Časti bunky, ktoré sú schopné vyvíjať sa: Vedci objavili možný spôsob ako vznikol život na Zemi!

bunky na petriho miske

Vedci poznajú spôsob, ako mohol vzniknúť život na Zemi (Zdroj: Pexels/Edward Jenner)

#Teórií o vzniku života na Zemi je viac. Presný spôsob nepozná nikto z nás, avšak vedci sa postupne snažia prísť na tento mechanizmus. Ukazuje sa, že kľúčová môže byť chemická látka – RNA, ktorá je esenciálna pre život. Vzniká na jednom z dvoch vlákien DNA v procese, ktorý sa nazýva transkripcia. Je dôležitá pre vznik proteínov v procese translácie. Takýmto spôsobom vznikajú hormóny, neurotransmitery a ďalšie dôležité chemické látky, ktoré ďalej riadia procesy v tele.

Experiment uskutočnený vedcami z Tokijskej univerzity teraz posilnil názor, že jedinečný talent RNA má to, čo je potrebné na vysvetlenie toho, ako pred miliardami rokov prebublával život, čím sa podporuje hypotéza , ktorá je známa ako svet RNA. Výskum však tiež ukazuje, že sa to nemuselo stať presne tak, ako sme si mysleli.

RNA sú veľmi nestabilné

Pátranie po pôvode života bolo v skutočnosti honbou za kandidátmi, ktorí môžu replikačnú úlohu vykonávať bez pomoci podporného odliatku vysoko špecializovaných organických materiálov, ako je DNA alebo proteíny. Nová štúdia ukazuje, ako molekula RNA, ktorá zostáva kľúčová pre prežitie a reprodukciu každého živého tvora v súčasnosti, môže kráčať smerom k vyvíjajúcemu sa systému, ak funguje ako tím.


Tajomné rádiové signály z vesmíru prichádzajúce na Zem: Môžu pochádzať od mimozemských civilizácií?


V dôsledku nebiologických procesov, môže uchovávať veľké množstvo informácií a pôsobiť ako dynamická fyzikálna jednotka. To znamená, že by mohla potenciálne vytvárať štruktúry, ktoré môžu fyzicky vytvárať nové molekuly, ktoré zase môžu vytvárať nové štruktúry. Ak je tento proces nedokonalý, niektoré „replikátorové“ štruktúry budú robiť svoju prácu rýchlejšie alebo efektívnejšie ako iné a stanú sa dominantnou formou RNA.

Hoci teraz to znie ako veľmi jednoduchá vec, dlho sa nepredpokladalo, že by RNA niečoho takého bola schopná. Už desaťročia sa totiž vie, že samostatne skonštruované jednotky jednotlivých molekúl RNA sú príliš jednoduché a príliš nestabilné pre takýto scenár.

Molekuly nesmú medzi sebou súťažiť

Mizuuchiho tím prelomil správny dizajn molekúl RNA na vytvorenie individuálnych replikátorových molekúl, ktoré môžu fungovať spoločne, aby nielen zachovali informácie a zmenili sa v priebehu času, ale aby to urobili takým spôsobom, že riešenie sa v priebehu nasledujúcich generácií stáva dokonalejším.


Ako vznikol vesmír? Odpoveďou na večnú otázku môžu byť nové častice X


„Úprimne, spočiatku sme pochybovali, že by sa také rôznorodé RNA mohli vyvíjať a koexistovať,“ hovorí Mizuuchi. V evolučnej biológii „princíp konkurenčného vylúčenia“ hovorí, že viac ako jeden druh nemôže koexistovať, ak súťažia o rovnaké zdroje. To znamená, že molekuly musia vytvoriť spôsob, ako jeden po druhom využívať rôzne zdroje na trvalú diverzifikáciu. Tak nás zaujímalo, či je možné, aby neživé chemické druhy spontánne vyvinuli takúto inováciu.“

Dôkaz konceptu ukazuje, že je to možné, pokiaľ RNA medzi sebou nesúťažia o zdroje, ale spoliehajú sa jedna na druhú spôsobom hostiteľ-parazit. Ak sa odstráni čo i len jeden RNA replikátor, ostatné vyhynú.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame