Našli sme liek na večnú mladosť? Vedci dokážu preprogramovať bunky, aby pôsobili o 30 rokov mladšie

detail na mladé ruky

Vedci dokážu bunky preprogramovať tak, aby vyzerali mladšie (Zdroj: Unsplash/Milada Vigerova)

#Existuje obrovské množstvo zdravotných problémov súvisiacich s vekom, na ktoré je potrebné dávať si pozor. Momentálne sa však zdá, že sa ich nebudeme musieť báť až tak, ako doteraz. Vedcom sa podarilo preprogramovať ľudské kožné bunky tak, aby zvrátili 30-ročné starnutie a vrátili ich na molekulárnej úrovni do oveľa mladšieho stavu.

Aj keď je na výskum veľmi skoro – takže by sme sa nemali nechať uniesť príliš rýchlo – táto technika by mohla hrať hlavnú úlohu v úsilí o výrobu omladzujúcej medicíny, ktorá je schopná napraviť niektoré škodlivé následky starnutia nášho tela.

Metóda získala Nobelovu cenu

To, čo robí výskum obzvlášť pozoruhodným, je to, že kožné bunky boli preprogramované tak, aby boli biologicky mladšie, pričom si stále zachovali niektoré funkcie, ktoré z nich urobili kožné bunky. Tu použitý proces nadväzuje na prácu Shinyu Yamanaka, ktorá získala Nobelovu cenu za rok 2007, kde Yamanaka dokázal premeniť normálne bunky so špecifickou funkciou na kmeňové bunky, ktoré sa môžu vyvinúť na akýkoľvek typ. To však znamenalo, že bunka stratí svoju špecifickú identitu.

Nová metóda, nazývaná „preprogramovanie prechodnej fázy dozrievania“, funguje rýchlejšie (13 dní v porovnaní s 50 v experimentoch tímu Yamanaka) a zastaví sa pred dosiahnutím stavu kmeňových buniek, čo bunke umožňuje zachovať si svoju pôvodnú identitu a funkciu.

Sú schopné liečiť rany

Produkcia kolagénu je kľúčovou funkciou kožných buniek – užitočná pre štruktúrovanie tkaniva a hojenie rán – a je známe, že mladé bunky stále produkujú túto látku. „Nové“ bunky produkovali viac kolagénu ako kontrolné kožné bunky, ktoré neprešli procesom preprogramovania a vykazovali známky toho, že sú dokonca schopné rýchlejšie hojiť rany.

Vedci zatiaľ úplne nerozumejú tomu, ako funguje mechanizmus prechodného preprogramovania. Jedným z ďalších krokov bude vyskúšať a aplikovať techniky, ktoré sa používali v tomto výskume, na iné typy buniek v tele a uistiť sa, že procesy sú úplne bezpečné. Následne sa môžu podrobiť klinickým skúškam.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame