Vedel si, že pitie osamote môže byť nebezpečné? Štúdie dokazujú, že si ním môžeme privodiť neskoršiu závislosť

pohár s alkoholom

Nová štúdia uvádza, že pitie osamote môže u tínedžerov v dospelosti vyvolať závislosť (Zdroj: Unsplash/Vinicius "amnx" Amano)

#Pitie osamote počas dospievania a rannej dospelosti môže výrazne zvyšovať riziko vzniku alkoholizmu v neskoršom veku. A to hlavne u žien, tak aspoň hovorí nová štúdia. Autorkou tejto štúdie je Kasey Creswell, profesorka a psychologička z univerzity Carnegie Mellon v Pittsburgu.

Creswell a tím z Michiganskej univerzity analyzovali dáta z výskumu prebiehajúceho 17 rokov. V rámci neho malo 4 500 účastníkov vo veku 17 až 18 rokov popísať svoj vzťah k alkoholu. To sa potom zopakovalo, keď dosiahli 22 až 23 rokov a ešte raz, keď dosiahli 35 rokov.


Amália prežila bizarnú lovestory: Ghosting je nebezpečný fenomén, ktorý ju priviedol k alkoholu a takmer na psychiatriu!


Rizikovou skupinou sú dospievajúce dievčatá

V rámci tohto prieskumu 25% tínedžerov a 40% mladých dospelých uviedlo, že pitie osamote pre nich nie je žiadnou novinkou. U tínedžerov pijúcich osamote bola pravdepodobnosť prejavov alkoholizmu vo veku 35 rokov o 35% vyššia, než u tých, ktorí uviedli, že pijú len spoločensky.

Omnoho výraznejší súvis bol u dievčat. U tínedžeriek, ktoré uviedli, že pijú samé, bolo riziko, že sa u nich objavia v tridsiatich piatich rokoch známky alkoholizmu, vyššie až o 86%. U chlapcov to bolo len 8%. U mladých dospelých, ktorí uviedli, že pijú sami, bolo riziko neskorších prejavov alkoholizmu až o 60% vyššie, než u tých, ktorí pijú len v spoločnosti. No v tomto veku už bolo riziko u žien a mužov rovnaké.

„Užívanie alkoholu osamote v mladom veku tak, ako množstvo, či frekvencia jeho konzumácie, predstavuje samostatný rizikový faktor pre vznik alkoholizmu,“ hovorí Creswell pre CNN a dodáva, že nie je dôležité venovať pozornosť len tomu, ako často a koľko mladí ľudia pijú, ale aj tomu, či pijú sami. To môže veľa napovedať o budúcich rizikách vzniku alkoholizmu.

nešťastná žena s pohárom vína
U tínedžerov pijúcich osamote je vyššia pravdepodobnosť vzniku alkoholizmu (Zdroj: Unsplash/Zachary Kadolph)

Pandémia situáciu rozhodne nezlepšila

„Viaceré štúdie potvrdili, že následkom pandémie ľudia častejšie pijú sami.“ hovorí autorka štúdie. Ukázalo sa tiež, že v súvislosti s pandémiou sa zvýšila úroveň stresu, negatívnych pocitov či obáv o duševné zdravie u mladých ľudí. „Hlavným dôvodom, prečo mladí ľudia siahajú po alkohole je vyrovnávanie sa s negatívnymi pocitmi a vznik takéhoto vzťahu k alkoholu cez pandémiu môže byť začiatkom nadmerného pitia a viesť k vážnym problémom.“ tvrdí Creswell.

Už skoršia štúdia ukázala, že nadmerná konzumácia alkoholu u žien počas pandémie narástla o 41%. „Ako sme mohli pozorovať, náročnosť udržiavania rovnováhy medzi domovom, prácou a starostlivosťou o deti a domácnosť, oveľa viac zasiahla práve ženy. “ povedala pre CNN už v staršom rozhovore doktorka Leena Mittal. Tá je vedúcou oddelenia ženského duševného zdravia v nemocnici v Brighame a v ženskej nemocnici v Bostone.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com,
Odporúčame