Chceš super svaly aj výkonnejší mozog? Zmeň týchto 6 vecí a hackneš svoje telo!

Práca z domu

Práca z domu (Zdroj: Flick/Sylvie Micková)

#Biohacking si môžete predstaviť ako biológiu založenú na fungovaní DIY, alebo „urob si sám“. Jeho princíp a sila spočíva v postupných zmenách životného štýlu a lepšiemu porozumeniu našich fyziologických potrieb. Zladiť každodenné povinnosti spojené so štúdiom, prácou a koníčkami je náročné, a preto sa značka Snickers spojila s priekopníkom biohackingu Janom Vojtechovským, a spoločne dali dokopy vedecky overené life hacky na nakopnutie efektívnejšieho prístupu k sebe samým.

Chcete sa ráno prebúdzať oddýchnutí a mať viac energie? Túžite po silnejšom a obratnejšom tele? Potrebujete zlepšiť pamäť a fungovať efektívnejšie? Chcete byť celkovo viac v pokoji a pociťovať menej stresu v živote? Nie je nič jednoduchšie ako začať aplikovať do každodenného života bio hacky a výsledky posúdite čoskoro sami.

Čo je biohacking?

Definícií pre biohacking je veľa. Vo všeobecnosti ide o súhrn rôznych techník a metód, ktoré pomáhajú optimalizovať naše zdravie, výkon, kvalitu života a celkovú spokojnosť. Aplikovať ho môže každý a vyberať môžete z jednoduchších techník, ktoré zvládnete doma. Pokiaľ ste biohacker nováčik, máme pre vás návod, ako sa postupnými krôčikmi naučiť lepšie vnímať fungovanie vlastného tela. Vytvorte si realistickú zmenu životného štýlu a vytúžený efekt sa dostaví skôr, ako čakáte.

Snickers
Snickers (Zdroj: Flick/Sylvie Micková)

6 lifehackov pre biohackerov začiatočníkov

1. Pravidelný spánok prispieva zdraviu mozgu

Vedeli ste, že v spánku nám v tele prebieha najviac opravných procesov? Kvalitný spánok sa skladá zo 7 až 9 hodín. Ľudia, ktorí spia kratšiu dobu majú o 50% vyššiu pravdepodobnosť neúspechu v štúdiu alebo v práci. Pre kvalitný spánok je zásadné obmedziť elektroniku a blokovať modré svetlo napr. používaním nočného režimu.

Počas spánku sa nám aktivuje glymfatický systém, ktorý je alfou a omegou zdravia mozgu. Ak máte so spaním problémy, nechajte si pitie kávy a energetických nápojov na ranné hodiny a od popoludnia sa vyvarujte ich konzumácii. Nadmerná konzumácia kofeínu po popoludní môže znížiť kvalitu spánku až o 40%. Spálňu udržujte pri nižšej teplote a bez rušiaceho svetla.

Vedeli ste, že spánok pod 7 hodín sa dá prirovnať k prebudeniu sa s opicou bez toho, aby ste večer konzumovali alkohol. Rána bez dostatočného spánku jednoducho nie sú žiadna zábava.

2. Energia podporená nutrične vyváženou stravou

Pokiaľ sa naučíte, čo vášmu telu robí dobre, príprava jedla nezaberie viac ako pol hodiny. Kvalitná strava postavená na prirodzených potravinách je zásadná pre dlhodobé zdravie mozgu, pamäť, koncentráciu, celkovú vitalitu, energiu, kvalitu pleti, vlasov a nechtov. Pestrý a nutrične vyvážený jedálniček nie je o tom, že si nemôžete dopriať svoje obľúbené maškrtenie. Naopak, prísne obmedzenia a deprivácia vedú k neudržateľným stravovacím návykom a k nezdravým chutiam. V stravovaní skúste aplikovať holistický prístup, keď z 80 % jete nutrične vyváženú stravu a z 20 % si užívate chvíle pôžitkárstva.

Opakovanie je matka múdrosti: Pravidelne pite. Človek, ktorý váži okolo 80 kg, by mal ideálne vypiť zhruba 2,5 až 3 litre vody denne. Dehydratácia spôsobuje až 25% pokles fyzickej a mentálnej výkonnosti, čo môže viesť k horším výsledkom pri teste v škole, alebo pracovnej aktivite.

Mladá žena študuje
Mladá žena študuje (Zdroj: Flick/Sylvie Micková)

3. Buďte pravidelne aktívny

Ranný 15-minútový strečing alebo krátka joga rozprúdi energiu hneď po prebudení. Pomôže však zvýšiť aj celkovú odolnosť voči stresu. Deň strávený v škole či v kancelárii prekladajte krátkymi prestávkami a systematickým dýchaním na lepšie okysličenie tkanív a mozgu. Krátke prestávky na pohyb môžu zvýšiť produktivitu a koncentráciu až o 30%. Rozprúdiť tepovú frekvenciu efektívne zvládnete vyjdením schodov namiesto používania výťahu.

4. Striedanie aktivity a odpočinku

Dnešné výskumy ukazujú, že ľudský mozog sa dokáže sústrediť zhruba 45 minút. Pre zvýšenie produktivity je dobré dávať si pravidelné krátke pauzy a ísť ruka v ruke s našimi cyklami. Pomocníkom pri učení aj v boji s prokrastináciou môže byť medzi študentmi obľúbená Pomodoro metóda skladajúca sa z 25 minút práce a 5 minút pauzy, alebo 45 minút práce a 15 minút pauzy.

„Metóda Pomodoro je skvelá technika na zvýšenie sústredenosti a efektívnejšie dokončenie úloh. Ďalším jednoduchým hackom je dať si po 45 minútach práce pár drepov, pripraviť si čaj, alebo ísť von a párkrát sa zhlboka nadýchnuť. Okysličíme si tým mozog, zvýšime tepovú frekvenciu a po pauze sa vrátime motivovanejší na dokončenie školských či pracovných úloh,“ dopĺňa Jan Vojtechovský.

Snickers
Snickers (Zdroj: Flick/Sylvie Micková)

5. Symbióza s prírodou

Z evolučného hľadiska sme ešte nikdy nežili tak, ako žijeme dnes. Podľa štatistík väčšina našej populácie býva v mestách, čo môže byť pre našu zdravú biológiu vyčerpávajúcu. Dlhodobo to môže viesť k pocitu preťaženosti, negativite, úzkosti, apatiu a zároveň to všetko len napomáha budovaniu chronického stresu a vyčerpaniu. Naopak pobyt v prírode, minimalizácia podnetov, zelená a modrá farba alebo napríklad spev vtákov, majú obrovský vplyv na naše kvalitné zdravie a silný imunitný systém.

Niektoré štúdie, najmä v Japonsku, kde je populárne praktizovanie tzv. „lesného kúpania“ (shinrin-yoku) ukázali, že trávenie času v lese môže zvyšovať počet a aktivitu tzv. „prírodných zabíjačov“ – bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám a nádorovým bunkám. V štúdii z roku 2010 sa napríklad zistilo, že ľudia, ktorí strávili dva dni v lese, mali o 50 % vyšší počet a aktivitu týchto bielych krviniek.

6. Sociálne kontakty a aktivity

Pravidelné stretávanie sa s priateľmi, členstvo v klube či športovom tíme zlepšujú našu duševnú pohodu. S priateľmi a kamarátmi sa cítime sami sebou a budujeme tým psychické zdravie a odolnosť. Zároveň sa nám uvoľňuje hormón a neurotransmitter zvaný oxytocín, tiež nazývaný hormón lásky. Tento hormón redukuje stresový hormón kortizol, a v sociálnej rovine pomáha pri medziľudskej empatii, posilňuje dôveru, zvyšuje interakciu medzi ľuďmi a posilňuje naše srdce (je tzv. kardioprotektívne).

„Biohackingu sa darí v podpornej komunite rovnako zmýšľajúcich ľudí. Zdieľanie skúseností, úspechov a neúspechov s ostatnými biohackermi posilňuje pocit spolupatričnosti a kamarátstva. Prostredie, v ktorom sme obklopení rovnako zmýšľajúcimi ľuďmi, môže byť obohacujúce a robí cestu k sebapoznaniu pútavejšie. Biohacking v podstate nie je o tom, aby sme zmenili to, kým sme, ale skôr o tom, aby sme odhalili, ako sa stať tou najreálnejšou a najlepšou verziou seba samého. Využitím vedy a pozorovaním vlastnej biológie môžeme žiť lepší, naplnenejší a spokojnejší život,“ uzatvára Jan Vojtechovský.

Zdroj: PR článok
Odporúčame