrázkov. Z nich potom Nelson vytvoril 5-minútový film o chlpatých tvoroch žijúcich v imaginárnej džungli. Tento krátky film je jasným dôkazom toho, ako ďaleko môže AI pri tvorbe filmu zájsť.

Hoci jednotliví chlpáči boli nadabovaní žijúcimi hercami, keďže AI dokáže generovať, respektíve modifikovať a napodobniť ľudský hlas, aj tento fakt môže čoskoro zohrať dôležitú úlohu pri „natáčaní“. Tvorba jeho snímku týmto spôsobom mu trvala oveľa kratšie, ako by trvala klasickým spôsobom. Vytvoriť film takto je tiež lacnejšie. Napriek tomu však musel napísať scenár a bez istej režisérskej vízie by film vzniknúť nemohol.

Sleduj nás na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame