Prečo by si sa mal učiť cudzie jazyky? Toto je 9 dôvodov, ktoré ťa motivujú začať hneď teraz!

Štúdium cudzieho jazyka

Učiť sa cudzie jazyky znamená vylepšovať svoje všeobecné komunikačné schopnosti (Zdroj: Unsplash/Lukasz Maznica)

#Ak ovládaš cudzie jazyky, máš veľkú výhodu oproti ostatným. Nečudo, veď svet sa čoraz viac globalizuje a bilingvizmus je teraz možno najužitočnejšou zručnosťou, aká kedy existovala. Skús si len pozrieť, koľko pracovných ponúk vyžaduje perfektnú znalosť angličtiny alebo nemčiny.

Ak teda uvažuješ o tom, že by si si dal námahu naučiť sa nejaký alebo ďalší cudzí jazyk, smelo do toho! Či už ako samouk, v rámci štúdia na škole alebo prostredníctvom kurzov.

Štúdium cudzích jazykov ťa predovšetkým naučí, ako skutočne komunikovať a spájať sa s ostatnými. To je veľmi dôležitá životná zručnosť, ktorú možno pestovať práve interakciou s rôznymi ľuďmi. Keď ovládaš cudzí jazyk, ľahko porozumieš tomu, čo niekto hovorí. Pri interakcii s ostatnými si zároveň ľahšie zapamätáš správne slovné spojenie, osvojíš gramatiku, dáš si slovíčka do správneho kontextu a odpovieš na otázku – to všetko bez dlhšieho váhania.

Prečo je teda dôležité učiť sa cudzí jazyk? Spísali sme 10 hlavných dôvodov, prečo by si mal s učením jazyka začať hneď teraz!

Cestovanie je lacnejšie a jednoduchšie

Predstav si, že je neskoro večer a ty si po niekoľkohodinovom lete extrémne unavený. Jediné, čo chceš urobiť, je padnúť do postele. Ak ovládaš aspoň pár výrazov v miestnom jazyku, garantujeme ti, že presun na hotel či ubytovňu zvládneš ako po masle. Ak ti dorozumievanie ide ťažšie, pravdepodobne natrafíš na drahú prepravu či iné komplikácie.

Učenie jazyka ti ušetrí peniaze aj čas. Vďaka jazyku sa rýchlejšie spriatelíš s miestnymi a lepšie pochopíš, čo ti chcú povedať oni. To isté platí aj pre jedlo. Keď komunikuješ v cudzom jazyku, môžeš sa opýtať na dobré reštaurácie v okolí – často k chutnejším a lacnejším pokrmom, než aké ti poradí mapa či turistický sprievodca.

Otvára sa ti svet pracovných príležitostí

Nie je žiadnym tajomstvom, že cudzí jazyk ti môže zlepšiť vyhliadky na zamestnanie. Moderné a rozvinuté spoločnosti podnikajú naraz v niekoľkých krajinách sveta. Ale nemôžu to robiť bez toho, aby si najali ľudí, ktorí ovládajú aspoň jeden cudzí jazyk. Dokonca aj v menších firmách ťa vďaka znalosti angličtiny či iného cudzieho jazyka môžu uprednostniť pred ostatnými uchádzačmi. Nejde však len o to, ako dobre vyplniť životopis znalosťou cudzieho jazyka.

Vplyvom globalizácie sa môže stať, že budeš pracovať s ľuďmi, ktorí nemajú rovnaký materinský jazyk ako ty. Možno partičku tvojich kolegovi bude tvoriť práve tím vývojárov z Indie alebo Číny, prípadne budeš musieť komunikovať s dodávateľom z Nemecka či Španielska. Schopnosť komunikovať v iných jazykoch ťa robí pre zamestnávateľa oveľa cennejším, takže mať túto konkurenčnú výhodu vo svojom životopise je nepochybne výhodné.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Language Lush | puput (@languagelush)

Učiť sa cudzí jazyk je sexi

Povedzme si pravdu – hovoriť cudzím jazykom ťa môže urobiť atraktívnejším, zaujímavejším či dokonca inteligentnejším. Nenadarmo sa hovorí, koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom. Veľa ľudí navyše považuje rôzne svetové jazyky či prízvuky za extrémne príťažlivé.

Nauč sa cudzí jazyk a možno budeš maž šancu zbaliť peknú Francúzku, po ktorej celý čas pokukuješ na dovolenke, alebo zhypnotizovať opáleného španielskeho kolegu, ktorému budú tiež imponovať tvoje jazykové schopnosti.

Rozvíja to tvoj mozog

Štúdie preukázali rôzne kognitívne výhody učenia sa iného jazyka bez ohľadu na to, koľko máš rokov. Výskumy potvrdili, že bilingvisti majú zvyčajne lepšiu pamäť, sú kreatívnejší a dokážu ľahšie riešiť problémy.

Tieto výhody nielenže uľahčujú učenie ďalších jazykov, ale uľahčujú aj štúdium čohokoľvek iného. Schopnosť rýchlo „prepínať“ medzi úlohami je obzvlášť dôležitá v dnešnom uponáhľanom svete multitaskingu. Bilingvisti dokážu preskakovať od jedného zadania k druhému oveľa rýchlejšie ako ich jednojazyční kolegovia.

Vytváraš si nové  priateľstvá

Spoznávanie nových a zaujímavých ľudí a rozvíjanie celoživotných priateľstiev sú určite ciele, o ktoré sa oplatí usilovať. Učenie ďalšieho jazyka je stopercentný spôsob, ako tento proces urýchliť.

Jazyk pomáha vyjadrovať naše pocity, túžby, spája nás s ostatnými ľuďmi naokolo a vytvára zmysluplné vzťahy. Rozprávanie v cudzom jazyku otvára dvere k novým priateľom, najmä, ak si máš čo povedať s native speakermi, teda ľuďmi, ktorí plynule ovládajú reč svojej rodnej krajiny.

Stávaš sa otvorenejším voči iným kultúram

Naučiť sa cudzí jazyk, hovoriť ním a nasiaknuť úplne novou kultúrou je ten najistejší spôsob, ako sa stať otvorenou, chápavou a tolerantnou osobou – a to je absolútne na nezaplatenie. Vidieť svet z inej perspektívy a pochopiť životný štýl a svetonázor iných, je fantastický zážitok, ktorý otvára oči.

Učenie cudzieho jazyka môže fungovať ako určitý druh reverznej psychológie, vďaka čomu lepšie pochopíš aj vlastný rodný jazyk a kultúru. Oveľa lepšie si uvedomíš nielen kultúrne zvyky, ale aj gramatiku, slovnú zásobu a výslovnosť svojho materinského jazyka. To pravdepodobne vysvetľuje, prečo sa postupne zlepšíš aj v počúvaní, čítaní aj písaní v cudzom jazyku.

Máš to (úplne) zadarmo

Technicky v živote nie je nič zadarmo, ale keď si to vezmeš takto, učenie cudzieho jazyka má súčasná mladá generácia najdostupnejšie za celé roky. Môžeme napríklad pozerať zahraničné seriály a filmy v originálnom znení, počúvať zahraničnú hudbu. Jazyky sa malé deti učia prakticky od predškolského veku a tiahne sa to s nimi takmer až do obdobia vysokej školy. Využi preto túto šancu, pokiaľ nemusíš platiť za drahé kurzy a školenia len preto, že si počas základnej a strednej školy nedával na hodinách cudzích jazykov pozor.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eduard M. (@eduardhatesinsta)

Predchádzaš rôznym chorobám mysle

Edinburská univerzita vo svojom výskume o bilingvizme a demencii zistila, že existuje spojenie medzi neskorším nástupom symptómov. Podľa vedcov za to môže fakt, že mozog musí neustále prepínať medzi dvoma alebo viacerými jazykmi. Znamená to, že je trénovaný na to, aby bol neustále aktívny.

Zlepšíš sa v celkovej komunikácii

Vďaka cudziemu jazyku dokážeš ľahšie vyjadriť svoje myšlienky. Ak máš problém nájsť presné slová na vyjadrenie pojmu v cudzom jazyku, hľadaj radšej ľahšie slová alebo iné frázy, ktoré ho opíšu. Je to užitočné, pretože sa naučíš lepšie komunikovať vo všeobecnosti. To znamená, že nebudeš cítiť taký tlak pri výbere slov – aj bez veľkého rozmýšľania budeš vedieť, čo chceš povedať.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, goabroad.com
Odporúčame